Skąd się wzięła herbata Oolong i jakie ma właściwości zdrowotne

Bakalie.com

Napar jest pozyskiwany z liści herbaty o nazwie Camellia Sinensis. Czasami można spotkać się z jej inną nazwą- Czarny Smok. Jeśli jesteś amatorem słodkiej herbaty to właśnie coś dla ciebie. W smaku herbata oolong jest miodowa, niektóre osoby wyczuwają również lekko ziemny aromat. Najsłynniejsze plantacje można znaleźć w Chinach w prowincjach: Fuijan, Anxi oraz Guang.

Proces produkcji

W pierwszej kolejności liście są wystawiane na działanie promieni słonecznych i w ten sposób zaczynają więdnąć w sposób naturalny. Temperatura powoduje wyparowywanie wody, na jej miejsce w listkach gromadzi się powietrze. Powoli enzymy zaczynają wchodzić w reakcję z tlenem i następuje proces fermentacji enzymatycznej. Całość jest wspomagana potrząsaniem listków w wiklinowych koszach.

W następnym etapie fermentacja jest przerywana, liście wędrują do specjalnych kotłów lub woków, gdzie są podgrzewane do ok. 250˚C. Gdy cały proces się zakończy listki są rolowane i odpowiednio pakowane. Fermentacja herbaty może być różna w zależności od regionu, w którym jest produkowana- od 10 aż do 70%.

Jak parzyć herbatę oolong?

Jeśli chcesz w pełni delektować się jej smakiem kup ją w formie liściastej. Będziesz mieć pewność, że herbata jest najlepszej jakości a otrzymany napar będzie najintensywniejszy. Zaleca się aby listki zalewać wodą o temperaturze bliskiej 95˚C. Jeśli nie masz odpowiedniego termometru zagotuj wodę w czajniku i odczekaj parę minut. Listków nie wolno łamać przed zalaniem, powinny być parzone w całości.

Legendy związane z herbatą oolong

Pierwsza z legend opowiada o księciu smoków. Bardzo często dopuszczał się złych uczynków za które został skazany na więzienie w małym jeziorku. Na nieszczęście dla księcia nadeszła ogromna susza, wody w jeziorze zaczęło ubywać a on sam zaczął umierać z pragnienia. Jednak na jego szczęście przybyła do niego dziewczyna z wsi położonej nieopodal. Była ona niezwykle piękna i od pierwszej chwili oczarowała mężczyznę. Dziewczyna zabrała księcia do swojego domostwa gdzie napoiła go resztkami wody, czym uratowała mu życie. Smok dzięki pomocy bardzo szybko wrócił do zdrowia, niestety na całą wieś przyszła ogromna zaraza, która zaczęła dziesiątkować jej mieszkańców, w tym piękną dziewczynę. Książę, w geście wdzięczności postanowił oddać życie za mieszkańców wioski. Gdy umierał wypluł z ust smoczą perłę, z której to wyrósł pierwszy krzaczek herbaty oolong. Mieszkańcy sporządzili z liści napar, który od razu ich wszystkich uzdrowił. 

Istnieje jeszcze jedno podanie. Opowiada ono o myśliwym, który nazywał się Hu Liang. Po całym dniu łowów wracał do domu z koszyczkiem na plecach, który nakrył gałązką z napotkanego krzaczka. Kiedy dotarł do swojego domostwa zorientował się, że gałązki niezwykle słodko pachną. Hu Liang postanowił, że zaparzy liście- był zachwycony, kiedy okazało się, że powstały napar ma tak cudowny smak oraz aromat.

Właściwości zdrowotne herbaty oolong

Herbata oolong jest bogactwem przeciwutleniaczy. Zwane są one również antyoksydantami i ich zadaniem jest ochrona naszego układu krwionośnego przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które niszczą komórki. To właśnie wolne rodniki są odpowiedzialne za proces starzenia się, nadmiernego poziomu cholesterolu oraz powstawanie zmian miażdżycowych. W herbacie tej znajdują się katechiny, teaflwiny oraz tearubiginy- to właśnie one w dużej mierze wpływają na charakterystyczne zabarwienie naparu oraz jego wyjątkowe walory smakowe.

Czarny Smok to także bogactwo cynku. Jeśli więc masz problemy z wypadającymi włosami lub paznokciami musisz koniecznie „zaprzyjaźnić” się z tą herbatą. Co równie istotne herbata pozwala na obniżenie cukru we krwi- jest tylko jeden warunek trzeba wypijać kilka filiżanek codziennie.

Wśród innych dobroczynnych właściwości herbaty oolong wymienia się również:

działanie antynowotworowe
znaczne spowolnienie procesów starzenia
poprawę koncentracji oraz uwagi
normowanie ciśnienia tętniczego krwi
regulacje perystaltyki jelit
pozytywny wpływ na proces przemiany materii.

Herbata oolong a odchudzanie

Wspomaga znacznie proces metabolizowania tłuszczów. Pobudza trawienie oraz funkcjonowanie całego żołądka. Jeśli regularnie będziesz wypijać napary z niej przyrządzone praca wątroby zostanie znacznie poprawiona- wytwarzanie kwasów żółciowych ulega znacznej regulacji. Herbata oolong dzięki zawartości teiny w swym składzie stymuluje spalanie tkanki tłuszczowej. Zaleca się aby do swojej codziennej diety włączyły ją osoby z nadwagą lub problemami sercowo- naczyniowymi.

Dostępne są badania, które dowodzą, że wypijanie 3-6 filiżanek herbaty przez okres 30 dni skutecznie zapobiega odkładaniu się tłuszczy, a co za tym idzie proces odchudzania staje się bardzo efektywny. Zaleca się aby napar pić jedynie po posiłkach, w tym przekąskach. Picie jej na pusty żołądek wypłukuje cenny magnez.

Skutki uboczne

Okazuje się jednak, że tej rodzaj herbaty nie jest dla każdego. Może powodować bardzo nieprzyjemne skutki uboczne. Można do nich zaliczyć:

bóle głowy i brzucha
kołatanie serca
bezsenność
wymioty, nudności.

Herbaty nie powinny pić również osoby poniżej 18 roku życia a także kobiety ciężarne.

Autor: Redakcja Bakalie.com