Czynniki wywołujące migrenę

Bakalie.com

Czy zdarza ci się czasem nie zjeść obiadu? Lub spać do późna w niedzielę? Możesz na siebie ściągnąć koszmarny ból głowy. Poznaj te i niektóre mniej znane czynniki, które mogą być odpowiedzialne za wywołanie okropnej migreny.
Co odpowiada za ból migrenowy ?

Ból rozsadzający czaszkę, nudności, ostra nadwrażliwość na światło, koszmar migreny może być całkowicie osłabiający i paraliżujący. Co gorsza, ten stan może się utrzymać nawet do dwóch dni.

Dla cierpiącego na atak migreny słowa "od migreny jeszcze nikt nie umarł" brzmią co najmniej dwuznacznie..

Jest jednak cień szansy, przebłysk nadziei.

Szacuje się, że 76% osób mających predyspozycje do migren jest w stanie zidentyfikować, co wywołuje u nich atak migreny. Podczas gdy stres jest winowajcą numer 1, istnieją również inne prawdopodobne przyczyny - od pogody po przetworzone mięso (mięso garmażeryjne). Przeczytaj więcej a dowiesz się o nieoczekiwanych czynnikach wywołujących migrenę, dzięki czemu będziesz mógł uprzedzić atak.

Tzw. punkty zapalne wywołujące migreny są rożne, mogą być zależne od osoby i nie zawsze niezmienne. Dla przykładu: jednego dnia burza i oberwanie chmury może być czynnikiem wywołującym napad a innego nie. Dzieje się tak, gdyż istnieje więcej niż jeden czynnik, który można za to obwinić.

Czynniki sprzyjające wystąpieniu napadu mogą się akumulować, nawarstwiać i wtedy spowodować atak. Wskazanie palcem unikalnej kombinacji, która jest dla ciebie problematyczna, np. Nadciągający deszcz, kawałek zjedzonego boczku, czy też goniące terminy w pracy, może być niełatwe.

Pomóc może śledzenie tzw. wzorca następowania zdarzeń. Zacznij zapisywać kiedy cię boli głowa. Zapisuj wszystkie swoje aktywności i okoliczności do 24 godzin przed wystąpieniem migreny, zwłaszcza jeśli podejrzewasz, że któryś z wymienionych czynników może się przyczyniać do jej pojawiania.

Alkohol, a migrena

Badania wykazały, że blisko 38% podatnych na migreny dorosłych reaguje na alkohol. Szczególnie problematyczne wydaje się być czerwone wino.
Naukowcom jednakże pozostaje jeszcze udowodnić, że tętniący ból głowy może być wywołany w wyniku występującego po wypiciu alkoholu efektu rozszerzania naczyń krwionośnych. Inna teoria głosi, że alkohol powoduje wahania wydzielania serotoniny , neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za odczuwanie bólu i to może mieć wpływ na pojawienie się migreny.

Brak wody w organiźmie

Wiadomo, że odwodnienie jest niekorzystne dla organizmu. Wyniki badań na niewielką skalę, opublikowane w Europejskim Czasopiśmie Neurologia sugerują silny efekt profilaktyczny picia wody u pacjentów cierpiących na migreny. Ci, którzy zwiększyli dzienne spożycie płynów o 6 szklanek wody, doświadczyli mniej bólu niż grupa przyjmująca placebo. W okresie dwóch tygodni dobrze nawodniona grupa badanych doświadczyła 21 godz. mniej bólu głowy.

Nagwaga, a migrena

U osób otyłych ryzyko wystąpienia epizodycznych migren wzrasta o 81%. Otyłość jest chronicznym stanem zapalnym i może przyczynić się do odczuwania bólu. Istnieje również wiele zależności między migrenami a otyłością aczkolwiek nadal jeszcze nie są one całkowicie jasne.

Pogoda ma znaczenie

Wiatr, wahania ciśnienia atmosferycznego, cieplejsze dni. Wszystkie te środowiskowe warunki zostały skojarzone z występowaniem migren.
W 2009 roku naukowcy z Harwardu odkryli, że ryzyko wystąpienia migren wzrasta o 7,5% wraz ze skokiem temp. o 9 stopni powyżej przeciętnej temperatury.
Niezbyt wiele można poradzić by uniknąć pogodowych związków z migrenami . Jednocześnie niektórzy pacjenci podejmują środki zapobiegawcze w oparciu o prognozę pogody. Dla przykładu wspomniani pacjenci zażywają tabletki przeciwmigrenowe dzień przed. Wszystkie lekarstwa powinny jednak być zawsze używane po konsultacji lekarzem.

Wpływ hormonów na migrenę

Hormony są drugim, najczęściej wymienianym powodem migren u kobiet i również przyczyną, dla której bóle głowy dotykają trzykrotnie więcej kobiet niż mężczyzn. Co miesiąc w wyniku cyklu menstruacyjnego następuje spadek poziomu estrogenu, co pociąga za sobą wahania procesów chemicznych, co z kolei czyni kobiety bardziej narażone na odczuwanie bólu, zwłaszcza na dwa dni przed miesiączką i aż do trzech dni po. Jeśli w trakcie miesiączki cierpisz na migrenę poproś lekarza o doustna pigułkę antykoncepcyjna bez tygodniowej przerwy. ( taką, która całkowicie powstrzymuje krwawienie) Brak cyklu menstruacyjnego może zatrzymać występowanie bólu głowy lub zmniejszyć ich częstotliwość

Światło słoneczne

Nie ma wątpliwości co do tego, że ostre światło może pogorszyć migrenę i dlatego też pomocne jest przebywanie w zaciemnionym pokoju podczas ataku. Coś, co normalnie nie przeszkadza, może w trakcie ataku nasilać ból ( np. Błysk komputera a nawet klamra do włosów czy ciasna koszulka )Wielu badanych jest przekonanych, że ostre światło wywołuje u nich ataki.Alkohol, wędliny i dojrzewające sery - wszystko to może spowodować niemały ból głowy.

Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy