Argentyński miód eukaliptusowy

Bakalie.com

Argentyna jest jednym z krajów o najwyższej tradycji pszczelarskiej w Ameryce Łacińskiej, a prowincja Entre Ríos przoduje w produkcji miodu eukaliptusowego. Miód z eukaliptusa ma ciemny, bursztynowy kolor, intensywny kwiatowy zapach i wspaniały świeży smak.

Ma także specyficzne właściwości lecznicze, które zawdzięcza składnikom zawartym w nektarze. Wiedzą o tym pszczoły, gdyż mając możliwość korzystania z różnych pożytków, wybierają delikatny nektar eukaliptusa.

Jak powstaje miód eukaliptusowy?

W Argentynie produkuje i eksportuje najwięcej miodów na świecie. Jednym z nich jest miód eukaliptusowy pozyskiwany z kwiatów eukaliptusa. Drzewo to nosi botaniczną nazwę Eucalyptus globulus, pochodzi z Australii, ale kilka wieków temu zaaklimatyzowało się w wielu krajach na świecie. Dziś eukaliptusy rosną w Indiach, Europie Południowej, Afryce i Ameryce Łacińskiej. Głównym, pozyskiwanym z eukaliptusa produktem jest olejek eukaliptusowy, ale jest on także źródłem nektaru i pyłku dla pszczelarstwa.

W Argentynie pierwsze eukaliptusy zakwitają w lutym. Wszystkie z nich są blisko spokrewnione z gatunkiem Eucalyptus grandis. W zależności od warunków klimatycznych i środowiskowych ich kwitnienie różni się datami, koncentracją i produkcją nektaru i pyłku. Większość drzew eukaliptusowych zaczyna kwitnąć w młodym wieku, już w 3 roku uprawy. Tak jak przy większości miodów jednokwiatowych, produkcja miodu eukaliptusowego jest trudna. Ponadto kwiaty dają nektar jedynie przez pięć do ośmiu dni, a większość z nich przestaje go wytwarzać, kiedy zostaną zapylone. Pszczoły mają mało czasu na zebranie nektaru. Ważnym aspektem produkcji miodu eukaliptusowego jest zarządzanie plantacjami, uwzględniające gęstość nasadzeń i pory kwitnienia uprawianych gatunków.

Jaki jest Argentyński miód eukaliptusowy?

Ma ciemny lub bardzo ciemny, niemal brązowy kolor, balsamiczny ostry i pikantny smak z lekkim słonawym akcentem oraz bardzo intensywny i wyjątkowo trwały zapach, w którym można wyczuć delikatną nutę suszonych grzybów. Jest gęsty, drobno krystalizuje i jest szczególnie wrażliwy na wysokie temperatury, dlatego zaleca się spożywać go na zimno.

Ciekawe jest, że pomimo iż powstaje z nektaru kwiatów drzewa eukaliptusowego, miód nie ma smaku, ani zapachu eukaliptusa. Wynika to z faktu, że znany ze swojego silnego aromatu olejek eukaliptusowy nie jest wytwarzany przez kwiaty, a przez liście tych roślin.

Ponieważ jest to produkt wytwarzany przez pszczoły, jest naturalny i według zapewnień argentyńskich pszczelarzy, powstaje z nektaru kwiatów eukaliptusów, uprawianych na plantacjach, na których nie stosuje się środków chemicznych.

Właściwości eukaliptusowego miodu

Miód eukaliptusowy ważany jest za jeden z miodów najbogatszych w różnorodne enzymy, co wpływa na jego wysoką aktywność biologiczną. Ma:

 • wysoki poziom energii;
 • witaminy B6, B5, B3, B2, A, C, D;
 • minerały — magnez, żelazo, miedź, fosfor, wapń, potas, siarkę, mangan i sód;
 • bardzo wysoki poziom polifenoli, które działają aseptycznie;
 • jedną z najwyższych wśród miodów zdolność „wymiatania” wolnych rodników.

 

Prawie wszystkie miody mają właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne. Dotyczy to również miodu eukaliptusowego. Ponadto argentyński miód eukaliptusowy ma swoiste właściwości, sprawiające, że jest szczególnie cenionym naturalnym lekarstwem. Jest polecany jako:

 • naturalny środek wykrztuśny, łagodzący kaszel i zwalczający objawy przeziębienia;
 • specyfik pomagający na pozbycie się problemów z oddychaniem;
 • preparat aseptyczny, gdyż wystawiony na działanie powietrza, wytwarza ozon, który wspiera działanie antybakteryjne;
 • lekarstwo na rany, owrzodzenia, oparzenia, skaleczenia i otarcia;
 • substancja łagodząca skutki ukąszeń owadów;
 • medykament wspierający leczenie dróg moczowych.

Często zaleca się miód eukaliptusowy do zewnętrznego stosowania pacjentom cierpiącym na reumatyzm, lumbago, zwichnięcia więzadeł i ścięgien oraz stany zapalne mięśni i stawów.

Działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne miodu eukaliptusowego uzyskuje się, wcierając go okrężnymi ruchami w skórę.

Argentyński miód eukaliptusowy w kosmetyce

Miód eukaliptusowy znajduje także zastosowanie, jako idealny preparat stanowiący maseczkę dla cery trądzikowej, a rozprowadzony na twarzy pomaga także odzyskać elastyczność i prawidłowe nawilżenie skóry.

Nałożenie miodu na kilka minut bezpośrednio na włosy, przywraca im jedwabisty i lśniący wygląd.

 

Ile kosztuje i gdzie można kupić argentyński miód eukaliptusowy?

Nie jest tani, ale też cena nie jest wyjątkowo wysoka. Za 250 g miodu trzeba zapłacić od 35,- do 50 zł. Niestety, ten miód jest trudno dostępny. Najłatwiej znaleźć go w specjalizujących się w miodach sklepach internetowych.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com