Kawa - dlaczego stała się ukochanym napojem świata?

Bakalie.com

Kawy na świecie

 Kawa – jej smak kochamy wszyscy. Oczywiście, choć specjaliści alarmują, by nie spożywać jej w nadmiarze to jednak filiżanka dziennie z pewnością nikomu nie zaszkodzi. To co urzeka nas w kawie to nie tylko jej doskonały smak, ale i zapach. Produkowana od wieków - piją ją ludzie na całym świecie na wiele sposobów. Wydawać by się mogło, że na przestrzeni lat, (a nawet wieków) o kawie powiedziano już wszystko. Tymczasem my postanowiliśmy powiedzieć nieco więcej nie tylko o najbardziej charakterystycznych dodatkach, ale i tradycjach związanych z piciem kawy.


10 najpopularniejszych kaw


Zanim o kawowych szczegółach krótko o tym, które są najpopularniejsze.

1. Espresso – czyli nie oznaczająca szybkość przygotowania, a wyrazistość, gdzie faktycznie ten rodzaj kawy to przede wszystkim dość mocna esencja do której dodaje się niewielką ilość wody. Podawana zwykle w małych filiżankach.

2. Cappuccino – w tym wypadku kawa espresso jest rozcieńczona z mlekiem. Najbardziej charakterystyczną cechą tej kawy jest gęsta pianka na samym wierzchu, często posypywana dodatkowo ziarenkami czekolady, lub kakao.

3. Latte – dwuwarstwowa kawa składająca się z połączenia espresso, na której górze mamy mleko w formie delikatnej pianki.

4. Latte macchiato – potocznie może być określana jako trzywarstwowa kawa, gdzie na dole mamy mleko, na środku mleko zmieszane z kawą espresso, a na samej górze mleko w formie pianki.

5. Mocha – w tym przypadku do espresso dodaje się czekoladę, a następnie gorące mleko i kładzie się bitą śmietanę.

6. Espresso dopio – jest to nic innego jak podwójne espresso.

7. Americano – espresso z podwójną porcją wrzątku.

8. Frappe – idealna na upalne dni. Jest to mocna kawa najczęściej zmiksowana z lodami.

9. Cafe au lite – tradycyjna kawa podana z mlekiem.

10. Cafe filtre – jest to kolejna kawa podawana w stylu amerykańskim, przygotowuje się ją w ekspresie, za pomocą różnych filtrów.

Wyżej wspomnianych dziesięć kawowych pozycji to tylko niektóre przykłady popularnych kaw. Bardzo często jako dodatek do nich używa się przypraw lub alkoholu. O tym jednak z czym ludzie piją kawę więcej poniżej.

Do klasycznych dodatków do kawy z pewnością zaliczymy mleko, cukier, czy śmietankę. Ponadto biorąc pod uwagę nieco lżejsze odmiany często i chętnie dodajemy zarówno czekoladę jak i kakao. W przypadku odważniejszych kaw zacznijmy od alkoholu, a tu mamy m.in. ajerkoniak, wino, czy rum. Bardzo częstym dodatkiem są również syropy smakowe – np. z aromatem czekoladowym, lub karmelowym. Do kawy coraz częściej dodajemy przypraw – i to dość ostrych. Wśród często stosowanych przypraw mamy: ostry kardamon, słodką wanilię, cynamon, goździki, imbir, czy pieprz, a także ostrą paprykę. Jak się okazuje kawa z przyprawami nie tylko doskonale rozgrzewa, ale i poprawia nastrój, w związku z tym może być doskonałym przysmakiem na zimowe dni. Wśród dodatków do kawy można wyróżnić również te mniej typowe. Do nich z pewnością zalicza się jajko, w tym wypadku chodzi o białko, które pozwala uzyskać puszystą piankę. Kolejna opcja to kawa z tonikiem, którą nie tylko można przygotować w domu, ale i coraz częściej spotykana jest w kawiarniach. Warto łączyć kawę z solą – dzięki temu pozbywamy się smaku goryczy. W Skandynawii kawę pije się również z dodatkiem sera. Jeszcze innym dodatkiem może być masło i olej – dla wielu kawa z dodatkiem tłuszczu to prawdziwy zastrzyk energii na cały dzień. Cytryna to dodatek, który doskonale sprawdza się w przypadku herbaty, jak się okazuje doskonale smakuje również z kawą. Wiele osób uwielbia również popijać kawę piwem.

Tradycje związane z piciem kawy

Dla wielu stolicą kawyWłochy. Po pierwsze popularną espresso pije się na stojąco przy barze. Ponadto cappuccino pija się tam tylko rano. Zupełnie inaczej do tematu kawy podchodzi się w Turcji. Tam kawa traktowana jest jako napój dający energie na resztę dnia. Jeśli chodzi o smak to najpopularniejsza jest czarna i słodka, najczęściej podawana w małych filiżankach. We Francji z kolei kawa podawana jest w obszernych kubkach, głównie dlatego, że Francuzi bardzo często maczają w niej croissanty. Konkretnych rytuałów związanych z kawą nie ma w Holandii, gdzie w kawiarniach najczęściej podawana jest zwyczajnie z ciasteczkiem. Na gorącej Kubie kawa jest idealnym pretekstem do wspólnych pogaduszek ze znajomymi. Po mieszkańcach Włoch największymi fanami kawy wydają się być Amerykanie – dla nich dzień bez kawy to dzień stracony. Co więcej najchętniej piją jej dość kaloryczną odmianę – z karmelem, śmietanką, lub syropem czekoladowym. Królami względem samych rytuałów związanych z piciem kawy wydają się być mieszkańcy Arabii Saudyjskiej. Ceremonia zaczyna się od całusa w policzek, następnie mieszkańcy siadają w pozycji „po turecku”. Pierwsi w kolejności dostają kawę najstarsi.

A jak wygląda picie kawy w Polsce? Pijemy ją i uwielbiamy w przeróżnych wariantach. Z jednej strony gwarantuje nam pobudzenie w ciągu dnia, z drugiej strony staje się doskonałym dodatkiem do towarzyskich spotkań.

Autor: Redakcja Bakalie.com