Czekolada Mleczna

Bakalie.com

Chyba nie ma wśród nas osoby, która powie „Nie lubię czekolady”. To niemożliwe. Część z nas uwielbia czekoladę mleczną, inni nie wyobrażają sobie dnia bez tafelka gorzkiej, a przecież są również czekolady z chili, pomarańczą, truskawkowe. Można przecież spożywać ją w formie napoju, dodawać do wypieków. Istny raj dla podniebienia. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak skąd się wzięła czekolada? Jakie są jej początki? Czy zawsze była dostępna dla przeciętnego zjadacza chleba?
 

Historia czekolady

Czekolada znana jest już od ponad 3000 lat. Historycy twierdzą, że jest ona „dziełem” Olmeków- ludu mezoamerykańskiego. To oni jako pierwsi zaczęli uprawiać ziarna kakaowca. Na przestrzeni wieków kontynuacją produkcji zajęli się Majowie i Aztekowie. Rozgniecione ziarna mieszali z papryczką chili i miodem.  Ale przecież czekolada bez pianki nie jest tak dobra. Przelewali ją więc kilkakrotnie z naczynia do naczynia aż do uzyskania pożądanego efektu. Czekolada stała się nieodzownym elementem uroczystości, wznoszono nią toasty weselne za zdrowie młodej pary. Co ciekawe ziarna kakaowca, z których tworzy się czekoladę stanowiły ówczesny środek płatniczy. Miarą bogactwa była ilość ziaren w spichlerzu. Za 10 można było kupić królika, jeśli ktoś posiadał 100 mógł kupić sobie niewolnika.

Początki czekolady w Europie

W Europie ziarna kakaowca pojawiły się po raz pierwszy w 1502 r., kiedy to Krzysztof Kolumb zrabował statek Majów przewożący ten cenny ładunek. Jednak dopiero w 1575 r., jeden z podróżników przemierzających półwysep Jukatan spróbował czekolady w formie płynnej. Zdziwił się, jak dobrze smakuje i jak potrafi ożywić jego ciało. Od tej pory Hiszpanie zaczęli przekonywać się do tego napoju. Wprowadzili jednak swoje modyfikacje. Ziarna zalewali wrzątkiem, dodawali cukru trzcinowego, cynamonu.

Czekolada w formie płynnej pojawiła się w europejskich kawiarniach już na przełomie XVII wieku. Co ciekawe, miejsca te stanowiły istotny problem dla ówczesnych władców. Stały się bowiem miejscem spotkań, w których niejednokrotnie omawiane były plany rebelii, to tam ludzie się buntowali, wyrażali swoje niezadowolenie. Próbowano zamykać je za pomocą specjalnych dekretów, lecz bezskutecznie.

Anglikom możemy zawdzięczać czekoladę, jaką delektujemy się obecnie. Po wielu próbach woda została zastąpiona mlekiem, dla uzyskania lepszej konsystencji dodawano również jajka utarte uprzednio z cukrem osiągała zawrotne sumy i na początku jedynie najbogatsi mogli sobie pozwolić na luksus jej picia.

Początki czekolady mlecznej w Polsce

W Polsce tradycję picia czekolady wprowadził najprawdopodobniej August II Sas. Pierwszą oryginalną recepturę stworzył w 1859 r. słynny polski cukiernik Ernest Karol Wedel. Jej skład i proces sporządzania jest do tej pory najlepiej strzeżoną tajemnicą firmy.

W połowie XVII wieku zaczęto dodawać czekoladę do batonów, lodów, owoców. Dobrze znane wszystkim praliny powstały w 1679 r., a ich twórcą był francuski kucharz. W 1824 r. pewnemu chemikowi udało się tak udoskonalić prasę hydrauliczną. W efekcie ze sprasowanych ziaren powstał kruchy placek a po jego zmieleniu otrzymano kakao.

 

Pierwsza tabliczka czekolady powstała w Anglii w 1846 r. Szwajcarzy pod koniec XIX wieku dołączyli do grona liderów zajmujących się produkcją czekolady i to oni w 1875 r. po raz pierwszy wyprodukowali czekoladę mleczną.

Autor: Redakcja Bakalie.com