Indie - kraina herbaty

Bakalie.com

Rozwój przemysłu herbacianego miał miejsce dopiero po zaprzestaniu monopolu na tym rynku przez Brytyjską Kompanię Wschodnioindyjską. Rozrastająca się konkurencja sprawiła, że roślinę tą zaczęto uprawiać także w Indiach. Uprawa herbaty w tym kraju odbywa się w większości w dwóch regionach: Darjeeling oraz Assam. Głównie pozyskuje się tam herbaty czarne, lecz można również odnotować niewielki odsetek odmiany zielonej i białej.

Darjeeling słynie z niezwykłych smaków herbat- nazywane są „szampanami”. Z uwagi na wyjątkową jakość pozyskiwanego surowca, zaleca się aby degustacja napoju pochodzącego z tego regionu odbywała się przy odpowiedniej oprawie. Niektóre z herbat bowiem posiadają nuty winogronowe, inne zaś migdałowe czy kwiatowe. Smak ściśle zależy od okresu, w którym zbierane są liście. Zbiory pochodzące z okresu jesiennego cechują się niezwykłą wyrazistością, można wyczuć w nich smak wina. 

Assam położony jest w dolinie Brahmaputry. Cechą charakterystyczną tego regionu jest duża suma opadów w ciągu całego roku. Plantacje są usytuowane głównie powyżej 1500 m n.p.m. Dzięki wysokiej temperaturze i wilgotności istnieją tam doskonałe warunki do uprawy herbaty. Pierwsze zbiory trwają od marca aż do początku maja, drugie natomiast od czerwca do września. Herbaty z tego regionu są intensywne oraz posiadają znaczną esencjonalność. Odmiana Camelia assamica ma w swym składzie największą ilość teiny. Nazwa herbat związana jest z nazwą plantacji, z której pochodzi. Do bardziej znanych można zaliczyć: Jamirah, Silonibari, Halmari, Tara. Herbaty z Assamu posiadają swoje logo, którym jest postać nosorożca zamieszkującego doliny Brahmaputry. Szacuje się, że w rejonie tym istnieje aż 500 upraw.


Autor: Redakcja Bakalie.com


Przepisy