Historia Kawy

Bakalie.com

Kawa - skąd się wzięła?

Ten popularny u nas napój pochodzi najprawdopodobniej od arabskiego słowa kahwa lub tureckiego kahve

Historia kawy wiąże się z dwoma legendami. Pierwsza mówi o pasterzu, który zauważył, że jego owce obgryzają z jakiegoś krzewu dziwne owoce po których mają bardzo dużo energii i mogą przejść wiele kilometrów. Sam również spróbował tych owoców i stwierdził, że jest po nich równie pobudzony. Druga historia jest bardzo zbliżona. Od tej pory na terenie dzisiejszej Afryki i  Półwyspu Arabskiego spotkać można było ludzi żujących owoce kawowca. Kolejna ciekawostka dotycząca pochodzenia kawy związana jest z plemionami zamieszkującymi obecny Półwysep Somalijski. Według dostępnej wiedzy mieli zwyczaj zrywać owoce kawowca, po czym mieszali je z tłuszczem i zjadali uformowane w kulki. Dzięki temu wojownicy z tamtych czasów mieli dużo siły na polu walki. Takie były początki....Natomiast zwyczaj picia kawy rozpoczął się w XV wieku w świecie arabskim. To właśnie arabski port Al-Mucha zasłynął ze sprzedaży ziaren kawy.

Stopniowo picie tego dodającego energii napoju rozpowszechniło się na cały Bliski Wschód, jednak zwyczaj ten budził wiele nieufności. Doszło nawet do tego, że w roku 1511 w Mekce oraz w 1532 roku w Kairze zabroniono picia kawy. Jednak w związku z narastającym wśród ludzi zamiłowaniem do picia tego napoju, zakaz wkrótce zniesiono. Otwarcie pierwszej kawiarni przypada na rok 1554 i odtąd stopniowo utrwalał się zwyczaj picia kawy. W międzyczasie oczywiści pojawiały się kontrowersje, ale z czasem została społecznie zaakceptowana i odtąd zwyczaj jej picia tak utrwalił się wśród społeczności muzułmańskiej, że już nie potrafili  sobie wyobrazić dnia bez kawy. I tak w XVI wieku Turcja stała się największym dystrybutorem kawy.

Kawa w krajach europejskich

Do Europy kawa trafiła blisko 100 lat później w związku z turecką ekspansją na zachód . Za ważne wydarzenie uważa się wyprawę Turków na Wiedeń gdzie po przerwanym oblężeniu pozostawili duże zapasy kawy. Jeńcy tureccy musieli zademonstrować zwycięzcom jak z tych ziaren korzystać. Nauczyli również Jerzego Franciszka Kulczyckiego jak odpowiednio palić kawę, dzięki czemu zawdzięczamy mu otwarcie pierwszego tzw. kafehauzu. Również on rozpropagował picie kawy z cukrem i mlekiem. Jako ciekawostkę należy powiedzieć, że pierwszą angielską kawiarnię otworzył Żyd o imieniu Jakub i to właśnie od jego imienia dziś pijemy kawę Jacobs. Przełom wieku XVIII i XIX stał się dla kawy okresem jej wzmożonego poszukiwania jako towaru kolonialnego i już na początku wieku XIX-go stała się z używki jedynie dla elit, kawa stała się napojem dostępnym dla każdego. Należy dodać, że przez cały wiek XIX i początek XX największym producentem kawy na rynku była Brazylia.          

W XX wieku stała się już jednym z najpopularniejszych gorących napojów na świecie. Obecnie występuje niezliczona ilość rodzajów kawy i sposobów jej przyrządzania. Dziś jest tak popularna, że stała się drugim, najlepiej sprzedającym się po ropie naftowej produktem.

Jak kawa trafiła do Polski?

W Polsce kawa pojawiła się pod koniec XVII wieku przybywając od Turków. Początkowo nie miała dobrej reputacji. Uznawana była za niesmaczną czy wręcz szkodliwą. Z czasem sytuacja zmieniła się. Na przełomie XVII i XVIII wieku można było zaobserwować większą popularność kawy. Pierwsze kawiarnie nazywane kafehauzami powstały w Gdańsku, który był miastem portowym otwartym na nowości przychodzące ze świata. Z kolei już w połowie XIX wieku w samej Warszawie pojawiło się niemal 200 kawiarni. Ciekawostką jest, że kawę bardzo lubił Ignacy Krasicki, a także Adam Czartoryski, który napisał nawet wiersz pod pt. "Kawa". W XVIII wieku powstał również tłumaczony z języka  francuskiego pierwszy w Polsce podręcznik dla kawiarzy zatytułowany: "Krótka wiadomość o kawie i jej właściwościach i skutkach na zdrowie...."

 Do końca XX wieku przychodziła jedynie kawa w surowych ziarnach. Natomiast z czasem można było zakupić kawę paloną co bardzo ułatwiało przyrządzanie jej w domu. Dziś kawa dostępna jest niemalże wszędzie. Kupimy ją prawie na każdej stacji benzynowej, w każdym barze i restauracji. Dostępne są nawet automaty z kawą. Do wyboru do koloru: espresso, cappuccino, caffe latte,  espresso machiatto i inne mniej znane. Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez porannej filiżanki kawy.

Autor" Redakcja Bakalie.com