Amarantus w diecie

Bakalie.com

O amarantusie słów kilka

Zboże to cechuje się wysoką wartością odżywczą. Osoby starsze i te na diecie bezglutenowej mogą go włączyć do swojego jadłospisu bez żadnych obaw o zdrowie. Wywar, który sporządzany jest z całych roślin działa antyseptycznie i gojąco na wszelkie rany. Główną zaletą amarantusa jest występujące w nim białko - jego zawartość wynosi aż do 75%, które wykazuje łatwą przyswajalność a jego ilość nie ulega zmniejszeniu podczas obróbki. Posiada ono wszystkie egzogenne aminokwasy, czyli takie, które należy dostarczyć organizmowi z zewnątrz. W celu przyswojenia jak największej ilości białka amarantus powinien być mieszany z żytem, płatkami owsianymi czy orkiszem. Nasiona nie zawierają glutenu.

 

Ilość błonnika jest znacznie wyższa niż w ziarnach pszenicy czy żyta. Jak wiadomo przyspiesza on przemianę materii, ogranicza ilość przyswajanych kalorii w trakcie dnia. Amarantus to cenne źródło skwalenu, który znaleźć można w wątrobie rekina czy roślinach oleistych. Jego zawartość wynosi aż 6, 3%, co jest wartością 10 krotnie większą niż w przypadku oliwy z oliwek. Do dobroczynnych właściwości skwalenu zaliczyć można pomoc w produkcji przeciwciał oraz wpływ na lepsze dotlenienie tkanek. Wpływa również na poprawę elastyczności skóry oraz chroni ją przed szkodliwymi czynnikami działającymi z zewnątrz.

 

Nasiona amarantusa zawierają dodatkowo jedno i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które w znacznym stopniu obniżają poziom złego cholesterolu, działając tym samym przeciwmiażdżycowo.

Jak stosować amarantus ?

 

  • może być dodawany do wypieków- chleba, ciastek, tart,
  • jest wartościowym dodatkiem w posiłkach wegetariańskich i wegańskich- dodawany do zup, kotletów,
  • stanowi doskonały dodatek do jogurtów, dresingów,
  • stanowić może samodzielną przekąskę w trakcie dnia.

 

 

Autor: Redakcja Bakalie.com