Jakie tajemnice kryje w sobie kawa ?

Bakalie.com

Kawa- napój cieszący się ogromną popularnością, niektórzy wręcz nie wyobrażają sobie bez niej dnia. Ale czy wiemy wszystko na jej temat? Czy skrywa jakieś tajemnice? Przekonajmy się.

 

1. Zgodnie z etiopską legendą, działanie kawy zostało zaobserwowane na kozach. Pasterz bacznie przyglądał się swoje trzódce, która wcześniej napiła się kawy, a następnie z wielką werwą i zapałem zaczęła biegać, trwało to znacznie dłużej niż zwykle.
2. Chcesz żyć dłużej- pij kawę. Do takiego wnioski doszli naukowcy. W małej czarnej znajduje się bowiem dużo przeciwutleniaczy, napój ten działa pobudzająco. Co ciekawe u osób, które regularnie raczą się kawą znacznie maleje ryzyko choroby Parkinsona, cukrzycy typu II.
3. Nie każdego na to stać- za najdroższą kawę na świecie trzeba zapłacić niemal 100 zł za filiżankę! Kawa luwak- bo tak właśnie nazywa się ten ekskluzywny gatunek kawy znana jest z tego, że jej ziarna są pozyskiwane z odchodów łaskuna indonezyjskiego. Dzięki procesom trawiennym, które zachodzą w organizmie zwierzęcia kawa traci gorzki smak a dodatkowo zyskuje delikatny aromat.
4. Kawowi giganci- Kolumbia, Wietnam i Brazylia, to właśnie te państwa zapewniają nawet do 60% światowej produkcji kawy.
5. W 1700 r. powstała pierwsza kawiarnia w Polsce.
6. Kawę zbiera się ręcznie z drzew, które dorastają nawet do 9 metrów. Z jednej rośliny pozyskać można niecałe pół kilograma kawy rocznie.
7. Ostrożnie z lekami- okazało się, że kawa wzmacnia działanie środków przeciwbólowych, przyspieszając ich rozpuszczanie w żołądku.
8. Kofeina to jedna z zakazanych substancji znajdujących się na liście Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Jeśli w trakcie kontroli jej stężenie w moczu przekroczy 12 mikrogramów na 1 litr sportowiec zostaje zdyskwalifikowany.
9. Kawa- powód dobry do rozwodu. W starożytnej Turcji pan młody obiecywał swej oblubienicy, że nigdy nie zabraknie jej tego napoju. Jeśli nie dotrzymał złożonej przysięgi stanowiło to powód do unieważnienia małżeństwa.
10. Codziennie na świecie spożywanych jest 2,25 miliarda filiżanek kawy!
11. Kawa najbardziej pobudzi nasz organizm, jeśli wypijemy ją między 9: 30 a 11:30.
12. Każdy znajdzie coś dla siebie- kawa może poszczycić się ponad tysiącem smaków i aromatów.
13. Kawa nie tylko do picia-kofeinę znaleźć można również w kosmetykach do pielęgnacji ciała. Redukuje powstawanie cellulitu, spowalnia procesy starzenia się skóry.
14. Ostrożnie! Jak wykazały badania kawę można przedawkować. Trzeba wypić blisko 100 filiżanek małej czarnej- stanowi to dawkę śmiertelną dla naszego organizmu.
15. Artystą być. Latte art.- jest to rodzaj sztuki, który polega na ozdabianiu powierzchni kawy przeróżnymi obrazkami.

 

Autor Redakcja Bakalie.com