Herbata ze Sri Lanki

Bakalie.com

Herbata ze Sri Lanka

Cejlońska herbata znana jest chyba przez każdego (marka Cejlon, Dilmah). Początkowo kraj ten zajmował się uprawą kawy oraz chininy, jednak po przejściu rdzy kawowej prawie wszystkie plantacje zostały doszczętnie zniszczone. W roku 1890 sir Thomas Lipton wykupił upadające plantacje herbaty i tak właśnie rozpoczęła się produkcja znanej wszystkim marki.

Herbata Cejlońska

Każda plantacja może poszczycić się inną jakością, a co zatem idzie, innym smakiem herbaty. Jest to bowiem ściśle związane z glebą, na której uprawiane są rośliny oraz warunkami klimatycznymi. Z części terenów pozyskiwane liście są gorsze gatunkowo, co doświadczony kiper jest w stanie ocenić bezbłędnie po wypiciu filiżanki herbaty. Im wyżej rosną rośliny, tym liście są jaśniejsze a pozyskiwana herbata jest łagodniejsza w smaku.

Za jakość trzeba zapłacić

Herbata o wysokiej jakości jest zbierana tylko i wyłącznie ręcznie. Zrywa się do 3 najmłodszych listków, które cechują się największą soczystością. Zbiorem zajmują się Tamilki (kobiety te pochodzą z Indii) i w ciągu dnia potrafią zebrać aż do 20 kg herbaty.  Następnym etapem jest poddawanie ich procesowi więdnięcia, skręcania, ostatecznie są one fermentowane- w przypadku częściowej fermentacji pozyskuje się herbatę czerwoną, w trakcie pełniej natomiast czarną. W fabrykach wysuszone liście są sortowane, mieszane oraz pakowane. Za najlepszą uważa się białą herbatę silver tips, która wytwarzana jest z nierozwiniętych jeszcze herbacianych liści. Jej cena za kilogram to aż 1200 $.Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy