Właściwości zdrowotne oregano

Bakalie.com

Najlepsze jest oregano z własnej uprawy

Bardzo dobre są świeże listki dodawane do potraw, ale suszone też zachowują pełnię aromatu. Najlepiej uprawiać je samodzielnie w ogródku lub w doniczce. Zbiera się i suszy oregano tuż przed kwitnieniem, gdyż ma wtedy najwięcej aromatycznego olejku. Aby je ususzyć, najlepiej zawiesić w pęczkach w przewiewnym, zacienionym miejscu, a po wyschnięciu oderwać listki i umieścić je w szczelnym pojemniku.

W jakich potrawach najlepiej czuje się oregano ?

Pizza, sos do makaronu i inne włoskie potrawy nie byłyby takie same bez oregano. Świeże lub suszone jest używane w kuchniach na całym świecie. Pasuje prawie do wszystkich dań kuchni śródziemnomorskiej: od ryb, owoców morza poprzez kurczaki, po risotto i warzywa, a ze świeżych liści można robić pesto. Kochają je pomidory, którym nadaje wyrazistości.

Oregano komponuje się też bardzo dobrze z daniami kuchni polskiej. Można dodawać je do wszystkich mięs, zarówno pieczonych, jak i duszonych, świetnie nadaje się do farszów, bardzo podnosi smak zup, szczególnie pomidorowej. Warto dodawać oregano do smażonych i duszonych grzybów oraz do ziemniaków i większości warzyw. Świetnie aromatyzuje się grillowane potrawy, wrzucając kilka gałązek na ruszt, obok pieczonych produktów. Można także posypywać świeżym, bądź suszonym oregano sery lub dodawać je do sałatek.

Dobrze jest do potraw poddawanych obróbce termicznej, wrzucać oregano na samym końcu gotowania. Zachowa wtedy więcej aromatu i właściwości odżywczych.

Właściwości zdrowotne oregano

Swoje właściwości lecznicze oregano zawdzięcza zawartym w nim bioaktywnym substancjom. Większość z nich znajduje się w olejku eterycznym. Najważniejsze to:

 • karwakrol, który działa przeciwgrzybiczo, przeciwskurczowo, napotnie, moczopędnie i żółciopędnie,
 • tymol, mający właściwości bakteriobójcze i przeciwgrzybiczne, a ponadto przeciwropne i przeciwgnilne,
 • flawonoidy - wybitnie silne przeciwutleniacze, które jednocześnie hamują działanie wolnych rodników, wzmacniają naczynia krwionośne i obniżają ciśnienie krwi,
 • witamina C, która także jest silnym antyoksydantem, a poza tym neutralizuje wolne rodniki i współdziała w tworzeniu kolagenu,
 • witamina K – wpływa na krzepnięcie krwi i wzmacnia kości,
 • związki mineralne, niezbędne dla funkcjonowania organizmu.

Wszystkie zawarte w oregano składniki działając wspólnie, sprawiają, że jest ono wybitnym, naturalnym medykamentem. Stosuje się go przy wielu dolegliwościach, między innymi, takich jak:

 • zaburzenia układu oddechowego - pomaga w leczeniu przeziębień i grypy, łagodzi stany zapalne gardła oraz oskrzeli;
 • niedomagania żołądkowo-jelitowe, takie jak wrzody żołądka czy zespół jelita wrażliwego;
 • choroby dróg moczowych – niweluje stany zapalne;
 • problemy skórne, takie jak trądzik, liszaje czy łupież;
 • bóle menstruacyjne oraz bóle pleców i stawów.

Oregano można zażywać zarówno w formie świeżej, jak i naparów robionych z suszonych roślin. Największą popularnością cieszy się olejek z oregano, który stosowany jest zarówno doustnie, jak i zewnętrznie.

Warto mieć oregano w domu, bo przyda się jako przyprawa w kuchni, a także jako ziołowy lek stosowany na różne dolegliwości lub profilaktycznie, w okresach częstych przeziębień i ataków grypy.

 

Kupujemy oregano

Przy kupowaniu oregano dobrze jest zwrócić uwagę na dokonywany wybór. Jeśli chcemy mieć „prawdziwe” oregano, wybierajmy greckie albo syryjskie. Oferowane w sklepach suszone oregano, bardzo często zawiera domieszki gatunków o dużo mniejszych właściwościach przyprawowych, a bywa, że są też dodawane inne zioła, takie jak tymianek czy majeranek.

Zupełnie odmienne jest też oregano kubańskie (Plectranthus montanus), które jest karaibską rośliną przyprawową, ale nawet nie należy do rodzaju oregano. Najpewniejszym sposobem na dobre oregano jest samodzielna uprawa z pochodzących z wiarygodnych źródeł, nasion lub rozsady.

 

Przeczytaj także: Oregano roślina o wielu wcieleniach

Autor :Redakcja Bakalie.com