Ciekawostki o guaranie

Bakalie.com

Co to jest guarana?

Owoce guarany są czerwone, natomiast ukryte wewnątrz nasiona są koloru ciemnego. Pierwszymi osobami, które odkryły pnącą się roślinę, rodzącą owoce guarany byli tubylcy Amazonii. Owoc ten przez ludność Amazonii został nazwany „warana”, następnie nazwa ta została przekształcona na guarana.

Dawniej owoc ten i jego ziarna były uważane za magiczne, wręcz święte, dlatego też w szczególny sposób je czczono. Do dnia dzisiejszego ziarna guarany tłoczone są w sztabkę i ucierane na proszek, przez Indian, przy wykorzystaniu chropowatego języka ryby Piracuru. Proszek z guarany przygotowany przez Indian, używany jest do wyrabiania napoju orzeźwiającego, a także stosowany jako pożywienie i dla ogólnego wzmocnienia organizmu.

Zachodnia część świata, o guaranie dowiedziała się w okresie XVII / XVIII wieku. Nazwa owocu, została nadana na cześć niemieckiego lekarza Christiana Franza Paulliniego. Guarana od tysięcy lat, jest uznawana przez Indian za „dar od Boga”, Indianie mówią także, iż jest „eliksirem młodości”. W dorzeczu Amazonki, guarana do dziś wykorzystywana jest jako środek płatniczy.

Guarana dla zdrowia

Owoce guarany zbierane są ręcznie, zaś po zebraniu muszą być przetrzymywane razem, przez okres 3 dni, ze względu na wzmożenie procesu fermentacji. Do wszelkiego rodzaju produkcji, używane są tylko i wyłącznie nasiona guarany, zawarte we wnętrzu owocu, natomiast pozostałości są wyrzucane. Procesem przetwarzania jest m.in. prażenie owocu, proces ten najczęściej odbywa się w piecach glinianych, przez około 5 godzin, tak by nasiona zawierały 9 % wilgotności.

Porównując właściwości guarany a właściwości kawy, guarana zawiera 3-krotnie więcej kofeiny, niż jest zawarte w kawie, jednak kofeina ta, jest o wiele bardziej przyswajalna przez organizm, ponieważ w swoim składzie nie zawiera środków balastowych, które zanieczyszczają organizm i przyczyniają się do jego zakwaszenia.
Spożywanie guarany wywołuje wydzielanie np. dopaminy, albo adrenaliny, czyli wzmaga wytwarzanie neuroprzekaźników i hormonów, które przyczyniają się do zwiększenia sprawności fizycznej, psychicznej, a także wzmożenia euforii.

Guarana ma niesamowity wpływ, na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego, pobudza do działania układ oddechowy, ośrodek nerwu błędnego, a także naczynioruchowego. Pobudzając układ nerwowy, pobudza również równomierną pracę kory mózgowej, działając zbawiennie na prawidłową sprawność myślenia oraz zmniejszenie zmęczenia, zarówno tego psychicznego, jak i fizycznego.

Działanie guarany, może utrzymywać się przez okres 6 godzin, nie powodując żadnych skutków ubocznych. Guarana to alternatywa dla tych, którzy nie są zwolennikami kawy, a chcą korzystać ze stymulującego działania kofeiny. Z guarany można zrobić, m.in. napój wzmacniający - po indiańsku, aqua branca.
Nasiona guarany wykorzystywane są również do produkowania piwa guaranowego, leków nasercowych, środków odchudzających, produktów energetyzujących.
Guarana w wersji sproszkowanej zawiera w 100 gramach produktu, m.in.: 91 kcal, 9 g białka, 3 g tłuszczów, 2 g węglowodanów, 10 g błonnika Nasiona guarany zawierają m.in.: 50 % włóknika, 9 % skrobi, 3 % białek, 11 % tłuszczów, 4-8 % kofeiny, teobrominę i teofilinę.
Prawidłowa dzienna dawka guarany to 3 gramy, większe jej ilości mogą być przyczyną problemów ze snem. Guarana jest również niezwykle cennym środkiem na potencję.

Spożywanie jej powoduje, regulowanie złego cholesterolu we krwi. Pomaga w przypadku rozstrojów żołądka. Według niektórych źródeł, owoce guarany, mogą wykazywać działanie przeciwnowotworowe. Guarana i produkty ją zawierające, nie powinny być spożywane przez kobiety w ciąży, a także kobiety karmiące. Osoby z problemami cukrzycowymi, arytmią serca, czy nadciśnieniem, powinny zachować szczególną ostrożność w jej stosowaniu. 

Guarana przyczynia się do zapobiegania lipogenezie, czyli ponownemu gromadzeniu się tłuszczu. Wyciągi z guarany stosowane są w przemyśle kosmetycznym, posiadają bowiem właściwości ujędrniające, antycellulitowe, a także wyszczuplające. Połączenie wyciągu z guarany z innymi cennymi składnikami, przyczyni się do znacznej poprawy wyglądu skóry, która staje się piękna, odżywiona i pełna blasku
Autor: Redakcja Bakalie.com


Przepisy