Jad pszczeli

Bakalie.com

Co wiemy o jadzie pszczelim ?

Jad pszczeli, niekiedy uciążliwy i zagrażający życiu jest także wykorzystywany w metodzie leczenia zwanej Apitoksynoterapią, zaś w kosmetologii występuje pod nazwą  Apitoksyna. Ta dokuczliwa toksyna wytwarzana jest przez pszczoły matki oraz pszczoły robotnice. Wykorzystują ją do obrony przed nękającymi wrogami. Jako ciekawostkę można dodać fakt że, skład jadu pszczelego przypomina skład jadu żmii. Co najważniejsze, pszczelarze którzy wielokrotnie byli ukąszeni przez pszczoły stopniowo zaczęli się uodparniać na ich jad, dzięki czemu również, choć w mniejszym stopniu, są uodpornieni na jad żmij.

Co kryje w sobie jad pszczeli ?

W swoim składzie jad pszczeli zawiera aktywne peptydy i enzymy takie jak : adolapina, fosfataza kwaśna, apamina, neurotoksyna, melityna i mcm. Aktywność mcm jest o wiele większa niż aktywność hydrokortyzonu. Kiedy osoba zostaje użądlona przez pszczołę, najczęściej  na skórze tworzy się rumień i towarzyszy mu silny ból. W niektórych przypadkach może wystąpić szereg innych dolegliwości, takich jak: trudności w oddychaniu, zapaść, atak serca, czy silna opuchlizna. Wszelkie reakcje organizmu uzależnione są tylko i wyłącznie od wrażliwości osoby, która została użądlona. Osoby, które mają stwierdzoną alergię na jad pszczeli, powinny nosić przy sobie lek neutralizujący toksynę, który często okazuje się lekiem ratującym życie. Niestety bywa też tak, że osoby bagatelizują sobie użądlenie pszczół, co jest tragiczne w skutkach.

Jak wygląd ? Jak smakuje ? Na co pomaga ?

Jad pszczeli jest bezbarwną cieczą, która wysycha w błyskawicznym tempie oraz posiada bardzo charakterystyczny zapach i smak. Smak jadu pszczelego jest nieco gorzki, ale również silnie piekący. Od dawna jad pszczeli wykorzystywany był w leczenia reumatyzmu, artretyzmu, łagodzeniu objawów astmy, nadciśnienia i miażdżycy. Stosowany jest na całym świecie, jako wsparcie dla tradycyjnych metod lecznictwa. Wspominając o formie leczenia jadem, należy pamiętać, że wszelkie zabiegi z nim związane wiążą się z możliwością wystąpienia skutków ubocznych. Dlatego też, działania podejmowane z wykorzystaniem tej formy leczenia powinny być tylko i wyłącznie wykonywane pod nadzorem lekarza.

Jad pszczeli może być lekiem na wiele dokuczliwych chorób, z jakimi zmagamy się każdego dnia.  Bardzo dobrze działa w leczeniu silnego zapalenia układu moczowego, egzemy, gośćca stawowego, alergii, choroby Buergera, parodontozy, reumatyzmu, zapalenia nerwów oraz wielu innych dolegliwości. Istnieją dwie metody leczenia jadem pszczelim: jedna polega na pośrednim uczestnictwie jadu, druga zaś na bezpośrednim.

Pośredni dotyczy podania jadu drogą podskórną albo śródskórną, poprzez zastosowywanie maści, olejków, emulsji, czy mazideł. Pośrednio także można zastosować chemo -akupunturę i inhalacje. Bezpośrednia metoda natomiast, dotyczy użądlenia pacjenta jadem. Należy także wspomnieć, iż jad pszczeli zrobił furorę  w świecie kosmetologii i medycyny estetycznej, ponieważ jego właściwości i działanie są między innymi główną siłą botoksu.

Wspomniana wcześniej Apitoksyna, ma za zadanie pobudzić produkcję elastyny - białka, które pomaga skórze uzyskać odpowiednią sprężystość,  i kolagenu- który wzmacnia tkanki. Jad pszczeli działa antybakteryjnie, antywirusowo, ale również przeciwnowotworowo. Udowodniono także, iż przyczynia się do uszkodzenia osłony białkowej wirusa HIV.

 

Autor: Redakcja Bakalie. com