Antyseptyczne działanie miodu z eukaliptusa

Bakalie.com

Pomiędzy długa listą niezwykłych produktów z miodu, istnieje mało znany miód eukaliptusowy. Charakteryzuje go nietypowy, intensywny aromat i smak, lecz to jego niezwykłe właściwości zdrowotne najmocniej przykuwają uwagę.

Drzewo eukaliptusowe, znane także jako drzewo gorączki bądź drzewo o żylastej korze. Pochodzi z Australii, lecz już wieki temu było przedstawione innym rejonom świata, w tym Indiom, Europie i Południowej Afryce. Pomimo, że wiele krajów produkuje olej eukaliptusowy, to właśnie Australia jest niezmiennie jego największym i głównym producentem.

Istnieje niezliczona ilość właściwości zdrowotnych miodu eukaliptusowego : właściwości przeciwzapalne, przeciwskurczowe, zmniejszające przekrwienie, odświeżające, antyseptyczne, przeciwbakteryjne i stymulujące. Poza tym, że jest naturalnym lekiem na problemy oddechowe, miód eukaliptusowy ma doskonałe działanie antyseptyczne. Miód eukaliptusowy jest używany do leczenia ran, owrzodzeń, oparzeń, skaleczeń i otarć. Jest również skuteczny na ukąszenia i użądlenia owadów. Bardzo często rekomendowany jest osobom zmagającym się z reumatyzmem, lumbago, sztywnymi stawami i bólem nerwowym. Działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe miodu eukaliptusowego najlepiej wykorzystać wmasowując go okrężnymi ruchami w miejsca bólu mięśni i stawów.

Liczne właściwości zdrowotne bezbarwnego, lotnego olejku z eukaliptusa, który to uzyskiwany jest ze świeżych eukaliptusowych liści, koniuszków gałęzi oraz z suszonych liści zachęciły świat by odkryć i zbadać jego wykorzystanie nie tylko w medycynie konwencjonalnej ale także jako olejek do aromaterapii. Prawdopodobnie zauważyliście, że olejek eukaliptusowy staje się coraz bardziej popularny w aromaterapii, głównie ze względu na to, że doskonale łączy się z innymi olejkami eterycznymi, na przykład z olejkiem tymiankowym, olejkiem z rozmarynu, olejkiem z majeranku, olejkiem lawendowym i olejkiem cedrowym. Olejek z eukaliptusa jest składnikiem bardzo często wykorzystywanym do produkcji kosmetyków i produktów do pielęgnacji ciała, mydeł, detergentów a także wykorzystywany jako produkt łagodzący infekcje skórne lub jeden z głównych składników płynów do płukania jamy ustnej i past do zębów – dzięki właściwościom zwalczającym kamień nazębny, afty, pleśniawki i wszystkie inne infekcje związane z jamą ustną i zębami.

Antyseptyczne i odświeżające właściwości olejku z eukaliptusa sprawiają, że bardzo często wykorzystywany jest w szpitalach bądź, przy łóżku osoby chorej w celu odświeżenia powietrza oraz zabicia wszelkich bakterii, które w powietrzu się znajdują. Warto jednak zachować umiar, gdyż wykorzystywany w dużych ilościach, olejek z eukaliptusa jest toksyczny. Zdarzyły się nawet zatrucia zagrażające życiu. Objawami przedawkowania lub toksyczności są mdłości, wymioty, biegunka, porażenie centralnego układu nerwowego, spadek ciśnienia krwi oraz zaburzenia krążenia.

Ze względu na swą łatwą dostępność, olejek z eukaliptusa znajduje się w większości sklepów z kosmetykami i aptekach, pośród środków na przeziębienie i grypę – idealnie odtyka zapchany nos i obniża gorączkę. Olejek z eukaliptusa jest porównywany do mentolu gdyż tak samo jak mentol działa na receptory w nosie wspomagając odetkanie przy silnym katarze. Ażeby efekt był szybki i skuteczny warto wybierać olejek z minimalną zawartością eukaliptusa zaczynającą się od 70%.

Istnieje legenda, że jako pierwsi, olejku z eukaliptusa używali Australijscy Aborygeni, którzy nie tylko wyciągali ekstrakt z jego korzeni ale również wykorzystywali liście z eukaliptusa do obniżenia gorączki. Dodatkowym powodem dla którego wiele osób dodaje eukaliptusa do kąpieli, saun czy w spa, jest jego chłodzące i odświeżające działanie. Olej z eukaliptusa stymuluje i usuwa zmęczenie fizyczne i psychiczne, odmładza i pomaga wypocząć osobom cierpiącym na bezsenność.