Amarantus

Bakalie.com

Historia i występowanie

Wszystko zaczęło się 5000 lat temu u Indian. Uprawiali oni to zboże na bardzo szeroką skalę, a zmielone ziarna wykorzystywane były do produkcji tortilli. Liście i pędy służyły im do przyprawiana dań. To wszystko miało miejsce, gdy panował pokój. W trakcie krwawych walk, aby dodać sobie męstwa rdzenni mieszkańcy Ameryki dodawali do zmielonych ziaren krwi swoich jeńców. Wszystko to sprawiło, że zakonnicy z Hiszpanii zaczęli je nazywać diabelskim zielem. Wspomniane praktyki sprawiły, że konkwistadorzy w trakcie zagarniania ziemi prawie całkowicie zniszczyli plantacje tego zboża, kojarząc je z symbolem pogaństwa i czarnoksięstwa. Wydano zakaz uprawy amarantusa wszędzie tam, gdzie panowała religia chrześcijańska.

 

Jego inna nazwa to szarłat. Przez wielu nazywany jest zbożem XXI wieku. Jest to jedna z najstarszych roślin, które są uprawiane na świecie. W smaku jest słodki, z delikatną orzechową nutą. Wyróżnia je bardzo wysoka wartość odżywcza i zdrowotna. Zawiera aż 5 razy więcej żelaza niż sławetny szpinak czy pszenica. Zawarte w nim białko jest o wiele lepiej przyswajalne niż to znajdujące się w mleku a co ważne nie zawiera glutenu. Reguluje poziom cholesterolu, zawarte w nim kwasy tłuszczowe niwelują ryzyko chorób serca i miażdżycy.Uprawa amarantusa

W chwili obecnej jest on uprawiany prawie w każdym zakątku świata. Na największą skalę w Ameryce Północnej i Południowej a także Indiach, Nepalu, oraz Afryce. Jeśli chodzi o teren Polski to aż 90 % upraw znajduje się na Lubelszczyźnie. W naszym kraju koszenie amarantusa odbywa się, gdy zmieni on kolor z fioletowego na brązowy. Na chwile obecną znanych jest ponad 60 odmian tego zboża, lecz tylko kilka nadaje się do celów spożywczych.

 Produkty z Amarantusa

Ze względu na ogromne walory zdrowotne, produkty z amarantusa cieszą się niesłabnącą popularnością zarówno wśród osób dbających o swoją dietę, jak i wśród osób z przyczyn losowych zmuszonych do przestrzegania diety bezglutenowej. Amarantus bowiem jest zbożem całkowicie pozbawionym glutenu.

Na rynku dostępnych jest wiele produktów z amarantusa, którymi możemy zastąpić produkty z pszenicy. Między innymi dostępna jest mąka z amarantusa. Dzięki swojemu delikatnemu, orzechowemu smakowi, sprawdza się doskonale do przygotowywania placuszków, naleśników, ale i ciast oraz muffinków.

Amarantus występuje także w postaci surowego ziarna. Ziarno amarantusa możemy ugotować i stosować zamiennie z kaszą. Samo ziarno amarantusa ma podobną strukturę jak kasza jaglana, więc idealnie nadaje się jako dodatek do posiłku. Możemy także samodzielnie zmielić ziarno, uzyskując domową mąkę z amarantusa.

Kolejnym produktem jest popping z amarantusa - czyli amarantus dmuchany. Jest to dobre rozwiązanie dla osób jedzących śniadaniowe owsianki i płatki z mlekiem. Amarantus w takiej formie, dodany do mleka bądź jogurtu, nie tylko zastąpi tradycyjne/często bardzo słodkie płatki/ ale również zapewni nam dużą dawkę odżywczą.

Amarantus dostępny jest także w formie płatków. Są to zupełnie inne płatki niż te dodawane do mleka. Niewielkie płatki, wielkości malutkich łusek, dość szybko miękną i przyśpieszają proces przygotowywania posiłków. Sprawdzą się doskonale jako baza owsianki, lub zagęstnik koktajli.Autor: Redakcja Bakalie.com