Wykwintna, ceniona na całym świecie herbata Oolong

Bakalie.com

Wśród produkowanych obecnie herbat, oolong stanowi zaledwie 2%. Należy do najwyżej cenionych herbat na świecie i warto jej spróbować. Jest tradycyjną chińską herbatą o niewielkiej zawartości teiny. Przypisuje się jej właściwości odchudzające. W opiniach smakoszy prawdziwy chiński oolong to napój o wspaniałym smaku i wybitnym aromacie.

Czym wyróżnia się herbata oolong?

Herbata oolong nazywana także ulung, niebieską, lub turkusową powstaje z liści Camellia sinensis, czyli herbaty chińskiej, rosnącej w południowych Chinach i na Tajwanie. Jest to odmiana tej samej rośliny, z której produkuje się zieloną i czarną herbatę. Różnica polega na sposobie przetwarzania. Ze względu na wyrafinowany smak przez długi czas oolongi były herbatami zarezerwowanymi jedynie dla dworu cesarskiego.

Oolong pochodzi z Południowo-Wschodnich Chin, z prowincji Fujian. Jej dzisiejszy smak to efekt szeregu udoskonaleń, a jej początki sięgają prawdopodobnie VII-VIII wieku. Pierwotnie ten wyjątkowy rodzaj herbaty nazywano Wuyi. Zwracał uwagę jej niespotykany smak, odmienny od pitej ówcześnie, niefermentowanej zielonej herbaty. Z upływem czasu popularność „nowej” herbaty rosła i rozprzestrzeniła się po całych Chinach. Po kolejnych ulepszeniach i wprowadzeniu nowych sposobów przetwarzania, w XVIII w. powstała znana dziś herbata oolong.

Legenda o powstaniu herbaty

Stara opowieść mówi, że pewien ubogi chłop zauważył w zaroślach opuszczoną świątynię, w której stała figura Guanyin, bogini współczucia, miłosierdzia i płodności. Postanowił zaopiekować się świętym miejscem. Ponieważ był biedny mógł ją jedynie posprzątać. Wyciął zarastające ją zarośla, zamiótł podłogę i oczyścił figurę bogini. Od tego momentu odwiedzał świątynię, aby posprzątać i zapalić kadzidło. Po pewnym czasie Guanyin pojawiła się w jego śnie i poleciła udać się do jaskini za świątynią, gdzie znajdzie nagrodę za swe oddanie. Na miejscu chłop trafił na sadzonki herbaty. Zasadził je i pielęgnował, aż powstała niewielka plantacja. Roślinami podzielił się z mieszkańcami wsi. Herbata okazała się wyśmienita, jej popularność szybko wzrosła, a uboga wioska podniosła się z nędzy.

Jak powstaje?

Do oolongów wybierane są większe i starsze liście, które są ręcznie rolowane w długie, zwinięte liście, albo w nieduże mocno skręcone kuleczki.

Dla uzyskania wymaganego smaku listki są kilkakrotnie przerabiane w skomplikowanych etapach produkcji. Są chłodzone w cieniu, potrząsane i przerzucane, skręcane, aby w końcu zostać poddane utlenianiu, nazywanemu także fermentacją. W odpowiednim momencie proces ten zostaje zatrzymany przez podgrzanie do bardzo wysokiej temperatury (do 250ºC). Stopnień utlenienia, w zależności od odmiany, może się wahać od 8% do nawet 80%.

Lekka fermentacja daje smak subtelny, z owocowo-kwiatową nutą, mocniejsza zaś bardziej wyrazisty razowo-orzechowo-zbożowy.

Właściwości herbaty oolong

Oolong, działa na organizm podobnie jak inne herbaty. W opisach, jako szczególne, wymieniane są najczęściej właściwości odchudzające. Przy okazji smakowania wybornego naparu mamy szansę wykorzystać efekty dobroczynnych właściwości herbaty oolong, która:

  • Sprzyja metabolizmowi tłuszczu i przyczynia się do utraty wagi, nawet przy diecie bogatej w cukry i tłuszcze;
  • Wpływa na kondycję serca, gdyż reguluje ciśnienie krwi i zmniejsza poziom cholesterolu;
  • Stymuluje pracę układu nerwowego - zawartość teiny i przeciwutleniaczy korzystnie działa na pracę mózgu, poprawia nastrój i pomaga przezwyciężać stresy;
  • Wzmacnia odporność organizmu;
  • Zawiera dużo antyoksydantów, dzięki czemu neutralizuje wolne rodniki, co spowalnia starzenie oraz chroni przed nowotworami, udarami mózgu i miażdżycą tętnic;
  • Działa korzystnie na skórę, niwelując wypryski i stany zapalne;
  • Zawiera substancje antyalergiczne, które zwalczają uczuleniowe zmiany skórne i atopowe zapalenia skóry.
  • Pomaga utrzymać higienę jamy ustnej, a także, zwiększa gęstość mineralną kości;
  • Reguluje poziom cukru i insuliny we krwi, czym wspomaga leczenie cukrzycy typu drugiego.

Jak parzyć oolong?

Czas parzenia zależy od wielkości liści, poziomu utlenienia i tego, czy są zwinięte w kuleczki, czy skręcone. Większość producentów podaje, jak długo zaparzać daną mieszankę. Zwykle jest to około 2-3 minuty. Woda powinna mieć temperaturę około 90C (trzeba odczekać mniej więcej 2 minuty od zagotowania). Na jedną filiżankę potrzebujemy około 3 g liści. Najwyższej jakości oolongi znane są z tego, że można je zaparzać nawet 20 razy. Przy każdym kolejnym zalaniu herbata oolong ma nieco inny smak – pojawiają się nuty, które wcześniej były niezauważalne.

Gdzie kupić, jaka jest cena?

Najlepiej jest wybierać dobre sklepy-herbaciarnie, gdzie zwykle dba się o jakość i prawidłowe przechowywanie. Można także spróbować w sklepach internetowych. Ponieważ oolong, staje się coraz popularniejszą herbatą, łatwo znaleźć atrakcyjne oferty sprzedaży.

Za stugramowe opakowanie zapłacimy od 20,- do 60,- zł.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com