Kawy rozpuszczalne

Bakalie.com

Historia jej produkcji sięga XIX wieku. Do jej popularności w znaczniej mierze przyczyniła się brazylijska branża kawowa, w wyniku czego powstało Nescafé. Szczególne uznanie znalazła wśród żołnierzy Amerykańskich. W trakcie trwania drugiej wojny potrafili nawet wykupić jej roczną produkcję. W 1963 Maxwell House skutecznie ją rozreklamował. 20 lat później już ponad połowa kaw dostępnych na rynku stanowiły kawy rozpuszczalne.
 

Słów kilka o procesie produkcji

Ziarna na samym początku poddawane są procesowi palenia, następnie są mielone i zaparzane w wieloetapowym procesie. Woda podgrzewana jest od 60 do 180 stopni, wraz ze wzrostem temperatury podwyższane jest ciśnienie, aby nie doszło do procesu wrzenia. W wyniku zaistniałego procesu powstaje ekstrakt, w którym stężenie masy suchej wynosi w granicach 30%. Produkt ulega również suszeniu rozpyłowemu- tak powstają charakterystyczne dla tego rodzaju kawy granulki.

Kawa rozpuszczalna a nasze zdrowie

Zawiera znacznie mniejsze ilości cholesterolu w stosunku do kawy świeżo palonej. Poziom antyutleniaczy natomiast w obydwu jest porównywalny. Co jednak ważne kawa rozpuszczalna zawiera mniejsze ilości kofeiny w swym składzie i obniża przyswajalność żelaza przez nasz organizm.

Producenci bardzo często swoje wyroby „wzbogacają” o barwniki, emulgatory, czy utwardzane oleje roślinne. Przed wyborem opakowania z kawą rozpuszczalną powinniśmy zwrócić na to szczególną uwagę. Osoby na diecie, cukrzycy powinni wystrzegać się jakże popularnych produktów 2 w 1 czy 3 w 1. Zawierają one bowiem kilkunastokrotnie więcej kalorii niż własnoręcznie przygotowana kawa.

Autor: Redakcja Bakalie.com