Co nas pobudza w czekoladzie?

Bakalie.com

Co nas pobudza w czekoladzie?

Czekolada jest uwielbiana na całym świecie. Jedzą ją dzieci i dorośli, równie mocno ciesząc się jej smakiem. Jednak to nie tylko czekoladowy posmak działa na nas kojąco. Czekolada, podobnie jak kawa zawiera szereg składników, które działają silnie pobudzająco. W swoim składzie nie zawiera kofeiny, jednak nie tylko kofeina stawia na nogi. Oto cała tajemnica:

Cukier

Cukier w połączeniu z tłuszczem mlekowym w czekoladzie produkuje eksplozję endorfin i neuroprzekaźników serotoniny w mózgu. Potocznie, stan wywołany tą reakcją nazywa się „cukrowym hajem”, czyli szybką poprawą nastroju i skokiem energii.

Teobromina

Teobromina to składnik czekolady, który posiada działanie silne stymulujące. Co ciekawe, w żaden sposób nie wpływa on na centralny układ nerwowy, tak jak na przykład robi to kofeina. Teobromina posiada jedną dziesiątą siły kofeiny i jest moczopędna. Zaś dzięki zdolności rozluźniania mięśni oddechowych może być wykorzystywana jako lek na kaszel. Uwaga – teobromina może być toksyczna dla psów i kotów.

Fenyloetyloamina

Fenyloetyloamina to kolejny, silny stymulant znajdujący się w czekoladzie. W składzie zbliżony jest do amfetaminy. Uwalnia dopaminę do mózgu pobudzając centrum przyjemności.

Anandamid

Anandamid może produkować psychoaktywną stymulację tak jak endogenne kannabinoidy. Jednakże bez obaw. Aby zauważyć u siebie tak silną reakcję psychoaktywną, musielibyśmy zjeść wiele kilogramów czekolady na raz. Efekt, który możemy z pewnością zauważyć nawet po zjedzeniu niewielkiej ilości czekolady to fakt, że nieco łagodzi ona ból. Anandamid posiada bowiem działanie przeciwbólowe.

Autor: Redakcja Bakalie.com