Goździkami rozpoczyna się Boże Narodzenie

Bakalie.com

Goździki. Jednym będą się kojarzyć z aromatyczną przyprawą o szerokim zastosowaniu. Innym będą się kojarzyć z lekiem przeciwbólowym, który ma działanie znieczulające i odświeżające, bo żuli go przy bólu zęba lub stosowali przy nieświeżym oddechu. A jeszcze inni powiedzą, że goździki to przyprawa Bożego Narodzenia.

Kilka słów o goździkach

Cudowna moc goździków znana jest już od dwóch tysiąc leci. Jego lecznicze moce wykorzystywano już w starożytnych Chinach, w dynastii Han. Żaden z poddanych cesarza, nie mógł stanąć przed jego obliczem, dopóki nie włożył do ust kwiatu goździka. Powodowało to świeży zapach podwładnego z ust, który godnie mógł złożyć cesarzowi wizytę. Pół wieku później roślina została przywieziona przez kupców arabskich do Wenecji, a z niej została rozpowszechniona po całej Europie.

Właściwości goździków

Eugenol, który zawarty jest w goździkach sprawia, że przyprawa ma właściwości lecznicze. Eugenol to związek, który hamuje aktywność enzymów odpowiedzialnych za stany zapalne, spowalnia także rozwój infekcji drożdżowych, a nawet chorób nowotworowych. Eugenol ma także właściwości znieczulające, dlatego goździki są świetnym środkiem walczącym z bólem.
W zależności od tego, co boli goździki stosuje się w różnej konsystencji. Na ból głowy zaleca się pastę przyrządzoną z 1/4 łyżeczki proszku z goździka z jedną łyżeczką olejku cynamonowego, którą należy smarować bolącą głowę. Jeśli boli nas ząb, zaleca się żucie goździków. Badania naukowe pokazały, że stosowanie goździków w stomatologi może być wykorzystywane jako środek znieczulający przed podaniem pacjentowi zastrzyku znieczulającego przed wykonywanym zabiegiem.

Goździki to także znakomite lekarstwo, które może być stosowane na przeziębienie lub grypę. Dzięki właściwościom łagodzącym ból, przyprawa łagodzi bóle gardła, udrażnia zatkany nos i zatoki, a także walczy z kaszlem. Wszelkie przeziębienia dopadają nas zazwyczaj jesienią lub zimą, dlatego zwłaszcza w tym okresie, zaleca się picie herbaty z goździkiem. Osobom zdrowym, a przede wszystkim pełnoletnim, w długie jesienno-zimowe wieczory zaleca się sporadyczne picie grzańca, żeby nie doprowadzić do choroby alkoholowej.

Badania naukowe wykazały, że goździki wspomagają produkcję insuliny, która zwalcza poziom złego cholesterolu we krwi. U osób jedzących przyprawę, bez względu na ilość, okazało się, że nastąpiło obniżenie poziomu glukozy, trójglicerydów oraz „złego” cholesterolu LDL, a poziom „dobrego” cholesterolu HDL pozostał bez zmian. Podczas badań okazało się również, że olejek z goździków zapobiega tworzeniu się grup nadtlenowych lipidów, które mogą prowadzić do zawału serca.

Goździk to przyprawa, która może być przyjacielem mężczyzn, którzy mają problemy z przedwczesnym wytryskiem. Niestety nie ma na to badań naukowych, ale wiadomo, że afrodyzjaki potrafią zdziałać cuda. Podobno posmarowanie penisa kremem zawierającym olejek z goździka opóźnia przedwczesny wytrysk.

Zastosowanie goździków

Goździk to przyprawa o charakterystycznym, mocnym zapachu. Jego smak można określić jako słodko- korzenny. W kuchni przyprawa stosowana jest zarówno w postaci kwiatów, jak i zmielonej. Proponuje się, aby całe goździki stosować do kompotów, grzanego wina, ponczów, a także sosów. Goździk to nie tylko aromatyczna przyprawa, ale także ładna ozdoba, wbijana w mięsa takie jak dziczyzna, wieprzowina czy baranina, które poddajemy procesowi pieczenia.
Wiele osób ma zawsze problem, jaka przyprawa, z jakimi potrawami dobrze się komponuje. Otóż goździk znakomicie pasuje jeszcze do kwaszonej kapusty, potraw z grzybami i do rosołu.
Mielona przyprawa poprawi smak naszych pasztecików, farszów, potraw rybnych, spaghetti, a także domowej pizzy. Przyprawy z goździka nie może go zabraknąć w ciastach i ciasteczkach, zwłaszcza tych, które przygotowanych na Boże Narodzenie

Kupujemy i przechowujemy goździki

Warto wiedzieć, że goździki najlepiej kupować w całości. Dłużej wtedy zachowują świeżość i smak. Kiedy potrzebujemy postaci sproszkowanej, przyprawę możemy roztłucz w moździerzu lub zmielić ją młynkiem do kawy. Przyprawa zmielona przed użyciem zyska na swojej aromatyzowności.
Aby sprawdzić, czy zakupione przez nas goździki są świeże poddajemy je badaniu organoleptyczenmu. Po delikatnym naciśnięci goździka, ze świeżego będzie wyciekał olej, a wrzucone kwiaty do wody, jeśli są świeże to pływają prosto.


Jeśli chcemy jak najdłużej cieszyć się świeżością przyprawy musimy ją odpowiednio przechowywać. Najlepiej robić to w szczelnie zamkniętym pojemniku, w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu. Goździki, jak wszystkie produkty spożywcze tracą swoją datę ważności. Dlatego te w postaci kwiatów przechowujmy przez rok, a sproszkowane tylko przez sześć miesięcy.

 

Autor: Redakacja Bakalie.com