10 niezwykłych faktów zdrowotnych i odżywczych o kawie fairtrade

Bakalie.com

Kawa Fair trade- 10 faktów

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów świata. I podczas gdy w samej Wielkiej Brytanii, w 2014 roku sprzedano ponad 2,2 biliona kubków kawy, biznes na niej oparty jest szczególnie dochodowy.

Jednakże, patrząc bliżej na cały łańcuch dostaw, widać wyraźnie, że biznes ten jest niezwykle skomplikowany i bardzo często niesprawiedliwy dla osób, które stoją za każdym ziarenkiem kawy – dla rolników. Fair trade, czyli sprawiedliwy handel, dąży do tego, by biznes ten był sprawiedliwy i utracił miano wyzysku pracowników.

1.    Fair trade powstał jako odpowiedź dla wycieńczonych, Meksykańskich rolników, uprawiających kawę, w konsekwencji upadku światowych cen kawy w 1988 roku

2.    W 1991 roku powstała pierwsza, kawowa  marka Fair trade – Cafedirect, dzięki której udało się utorować drogę do bezpośredniej współpracy z dostawcami. 25 lat później, nadal zachowuje bezpośrednią współpracę ze swoimi hodowcami.

3.    Fair trade obecnie współpracuje z 812,000 niewielkimi dostawcami kawy z 30 różnych krajów świata. Kolumbia jest największym światowym dostawcą kawy Fair trade.

4.    Przeciętny rolnik uprawiający kawę musi przeżyć za mniej niż 10 złotych dziennie. Dzięki Fair trade, rolnicy otrzymują ustaloną Minimalną Kwotę Fair trade, której zadaniem jest pokryć koszty produkcji i działać jako sieć bezpieczeństwa, w chwilach gdy ceny rynkowe spadną poniżej zrównoważonego poziomu. Jeśli ceny rynkowe przekroczą Minimalną Kwotę Fair trade, rolnicy otrzymają cenę rynkową. Przez ostatnich sześć miesięcy, Minimalna Kwota Fair trade kawy, była wyższa niż cena rynkowa, podkreślając jedynie jak istotną rolę w życiu rolników odgrywa Fair trade.

5.    W latach 2013-1014, rolnicy uprawiający kawę zarobili 160 milionów złotych w systemie Fair trade Premium, który to jest przeznaczany na wsparcie komunalne pracowników i rolników, mające na celu poprawę warunków socjalnych, ekonomicznych i środowiskowych.

6.    Rolnicy uprawiający kawę wydali co najmniej 25% z Fair trade Premium na poprawę i rozszerzenie produktywności i jakości. Przez ostatnie trzy lata, produkty certyfikowane znakiem Fair trade wygrały 28 nagród za smak i jakość.

7.    W 2014 roku, 37% kawy Fair trade, uzyskało certyfikat kawy organicznej ( stanowiło to ok. 185 milionów ton ziaren kawy).

8.    Największymi wyzwaniami z którymi muszą zmagać się rolnicy uprawiający kawę są międzynarodowe zmiany cen a także zmiany klimatu. Firmy Fair trade, takie jak Percol wspierają rolników, między innymi w Gwatemali, w walce z efektami ulewnych deszczy.

9.    W Wielkiej Brytanii, kawa Fair trade stanowi około 25% całej sprzedanej kawy, zaś jej ilość stale wzrasta.

10.  Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Harwardu wykazały, że Fair trade prowadzi do wyższych cen i dochodów dla rolników uprawiających kawę w Peru, Gwatemali i Nikaragui.


 Autor: Redakcja Bakalie.com