10 powodów by zacząć jeść kiełki

Bakalie.com

Kiełki to naprawdę najlepszy produkt, który możemy sami wyhodować, jednakże wciąż ich popularność jest bardzo niska. Istnieje bardzo dużo pozytywnych efektów jedzenia kiełków, zarówno dla naszego zdrowia jak i dla środowiska. Dlatego też warto pomyśleć o dodaniu ich do codziennej diety!

10 powodów by jeść kiełki

  1. Eksperci ustalili, że w kiełkach jest 100 razy więcej enzymów niż w surowych warzywach i owocach. Enzymy to specjalny rodzaj protein , które działają jako katalizator wszystkich funkcji organizmu. Wydobywanie większej ilości witamin, minerałów, aminokwasów i niezbędnych kwasów tłuszczowych z naszego pożywienia zapewnia, że nasze ciało ma odżywione komórki budulcowe gwarantujące, że wszystkie procesy zachodzą efektywnie.

  2. Jakość protein w fasoli, orzechach, nasionach czy ziarnach znacznie wzrasta jeśli występują w formie kiełków. Proteiny zmieniają się w czasie namaczania i rozwijania kiełków, znacznie poprawiając swoją wartość odżywczą. Na przykład lizyna – aminokwas, który jest niezbędny by chronić przed opryszczką i zachować zdrowy układ odpornościowy znacząco wzrasta w procesie rozwijania kiełków.

  3. Zawartość błonnika w fasoli, orzechach, nasionach czy ziarnach także wzrasta. Błonnik jest niezbędny w procesie odchudzania. Nie tylko przyczepia się do tłuszczu i toksyn w naszym organizmie by je wyprowadzić poza organizm, ale także zapewnia, że każdy tłuszcz, który został rozłożony jest szybko usuwany z organizmu, zanim zdąży się wchłonąć przez ściany jelita ( które to jest głównym miejscem absorbowania pożywienia do krwi).

  4. Zawartość witamin dramatycznie wzrasta. Odnosi się to głównie do witamin A, B, C i E. Zawartość witamin w niektórych nasionach, ziarnach, fasolach i orzechach wzrasta o 20 razy w stosunku do oryginalnej zawartości, już po kilku dniach wypuszczania kiełków. Naukowcy zaznaczają, że w procesie kiełkowania w kiełkach fasoli mung, zawartość witaminy B1 wzrasta do 285 %, witamina B2 do 515 % i niacyna do 256 %.

  5. Niezbędne kwasy tłuszczowe zwiększają się w procesie kiełkowania. Większość z nas cierpi na niedobory tych spalających tłuszcz kwasów tłuszczowych, ponieważ brakuje ich w naszej diecie. Jedzenie kiełków jest na to doskonałym rozwiązaniem.

  6. Podczas kiełkowania, minerały łączą się z proteinami w nasionach, ziarnach, orzechach i fasoli, sprawiając, że są one bardziej użyteczne dla naszego organizmu. Minerały alkaiczne takie jak wapń, magnes i inne, pomagają nam zbalansować skład chemiczny naszego organizmu, dzięki czemu łatwiej chudnąć i być zdrowszym.

  7. Kiełki są najlepszym, lokalnie uprawianym produktem. Kiedy hodujesz je samodzielnie, wspierasz środowisko i masz pewność, że nie spożywasz niechcianych pestycydów, dodatków spożywczych, i innych szkodliwych chemikaliów, które tak utrudniają ci tracenie na wadze.

  8. Energia, którą zawierają nasiona, ziarna, orzechy i warzywa strączkowe jest wręcz rozpalana podczas procesu namaczania i kiełkowania.

  9. Kiełki odkwaszają organizm. Wiele chorób na czele z rakiem, jest łączona ze zbyt dużą ilością kwasów w naszym organizmie.

  10. Kiełki są tanie. Bardzo wiele osób używa koszt tzw. Zdrowej żywności jako wymówkę, przed zdrowym odżywianiem. Jednakże, w sytuacji, kiedy kiełki są tak tanie, nie ma już żadnych wymówek, by zmienić swoje nawyki żywieniowe na lepsze.

Autor: Redakcja Bakalie.com