Jemeński miód Sidr Yemeni

Bakalie.com

Jemeński miód Sidr jest uważany za jeden z najlepszych miodów na świecie. Charakteryzuje się wysoką wartością odżywczą oraz niepowtarzalnym smakiem i aromatem. Jest też bez wątpienia jednym z najdroższych, cena za kilogram tego miodu sięga nawet 200 dolarów. Miód Sidr Yemeni jest pozyskiwany z kwiatów wiecznie zielonego drzewa Sidr.

Jedną z zalet miodu Sird jest to, że jest otrzymywany w tradycyjny sposób. Jemeńscy pszczelarze nie stosują żadnych związków chemicznych ani leków dozwolonych w pszczelarstwie, a służących zapobieganiu chorobom pszczół w ulach. Nie używają również maszyn, a jedynie prostych narzędzi, dymu i noży. Po wydobyciu z ula miód trzymany jest w nieogrzewanych pojemnikach, aby zachowywał swoje zdrowotne i smakowe właściwości.

Drzewo Sidr

Drzewo Sidr, zwane też w niektórych krajach drzewem nabkh, w języku polskim nosi nazwę głożyna cierni Chrystusa. Występuje ono w północno – wschodniej i wschodniej Afryce (w Egipcie, Etiopii, Somalii, Sudanie, Kenii), na Półwyspie Arabskim (w Arabii Saudyjskiej i Jemenie), na Półwyspie Indyjskim (w Indiach i Pakistanie) oraz Azji Zachodniej ( na półwysepie Synaj, w Iraku, Iranie, Izraelu, Jordanii, Syrii, Libanie, Afganistanie). W Jemenie rośnie najczęściej na pustynnych nieużytkach. Jego niezwykła nazwa – cierń Chrystusa – wywodzi się z wierzeń, że to właśnie z gałęzi tego drzewa wykonano koronę cierniową Jezusa. W Biblii drzewo Sidr pojawia się również w przypowieść Joama o drzewach.

Głożyna ciernia Chrystusa jest rośliną leczniczą, używana jest jako środek na ból głowy, pomaga w leczeniu ran, ropni i czyraków. Otrzymuje się też z niej narkotyk o działaniu uspakajającym i usypiającym.

Właściwości zdrowotne miodu Sidr

Miód Sidr ma wiele właściwości zdrowotnych. Ma działanie antybakteryjne, dlatego jest stosowany do leczenia zakażeń wewnętrznych i zewnętrznych organizmu. Skutecznie zabija bakterie Staphylococcus aureus, odpowiedzialne za infekcje układu oddechowego, szczególnie sprawdza się przy leczeniu chorób zatok. Po wymieszaniu z wodą może być stosowany jako krople do nosa. Leczy też zakażenia antybiotykoopornym gronkowcem (MRSA). Ma również działanie antygrzybicze, pomaga pozbyć się grzybicy stóp i skóry oraz łupieżu.

Jemeński miód z głożyny jest również probiotykiem i może być stosowany w celu przywrócenia równowagi florze jelitowej po chorobach przewodu pokarmowego. Zawiera też antyoksydanty, dzięki czemu jest pomocny w leczeniu nowotworów.


 

Autor: Redakacja Bakalie.com

Przepisy