Kasztany jadalne a zdrowie

Bakalie.com

Kasztany jadalne nie zawierają glutenu, białka, które jest odpowiedzialne za wywoływanie nieprzyjemnych objawów u osób zmagających się z celiakią, bądź nietolerancją glutenu. Z tego też powodu, wiele bezglutenowych produktów zawiera w swoim składzie mąkę z kasztanów, która idealnie zastępuje tradycyjną mąkę pszenną.

Kasztany jadalne i ich wpływ na zdrowie

Kasztany jadalne są bardzo zdrowe ze względu na dużą zawartość witaminy C, co zdecydowanie wyróżnia je spośród innych orzechów. Witamina C odpowiada za wiele kwestii zdrowotnych, między innymi za silne zęby, kości oraz naczynia krwionośne. Witamina C oraz duża zawartość manganu w kasztanach sprawia, że pomagają one w procesach gojenia się, a także chronią przed negatywnym wpływem wolnych rodników, redukując tym samym ryzyko występowania niektórych rodzajów nowotworów i chorób serca.

Zobacz, dlaczego warto jeść kasztany jadalne.

Zdrowe wartości odżywcze kasztanów

W odróżnieniu od wielu innych orzechów kasztany jadalne są bogate w wiele wartości odżywczych, w tym w węglowodany. Jednakże nie jest to powód do paniki, gdyż węglowodany zawarte w kasztanach są węglowodanami złożonymi, czyli zdrowymi, co oznacza, iż ich proces trawienia odbywa się o wiele wolniej niż dzieje się to w przypadku węglowodanów prostych. W konsekwencji energia, którą dostarczają, pozostaje na wysokim poziomie przez dłuższy czas. Dla kontrastu warto powiedzieć, że w przypadku węglowodanów prostych poziom dostarczanej energii jest porównywalny do skoków jojo. Podnosi się, a po chwili drastycznie opada.

Kasztany jadalne zawierają również ilość 21% dziennego zapotrzebowania organizmu ludzkiego na błonnik pokarmowy, niezbędny do redukcji poziomu cholesterolu we krwi. Są również bogate w mononienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak kwas oleinowy, który jest odpowiedzialny za obniżanie poziomu złego cholesterolu przy równoczesnym zwiększaniu poziomu dobrego cholesterolu.

Kasztany jadalne są zdrowe również ze względu na znaczną ilość kwasu foliowego, który to odgrywa kluczową rolę w prewencji chorób układu nerwowego płodu i jest najważniejszym składnikiem, który powinien być przyjmowany przez kobiety w ciąży.

Autor: Redakcja Bakalie.com