Babka jajowata

Bakalie.com

Historia i występowanie

Wieloletnia roślina o liściach, które dorastają aż do 12 cm długości i ułożone są w kształt rozety. Kwiaty o barwie zielonożółtej zebrane w kłos są bardzo delikatne i rosną na owłosionej łodydze dorastającej do 3, 5 cm. Owocuje w postaci torebki, która w środku posiada małe jasnobrunatne nasiona. Ich łupina jest bogata w związki śluzowe, które są szeroko stosowane w lecznictwie. Naturalnie występuje w Hiszpanii, Wyspach Kanaryjskich, Indiach, Brazylii.

Babka ta zawiera dużą ilość naturalnego błonnika. Podobny znaleźć można w siemieniu lnianym czy otrębach owsianych. Dzięki występowaniu błonnika łupina babki jajowatej absorbuje duże ilości wody wraz ze szkodliwymi  toksynami.  Zjawisko to pomaga w sposób efektywny na usuwaniu złogów z jelit. Poprawia perystaltykę jelit i ułatwia tym samym proces wypróżniania. Nasiona są bogate w kwas olejowy, białko i fitosterole.

Uprawa

Tereny, na których rośnie babka jajowata muszą być bardzo dobrze nawodnione i nasłonecznione. Są to podstawowe wymagania tejże rośliny. Poza nimi, nie wykazuje warunków uprawowych, które w jakikolwiek sposób odbiegałyby od normy. Kwitnienie babki jajowatej rozpoczyna się w czerwcu i kończy mniej więcej we wrześniu. Szczególną uwagę należy zwrócić na sam proces zbierania /pozyskiwania nasion. Babka jajowata, przy dotyku wydziela ze swoich kłączy substancję zbliżoną do śluzu, stąd sam proces zbierania nasion jest znacznie utrudniony. 

Produkty z Babki jajowatej

W jakiej formie jest dostępna?

·      w postaci łupin lub nasion - dodana do posiłku lub napoju - zagęszcza potrawy

·      jako dodatek przy spożywaniu jogurtów, mleka- wraz z płatkami,

·      w formie kleików i naparów,

·      jako dodatek do kosmetyków pielęgnacyjnych.

Należy pamiętać, aby w trakcie jej stosowania przyjmować duże ilości płynów. W przeciwnym razie może dojść do wystąpienia bólów brzucha i głowy. 

 Autor: Redakcja Bakalie.com