Właściwości zdrowotne daktyli

Bakalie.com

Mocno dojrzałe owoce w swym składzie zawierać mogą aż do 80% cukrów prostych, które są z łatwością trawione przez nasz organizm. Dodatkowo to cenny produkt spożywczy m.in. w diecie sportowców, gdyż dostarcza dużej porcji energii. Ich regularne jedzenie skutecznie uzupełnia niedobory glikogenu w organizmie, obniża ryzyko występowania miażdżycy naczyń krwionośnych. Daktyle stanowią także źródło błonnika pokarmowego, wpływającego korzystnie na procesy trawienne. Jeśli cierpicie na problemy z regularnym wypróżnianiem koniecznie powinniście włączyć je do swojego jadłospisu. Obniżają także poziom złego cholesterolu, przez co złogi nie odkładają się w naczyniach. W ich składzie obecne są również salicylany, które działają podobnie jak aspiryna obniżając gorączkę, wspomagając organizm w trakcie przeziębienia, zwalczając stany zapalne.

 

Dzięki wysokiemu poziomowi potasu ciśnienie krwi jest utrzymywane na prawidłowym poziomie, co chroni organizm przed nadciśnieniem tętniczym. Często powinny po nie sięgać osoby, które borykają się z nadkwasotą. Daktyle bowiem posiadają właściwości alkalizujące czyli zobojętniające kwasy. Wysoki poziom witaminy B sprawia, że owoce te wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Z tego właśnie powodu spożywać powinny je osoby narażone na ciągły stres, cierpiące z powodu bezsenności. Daktyle to również źródło witaminy A, która usprawnia funkcjonowanie narządu wzroku oraz poprawia wygląd skóry.

 

Odwar z daktyli polecany jest w trakcie leczenia astmy, bólu gardła oraz jako skuteczny środek wykrztuśny. W kulturze Wschodu stosuje się je jako środek wzmacniający i wspomagający rekonwalescencję po wyniszczeniu organizmu. Z powodzeniem sprawdzą się w menu alergików, gdyż daktyle stanowić mogą doskonałą zdrową przekąskę zastępującą słodycze, chipsy, paluszki.


Autor: Redakcja Bakalie.com