Kasztany

Bakalie.com

Kasztany jadalne — historia i występowanie

Kasztan jadalny niegdyś był jednym z najpopularniejszych i najistotniejszych gatunków drzew we wschodnich Stanach Zjednoczonych. Można go było odnaleźć od Północnej Florydy po Południowe Maine oraz w rejonie Tennessee i Ohio. Jednym z powodów, dla których kasztan jadalny był tak popularny jak jego rozmiar. Amerykańskie kasztanowce były olbrzymie. Zdarzały się osobniki o średnicy wielkości 7 metrów i 30 metrach wysokości.

Spotkać go można także w Europie południowej, Azji Mniejszej oraz Afryce. Drzewo to należy do rodziny bukowatych i potrafi osiągnąć ogromne wysokości. Jest jednym z gatunków długowiecznych - niektóre osobniki mają 500 lat. Już w czasach starożytnych jego uprawa była rozpowszechniona w zachodniej Europie oraz Wielkiej Brytanii. 



Uprawa kasztanowca jadalnego

Kasztan jadalny preferuje żyzne gleby i nasłonecznione stanowiska. Ze względu na fakt, że nie jest zbyt odporny na mróz poleca się sadzić go w miejscach osłoniętych również przed wiatrem. Uprawa w Polsce jest możliwa. Należy jednak pamiętać, że okres owocowania następuje średnio po upływie 20 lat. Jest więc to drzewo dla osób bardzo cierpliwych. Rozmnażać można go zarówno z nasion jak i sadzonek.



Produkty z kasztanów

Owoce kasztanu można spożywać zarówno na surowo jak i w formie przetworzonej (marynaty, pasty, kasztany pieczone, gotowane, prażone). To właśnie te w formie upieczonej są najbardziej popularne. Wystarczy wyłożyć je płaską stroną na blaszkę do pieczenia oraz naciąć. Piekarnik powinien być ustawiony na 220-230 ˚ C, pieczemy 20 minut. Przed zjedzeniem obieramy je ze skorupek. Ich miąższ jest słodkawy i jest lekko mączysty.

Na Słowacji popularna jest przetarta masa kasztanowca, która używana jest do wyrobów cukierniczych oraz wypieków. W Niemczech natomiast gotuje się z nich niezwykle popularną zupę.

Oto kilka rad, które sprawią, że dokonacie słusznego wyboru kupując kasztany jadalne:

  • łupina powinna być lśniąca, bez pęknięć oraz plamek,
  • zbyt lekki kasztan wskazuje na to, że orzech w środku jest wysuszony- przy potrząsaniu nie powinno być za wiele wolnego miejsca,
  • w trakcie wąchania nie powinno wyczuwać się zapachu pleśni.
  • Zobacz również "Kasztany jadalne a zdrowie"

    Autor: Redakcja Bakalie.com