Daktyle nazwane chlebem życia

Bakalie.com

Daktyle znamy pod postacią świeżą, jak i suszoną. Daktyle są bombą cukrów prostych, a jak wiadomo cukry proste to niezastąpione źródło energii przy intensywnym wysiłku fizycznym. Dodatkowo uzupełniają niedobór glikogenu i potasu w organizmie. Dlatego daktyle są znakomitym składnikiem diety dla sportowców.

Pochodzenie daktyli

Daktyle to owoce drzewa daktylowego. Drzewo daktylowe znane jest już od czasów prehistorycznych. W dzisiejszych czasach daktyle uprawia się głównie w południowo-zachodniej Azji, północnej Afryce i na południu USA. Dorosłe drzewa daktylowca osiągają wielkość nawet do 40 metrów i posiadają 40 gron owocowych. Każdy z gronów zawiera około 30 daktyli. Czyli jak łatwo policzyć, każde drzewo rodzi około 120 owoców. Mieszkańcy krajów arabskich nazywają daktyle „chlebem życia”, a daktylowca „drzewem życia”.

Podział i odmiana daktyli

Daktyle możemy podzielić na trzy grupy:

  • twarde – zawierają duże ilości skrobi,
  • miękkie- po ich wyciśnięciu otrzymamy sok, który nazywa się „miodem daktylowym”,
  • półtwarde- jest to forma pośrednia między wyżej opisanymi odmianami.

 


Powyższe grupy dzielą się również na odmiany. Do najbardziej cenionych odmian daktyli zaliczamy:

  • Bhari – o cienkiej skórce i delikatnym miąższu (nazwa pochodzi od wiatru, który wywiera zasadniczy wpływ na ich aromat);
  • Degled Noor-o delikatnym smaku i aromacie, ze względu na jasno-bursztynowy kolor nazywane „daktylami światła”;
  • Hdlawy – o delikatnym miąższu, suszone na drzewach i dosuszane w suszarniach;
  • Medjool-o delikatnej skórce i soczystym miąższu, jedne z największych daktyli;
  • Thoory-nazywane „daktylowym chlebem”, bo są podstawą wyżywienia koczowniczych plemion (Europejczykowi raczej nie smakują, gdyż są mocno wysuszone, mają twardą skórkę, nadają się głównie do żucia, za to można je długo przechowywać w warunkach polowych);
  • Zabidi-wyróżniający się dużą pestką, pokryty czerwonawo-brązową skórką, słodki w smaku i doskonały na przetwory;
  • Mozafati – ciemne, miękkie i bardzo słodkie owoce średnich rozmiarów, przeznaczono głównie do konsumpcji bez przetwarzania, gdyż wyjątkowo długo zachowują świeżość. Uprawiane są tylko w Iranie, jedna trzecia produkcji trafia na eksport.

Co kryją w sobie daktyle ?

Jak wykazały liczne badania naukowe, zawartość składników w daktylach, uzależniona jest od ich odmiany. Najpopularniejsza odmiana daktyli - Deglet Noor-zawiera trochę (0,4 mg/100 g) witaminy C i niewiele więcej witaminy A (10 IU). Z kolei odmiana Medjool wcale nie zawiera witaminy C, za to nadrabia sporą zwartością witaminy A (149 IU) i witamina B6 (0,249 mg/100 g). Ponadto odmiana Medjool posiada więcej wapnia (64 mg/100 g) i magnezu (54 mg/100 g) niż odmiana Deglet Noor (odpowiednio 39 mg/100 g i 43 mg/100 g), jednak zawiera mniej kwasu foliowego (15 µg/100 g).
Bez względu na to, czy daktyle są świeże, czy suszone zawierają bardzo dużą ilość błonnika, witaminy B3, a także potasu.

Konserwanty w daktylach

Daktyle mogą mieć w swoim składzie benzoesan sodu (E 211) lub kwas benzoesowy (E 210), sorbinian potasu (E 202) i sorbinian sodu (E 201) - są to konserwanty, które dodaje się, aby zabezpieczyć owoce przed rozwojem pleśni podczas transportu i przechowywania.
Ponadto w przypadku suszonych daktyli stosuje się gazowanie dwutlenkiem siarki (E 220). Dzięki temu daktyle mają piękną, apetyczną, miodobrązową barwę. Ponadto konserwowane daktyle wydzielają charakterystyczną kwaskową woń, która jest wynikiem zastosowania siarczanów.
W związku z tym lepiej kupować daktyle ekologiczne, które nie zawierają ww. konserwantów.

Kupujemy daktyle

W Polsce przede wszystkim można kupić daktyle drylowane, suszone. Dostępne są prawie w każdym sklepie spożywczym. Za opakowanie 10 deka musimy zapłacić około 3 złote. Z kolei daktyle świeże przede wszystkim można kupić w sklepach internetowych. Za około 60 deka owocu trzeba zapłacić około 20 złotych. Kupując daktyle suszone zwróćmy uwagę na ich skórkę, która powinna być błyszcząca bez uszkodzeń mechanicznych.

Daktyle- przeciwwskazania

Z całą pewnością, daktyle nie są składnikiem diety cukrzyków. Nie wskazane są także dla osób, które mają problem z żołądkiem. Powodują one także wzdęcia. Ponadto daktyle, tak jak figi i rodzynki, zawierają białka mające w składzie tyraminę. Tyramina odpowiedzialna jest za wywoływanie bóli głowy. W związku z tym nie powinny po nie sięgać osoby cierpiące na migrenę, gdyż mogą zaostrzać jej objawy.
 

Autor : Redakcja Bakalie.com