Tropikalny Las Deszczowy - Kraina Największych Pszczół Świata

Bakalie.com

Południowo – Wschodnia Azja / Tropikalny Las Deszczowy

25% pozostałego na świecie tropikalnego lasu deszczowego można odnaleźć w południowo wschodniej Azji ( w szczególności w Indonezji, Tajlandii i Malezji/ Filipinach), o całkowitym obszarze lasu, większym niż 225 milionów akrów. Z tego, 61 procent to nisko położony, wiecznie zielony, liściasty las deszczowy. Tropikalny las deszczowy południowo wschodniej Azji reprezentuje światowy najbardziej wartościowy i wydajny las tropikalny, oraz jeden z najbogatszych pod względem bio –różnorodności. Większość lasu stanowi, wiecznie zielony las deszczowy.

Gdzie znajdują się największe Lasy deszczowe ?

Największe rejony pozostałych lasów deszczowych znajdują się w Brazylii, Kongo, Indonezji czy Malezji. Niektóre z lasów deszczowych zostały sklasyfikowane jako zabytki UNESCO i miejsca dziedzictwa naturalnego. Na przykład: Park Kinabalu, Mulu w Malezji, Las deszczowy Sumatera  w Indonezji oraz kompleks lasów Dong Phayayen Khao Yai w Tajlandii.

Charakterystyka lasu deszczowego

Jedną charakterystyczną cechą nisko położonych tropikalnych lasów deszczowych Malezji, Tajlandii, Borneo i Sumatry jest liczne występowanie rodziny drzew olbrzymich – Tualang. Niezwykłe drzewo Tualang (Koompassia excelsa), które osiąga nawet 60 metrów wysokości, jest 3 z najwyższych gatunków drzew świata i prawie nigdy nie jest ścinane, ze względu na niezwykle twarde drewno. Jednakże przede wszystkim, drzewo Tualang jest domem dla największych pszczół świata – Apis Dorasta, których plastry miodu zwisają, jak ogromne kliny, z dolnych części gałęzi. Właśnie dlatego, drzewa te nie ścinane zyskują na wartości.

Różnorodność fauny i flory

Różne obszary tego samego tropikalnego lasu deszczowego zasiedlają różne gatunki i rośliny. Wiele rodzajów drzew rosnących w górach w Południowo – wschodniej Azji, nie rośnie w nisko położonych terenach tego samego lasu. Najbardziej interesującą częścią lasu deszczowego są baldachimy drzew, pod którymi występują najsilniej kwitnące i owocujące z roślin, przyciągające niezliczone grupy istot, między innymi największych na świecie pszczół.Występuje tam także różnorodność innych form życia, między innymi: krzewów, ziół, epifitów, ssaków, ptaków, gadów, płazów, gigantycznych pszczół oraz owadów. Badania wykazują, że tropikalne lasy deszczowe mogą zawierać ponad 30 milionów przeróżnych gatunków roślin i zwierząt, z których znaczną większość stanowią owady.Wiele z produktów uzyskiwanych z lasów deszczowych, staje się źródłem utrzymania lokalnej ludności. Między innymi są nimi ryby i dzika zwierzyna, drewno na opał, kauczuk, orzechy i owoce, rattan, zioła lecznicze, kwiaty oraz surowy miód.

Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy