Babka jajowata a zdrowie

Bakalie.com

Babka jajowata jest bardzo dobrym źródłem naturalnego błonnika. Błonnik znajduje się przede wszystkim w łupinach (łuskach) babki jajowatej i to właśnie one są stosowane w farmakologii. Roślinę tą wykorzystuje się w leczeniu zaparć i biegunek, jako pomoc w odchudzaniu oraz w walce z cholesterolem. Jest też wykorzystywana jako hydrofilna masa tabletkowa, a śluz z łupiny jest preparatem do produkcji zawiesin. Babka jajowata używana jest również do produkcji lodów, kosmetyków oraz w drukarstwie.

Babkę jajowatą spożywa się w postaci nasion albo łupin. Można dodawać ją do posiłków i napojów. Dodana do posiłków zagęszcza je, dlatego jest dobrym dodatkiem do zup i sosów. Łupiny babki jajowatej można także dodawać do jogurtu czy mleka, razem z płatkami, ziarnami zbóż i owocami.
 

Babka jajowata na problemy układu pokarmowego

Z powodu dużej zawartości błonnika łuski babki jajowatej pochłaniają duże ilości wody i toksyn. Dlatego może być stosowana jako środek przeciw biegunkom. Nasiona babki jajowatej pod wpływem wody pęcznieją, a zawarte w nich śluzy powlekają złogi jelitowe i pomagają je usunąć. Łupiny i nasiona są zatem środkiem przeczyszczającym, które powoduje zmiękczenie oraz zwiększenie objętości masy jelitowej. Poprzez uciskanie na ściany jelita skutecznie poprawiają perystaltykę jelit oraz ułatwiają wypróżnienia. Babka ta sprawdza się także przy leczeniu hemoroidów, polipów, zgagi, stanów zapalnych jelit oraz w zespole jelita drażliwego i schyłkowości jelita. Przyczynia się też do wzrostu liczby dobroczynnych bakterii w jelitach.

Babka jajowata a cholesterol

Badania wykazały, że stosowanie nasion babki jajowatej przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi. Obecny w niej błonnik wiąże cholesterol oraz kwasy żółciowe, dzięki temu cholesterol nie zostaje w jelicie wchłonięty, tylko wydalony z organizmu.

Babka jajowata a odchudzanie

Nasiona babki jajowatej stosuje się też często jako suplement diety wspomagający odchudzanie. Zawarty w babce błonnik pęcznieje w żołądku i zmniejsza uczucie głodu. Przyspiesza on również procesy metaboliczne w organizmie.

Wady babki jajowatej

Podczas stosowania babki jajowatej należy przyjmować duże ilości płynów. Jeśli tego nie dopilnujemy mogą pojawić się działania niepożądane np. odwodnienie, bóle brzucha czy bóle głowy. Czasem babka jajowata wywołuje reakcje alergiczne – katar sienny, zapuchniecie powiek lub kaszel.
 
Autor: Redakcja Bakalie.com