Goździki marki VIVIO w noworocznej kuchni – poznaj niezwykłe właściwości zdrowotne aromatycznej przyprawy

Bakalie.com

Goździki to popularna przyprawa o korzennym aromacie, którą często wykorzystuje się podczas przyrządzania zimowych posiłków. Warto jednak wiedzieć, że są one nie tylko smaczne, ale przede wszystkim pełne zdrowia. Badania naukowe dowodzą, że przyprawa ta jest w stanie łagodzić stany zapalne w obrębie jamy ustnej, a nawet obniżać wartość ciśnienia krwi. A co jeszcze warto wiedzieć na temat niezwykłych właściwości aromatycznych goździków? I jak wykorzystać je w naszej codziennej kuchni?

Czym są goździki?

Goździki są dobrze nam znaną przyprawą, która wykorzystywana jest w kuchni polskiej już od wielu pokoleń. Niemniej jednak, niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, skąd tak naprawdę one pochodzą. Goździki to w istocie wysuszone pąki kwiatów drzewa goździkowego. Co ważne, aby zachować ich cenne właściwości, zbierane są one jeszcze przed rozpoczęciem okresu kwitnienia. Drzewo goździkowe jest rośliną egzotyczną. W naturalnych warunkach możemy spotkać je w regionie Tanzanii, jak również Madagaskaru i Indonezji. Warto wiedzieć, że uprawa goździków wymaga cierpliwości, ponieważ pierwsze pąki kwiatowe pojawiają się na drzewie dopiero po upływie czterech lat. Ciekawą informację stanowi także fakt, iż to zielone drzewo może rosnąć nawet przez 400 lat.

Zarówno goździki, jak i ich niezwykłe właściwości zdrowotne, znane są ludzkości już od czasów starożytności. W literaturze antycznej możemy znaleźć informacje na temat niniejszej przyprawy oraz jej zastosowania w ówczesnej nauce medycznej. Współcześni naukowcy także nie kryją zachwytu nad niniejszą przyprawą. Okazuje się bowiem, iż te niewielkie, suszone pąki kwiatowe zawierają w sobie liczne związki polifenolowe, a przede wszystkim eugenol – niezwykły związek chemiczny o silnych właściwościach znieczulających i odkażających.

Jakie właściwości zdrowotne skrywają w sobie goździki?

Goździki zawierają w sobie zestaw cennych substancji. Dlatego też, wprowadzenie ich do zrównoważonej diety oraz aktywnego stylu życia może sprzyjać poprawie naszego zdrowia oraz codziennego samopoczucia. Liczne badania naukowe dowodzą, iż przyprawa ta wykazuje silne właściwości antypasożytniczne, antywirusowe, antybakteryjne i antygrzybiczne. Co ciekawe, goździki doskonale wpływają także na procesy trawienne, a nawet przyczynić się mogą do obniżenia poziomu „złego” cholesterolu i cukru we krwi. Przyprawa ta uznawana jest również za wartościowe źródło przeciwutleniaczy. Wprowadzenie jej do zdrowego stylu życia może zwalczać szkodliwy wpływ wolnych rodników na nasz organizm, a tym samym zmniejszać ryzyko rozwoju chorób nowotworowych w przyszłości. A jakie inne właściwości zdrowotne wykazują goździki?

 • Mogą one oddziaływać w sposób pozytywny na funkcjonowanie naszego układu nerwowego, poprzez redukcję napięcia odczuwanego w trakcie sytuacji o silnym natężeniu stresu;
 • Mogą one wspierać proces utraty nadmiernej masy ciała, poprzez przyspieszenie procesów przemiany materii;
 • Mogą one skutecznie wspierać proces leczenia zakażeń o charakterze grzybiczym. Warto wiedzieć, że goździki niejednokrotnie wykorzystywane są w terapii kandydozy oraz infekcji skórnych o charakterze grzybiczym;
 • Niektóre badania dowodzą, iż goździki mogą okazać się skutecznym wsparciem w leczeniu bólu głowy, a nawet migreny;
 • Goździki często stosowane są w medycynie naturalnej, jako środek łagodzący stany zapalne w obrębie jamy ustnej. Wszystko to za sprawą ich niezwykłych właściwości przeciwbakteryjnych, za które odpowiada eugenol.

Warto jednak pamiętać, że jeśli chcemy uzyskać z goździków wszystko to, co najlepsze, powinniśmy wprowadzić je do zrównoważonej diety oraz aktywnego stylu życia. Dzięki temu, będą one w stanie wspomóc nasze zdrowie, a nawet przyczynić się do profilaktyki licznych zaburzeń o charakterze cywilizacyjnym.

Jak wykorzystać goździki w codziennej kuchni?

Goździki odznaczają się niezwykłym smakiem i aromatem. Dlatego też, możemy wykorzystać je w naszej kuchni na wiele różnych sposobów:

 • Po pierwsze: goździki świetnie sprawdzają się podczas przygotowywania aromatycznych ciast i ciasteczek;
 • Po drugie: przyprawa ta doskonale komponuje się ze smakiem wieprzowiny, a nawet kapusty kiszonej;
 • Po trzecie: goździki bez przeszkód możemy dodawać do domowych pasztetów wegańskich, przygotowywanych na bazie pieczonych warzyw, kasz i nasion roślin strączkowych;
 • Po czwarte: goździki są niezastąpionym składnikiem zimowych herbat o właściwościach rozgrzewających.

Warto także wiedzieć, że przyprawa ta może okazać się skutecznym wsparciem w walce z molami spożywczymi.

Jak przyrządzić rozgrzewającą herbatę z dodatkiem goździków?

Składniki:

 • 1 łyżeczka suszonych liści czarnej herbaty;
 • 4 goździki;
 • ½ łyżeczki startego korzenia imbiru;
 • 1 łyżeczka posiekanej suszonej żurawiny;
 • 1 łyżeczka miodu lipowego;
 • 2 łyżki soku wyciśniętego z cytryny;
 • 250ml gorącej wody.

Sposób przygotowania:

Krok I: Na dnie dużego kubka ułóż liście herbaty, goździki, żurawinę oraz imbir;

Krok II: Zalej całość wrzątkiem i odczekaj około 2-3 minuty;

Krok III: Do kubka dodaj sok z cytryny i odczekaj 2 minuty;

Krok IV: Na koniec dodaj do herbaty łyżkę miodu lipowego i delikatnie wymieszaj całość.

Podsumowanie

Goździki to bez wątpienia wyjątkowa przyprawa, której z pewnością nie może zabraknąć w naszej noworocznej kuchni. Dzięki jej niezwykłym właściwościom, możliwe staje się nie tylko wzbogacenie aromatu przygotowywanych przez nas potraw, ale przede wszystkim poprawa stanu naszego zdrowia oraz codziennego samopoczucia.