Różne miody z całego świata

Bakalie.com

Na całym globie powstają niezliczone rodzaje miodów z nektarów najróżniejszych roślin. Jedne produkowane są w małych przydomowych pasiekach, jedynie na potrzeby lokalnych społeczności inne, ze względu na wybitny smak lub właściwości lecznicze, zdobyły uznanie i należą do poszukiwanych specjałów.

Jak powstaje miód?

Miód to naturalna słodka substancja wytwarzana przez pszczoły z nektaru roślinnego (miód kwiatowy) albo z wydzielin owadów wysysających soki z żywych części roślin (miód spadziowy). Zebrany nektar pszczoły łączą ze specyficznymi, własnymi substancjami, odwadniają, gromadzą i pozostawiają do dojrzewania w plastrach.
Miód może być płynny, lepki i w tej formie nazywany jest patoką lub skrystalizowany określany krupcem.


W jego skład wchodzą:

  • naturalne cukry - 80%,
  • woda - 18%,
  • składniki mineralne, witaminy, proteiny i pyłek - 2%.

Litr miodu waży od 1,38 do 1,45 kg.

Pracowite pszczoły

Na świecie istnieje około 20 000 gatunków pszczół, z których zaledwie siedem jest wykorzystywanych przez pszczelarzy. Jest natomiast ogromna ilości podgatunków pogupowanych według obszarów ich wystepowania.
Pszczoły miodne żyją w rojach, liczących od dwudziestu do stu tysięcy owadów, a wśród nich jedna królowa, setki trutni i tysiące robotnic.
Robotnice to samice, które się nie rozmnażają. Królowa zapewnia potomstwo, składając około 3 000 jaj dziennie. Trutnie, męskie osobniki nie mają żądeł i umierają zaraz po dokonaniu zapłodnienia.
Na 1 kg miodu pszczoły muszą zebrać 3 kg nektaru. W tym celu odwiedzają około 4 milionów kwiatów.
Poza produkcją miodu pszczoły odgrywają szalenie ważną rolę, zapylając rośliny. W wielu miejscach specjalnie stawia się pasieki w pobliżu upraw.

Jakie kraje produkują najwięcej miodu?

Pszczelarstwo uprawiane jest na wszystkich kontynentach. Zasięg występowania pszczół ogranicza jedynie klimat podbiegunowy. Nie ma pszczół na Antarktydzie w Arktyce i na najbardziej wysuniętych na północ krańcach Europy, Azji i Ameryki.
Na świecie produkuje się ponad 1,8 mln ton miodu rocznie. Zdecydowanie największym wytwórcą miodu są Chiny (26% globalnej produkcji), jednak jest wiele zastrzeżeń do jego jakości. Na drugim miejscu jest Turcja, a na kolejnych: USA, Ukraina, Argentyna, Meksyk i Rosja. Polska zajmuje obecnie 9 miejsce na świecie, a nasze miody cieszą się dużym uznaniem.

Najbardziej znane i najdroższe miody świata

Na jakość miodów wpływają głównie klimat, roślinność, czystość środowiska i naturalny sposób produkcji, bez dokarmiania cukrem i stosowania środków chemicznych.
Największym uznaniem cieszą się obecnie:

 

  • Yemen Sidr Honey, powstaje z nektaru zbieranego z kwiatów drzewa o nazwie sidr, rosnącego na wyżynnych, pustynnych obszarach Jemenu. Miód ten wyróżnia się na tle innych miodów nie tylko pod względem właściwości leczniczych, ale także bogatej konsystencji, wyjątkowej gęstości i oryginalnego smaku. Jego wartość podnosi fakt, że pozyskiwany jest tradycyjnymi metodami;
  • Manuka, wyjątkowy nowozelandzki miód jest wytwarzany z nektaru rośliny manuka. Ma rzadko spotykane u innych miodów właściwości zdrowotne. Sprawia to nektar z kwiatów unikatowej rośliny, która sama także działa leczniczo na wiele schorzeń. Bardzo duże znaczenie ma również nieskazitelnie czyste środowisko naturalne;
  • Elvish, nazywany też miodem elfickim to najdroższy miód na świecie. Pozyskuje się go od pszczół żyjących w głębokiej na 1800 m tureckiej jaskini w dolinie Sarıçayır. Miodobranie wymaga od pszczelarzy umiejętności i sprzętu wspinaczkowego. Swoje walory smakowe miód elficki zawdzięcza nektarowi z rosnących wokół jaskini endemicznych i leczniczych roślin oraz minerałom ze ścian jaskini. Jego cena wynosi od 20 000 do 25 000 zł za kilogram;
  • LifeMel określany również „miodem życia” produkowany jest w warunkach laboratoryjnych w Izraelu. Jedynym pożytkiem pszczelim jest lecznicza mieszanka ziół, opracowana przez rosyjskiego naukowca Aleksandra Goroshita. Miód ten jest smaczny i ma niezwykłe właściwości lecznicze. Przede wszystkim wzmacnia układ odpornościowy. Jest stosowany, między innymi przy chemioterapii;
  • Forest Honey, czyli inaczej miód leśny, to miód pozyskiwany od pszczół żyjących dziko, w lasach na terenie Baszkirii (autonomiczna republika, wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej). Miodobranie odbywa się tylko raz w roku, i to tylko pod warunkiem, że w poprzedzających je miesiącach panowała idealna pogoda. Ponadto pszczelarze muszą wspinać się do barci znajdujących się na wysokich drzewach;


Bardzo wysoko cenione są również miody greckie. Swoją renomę zawdzięczają dużej ilości słonecznych dni i bogatej, różnorodnej greckiej florze, która obejmuje ponad 850 gatunków, niewystępujących nigdzie indziej na świecie. Miody greckie mają więcej substancji aromatycznych niż produkowane w innych krajach i mają mniejszą wilgotność, co oznacza, że ​​są gęstsze i bogatsze. Grecja jest także głównym producentem miodu tymiankowego, który ma wybitne właściwości zdrowotne.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy