Babka jajowata – bogactwo błonnika

Bakalie.com

Babka jajowata to roślina, która ma szerokie spektrum zastosowań w ziołolecznictwie. Jest potężnym źródłem błonnika. Jej nasiona i łupiny, zwane łuskami mają zbawienny wpływ na przewód pokarmowy.

Babka jajowata – co to?

Na całym świecie znanych jest około 250 gatunków babki jajowatej. Roślinę charakteryzuje niewielki wzrost, włoskowate liście i kuliste kwiatostany. Naturalnym środowiskiem babki są tereny słoneczne i nawodnione, wręcz podmokłe. Krajem rodzinnym babki jajowatej są Wyspy Kanaryjskie, a także Hiszpania. Babka często występuję również w Stanach Zjednoczonych, Indiach, Pakistanie i Brazylii. W naszym kraju możemy ją spotkać, rosnącą na polach i łąkach.
Babka jajowata znana i ceniona była już w starożytności. Stosowana jako środek przeczyszczający. Wzrasta świadomość ludzi dotycząca produktów naturalnych i dlatego z biegiem lat, zapotrzebowanie na babkę jajowatą stało się coraz większe. W składzie babki jajowatej znajdziemy pochodne kwasów: genipozydowego, epiloganinowego czy aukubiny.

Roślina, znalazła swoje zastosowanie nie tylko w farmakologii, ale również w kosmetyce, drukarstwie oraz produkcji paszy dla zwierząt. Zaskakujące okazuje się to, że babkę jajowatą, wykorzystuje się czasami również przy produkcji lodów.

Właściwości babki jajowatej

Największe zainteresowanie babką jajowatą powinny wykazać osoby, w szczególności chcące wesprzeć walkę z chorobą wrzodową, biegunką, otyłością, zaparciami, hemoroidami, a nawet hiperglikemią czy hiperlipidemią. Babka jajowata ma bardzo dużą zawartość błonnika pokarmowego. W łuskach babki znaleźć można mnóstwo związków śluzowych, które stanowią od 10% do nawet 15% łupiny nasienne. Zasadniczą funkcją, jaką powinien spełniać błonnik to oczyszczanie. Jego zadaniem jest pozbycie się z organizmu toksyn i metali ciężkich, resztek jedzenia i pozytywne wpłynięcie na rozwój mikroflory jelit. Nasiona babki jajowatej znajdujące się w owocu – są małe, łódeczkowate i jasnobrunatne. Są one źródłem naturalnych antyoksydantów. W nasionach oprócz błonnika znajdziemy polisacharydy, proteiny, aukubiny, fitosterole oraz tłuszcze.

Łuska babki, która otacza nasiona zawiera związki śluzowe, które cechują się działaniem przeczyszczającym. W śluzie znajdziemy arabinozę, ksylozę, galaktozę oraz kwas glukuronowy.

Babka jajowata ma pozytywny wpływ również na:

obniżenie cholesterolu i ciśnienie krwi,
zwalczanie hemoroidów,
walkę z żylakami,
zaburzenia trawienia,
odchudzanie.

Zastosowanie babki jajowatej

Preparat można przyjmować w formie sproszkowanej, w postaci granulek lub tabletek. Najlepsze są jednak łupiny i nasiona stosowane w naturalny sposób razem z napojami lub posiłkami. Z babki jajowatej, można także zrobić napar (nasiona zalane gorącą wodą) jak i odwar (zalanie nasion zimną wodą i gotowanie ich na wolnym ogniu przez kilka minut).

Babkę jajowata możemy stosować jako dodatek do :

zup,
jogurtów,
owoców,
sałatek,
płatków śniadaniowych,
sosów.

Łuski oraz nasiona powodują zmiękczanie oraz zwiększanie objętości masy jelitowej, co z kolei ma wpływ na poprawę perystaltyki jelit. Dlatego też poleca się ich przyjmowanie osobom, które mają problem z wypróżnianiem. Ponieważ babka jajowata pozwala na wchłanianie nadmiaru płynów z masy jelitowej, może być stosowana jako środek przeciwbiegunkowy. Napar z babki jajowatej to znakomite lekarstwo na wirus grypy żołądkowej, które chroni organizm przed odwodnieniem. Babka jajowata to również znakomity lek na leczenie zakażeń oraz zapaleń układu moczowego. Przy tej przypadłości, szczególnie zalecany jest osobom starszym jak i kobietom w ciąży.

Na co trzeba uważać

Babka jajowata to roślina, która raczej nie wywołuje alergii pokarmowych jak i skutków ubocznych. Należy jednak zachować czujność i umiar w jej stosowaniu, kiedy choruje się na cukrzycę lub ma się problemy z niedrożnością przewodu pokarmowego. Trzeba pamiętać, że stosowana w nadmiarze, może doprowadzić do przeczyszczenia organizmu.

Podsumowanie

Babka jajowata jest jedną z najpopularniejszych babek leczniczych. Grono jej zwolenników ciągle się powiększa. Każdy docenia w babce inne walory lecznicze. Jest ona ceniona za regulację gospodarki pracy jelit, a także za wspomaganie w procesie odchudzania. Bez względu na to czym kierujemy się przy stosowaniu babki jajowatej, efekty kuracji widoczne są już po około dwóch tygodniach jej stosowania. Zarówno w oczyszczaniu jelit jak i w procesie odchudzania. Jednak większość osób stosujących babkę jajowatą, jest wspólnego zdania, że w smaku jest specyficzna, i dość gorzka. Dodana do posiłku smakuje i działa rewelacyjnie.

Autor: Redakcja Bakalie.com