Berberys

Bakalie.com

Skąd się wziął berberys oraz jego historia

Berberys odgrywał kluczową rolę w ziołolecznictwie przez ponad 2,500 lat. Berberys, to znany krzew ogrodowy, pochodzący z Europy i z Wysp Brytyjskich. Udomowiony w ogrodach Ameryki Północnej, posiada historię równie długą jak rasa ludzka. Antropolodzy wierzą, że był wykorzystywany w praktykach religijnych lub jako święty przedmiot, szczególnie przez rodowitych Amerykanów. Był dla nich uprzedmiotowieniem nadnaturalnej mocy i chronił przed chorobami.

Włosi nazywali berberys – świętym cierniem - gdyż istnieje przekonanie, że to z niego była wykonana korona cierniowa Chrystusa. W języku arabskim, berberys oznacza muszlę. Stąd też teoria, że jego nazwa wywodzi się z podobieństwa gładkich, lśniących liści do wnętrza muszli ostrygi. Nazwa berberys, po raz pierwszy została użyta przez Averrosa ( arabskiego mędrca i pisarza), nie jedynie jako opis pokarmu, lecz jako dodatku, zioła odnajdującego swoje przeznaczenia w homeopatii. Wschodnia i Bułgarska medycyna ludowa wykorzystywała berberys w leczeniu reumatyzmu oraz innych, przewlekłych stanów zapalnych organizmu. Tak samo, medycyna ajurwedyjska w Indiach.

Uprawa berberysu

Berberys inaczej nazywany kwaśnicą, to ciernisty krzew sięgający do 3 metrów wysokości, o jasnożółtych, sześciopłatowych kwiatach. Spotkać go można również w postaci zimozielonych krzewów. Roślina występująca w Eurazji, Ameryce i Afryce. Istniejąca aż w 450 gatunkach. Można zauważyć, że w Polsce spotykamy tylko berberys pospolity i rośnie on dziko. Owoce berberysu mają kolor czerwony, są małe i mają podłużny kształt. Pojawiają się latem a dojrzewają jesienią.

Roślina mająca liście sezonowe, nie mająca dużych wymagań. Jej środowiskiem mogą być gleby suche oraz piaszczyste, zaś jej stanowisko najlepiej aby było słoneczne. Ten gatunek jest na pewno bardziej odporny na mrozy niż gatunki zimozielone, mające znacznie większe wymagania na mroźne dni.Jak jeść berberys?

Owoce z berberysu idealnie sprawdzą się do przygotowywania różnego rodzaju nalewek, konfitur, syropów, dżemów i kompotu. Doskonale nadają się również do robienia win, likierów a także wódki. Suszone owoce są niesamowitym dodatkiem do mięs. Berberysu używa się także zamiast cytryny w przemyśle cukierniczym, i bardzo często nazywany jest właśnie “polską cytryną”.

Suszone owoce berberysu, dodane do herbaty, owsianki czy musli dostarczają bardzo dużą ilość witaminy C. Witamina C bowiem, jest głównym składnikiem tychże owoców. Dlatego też, poza sezonem na świeży berberys, warto zaopatrzyć się w jego suszoną wersję. Jest ona dostępna w sklepach zdrowej żywności a także w Internecie i aptekach. Suszone owoce berberysu, zostały rozpowszechnione przez świętą Hildegradę, jako doskonały środek na wiele schorzeń cywilizacyjnych, między innymi na schorzenia wątroby. Poza niezwykłym smakiem, suszone owoce berberysu mają piękny, głęboki aromat, łączący w sobie zapach bzu oraz derenia.

Aby w pełni wykorzystywać walory suszonego berberysu, owoce pozostałe po zaparzeniu herbatki, można użyć do wypieku ciast, przygotowania kremów i galaretek.

Autor: Redakcja Bakalie.com