Właściwości zdrowotne białego sezamu

Bakalie.com

Sezam znany był już w starożytności i od dawna doceniano jego właściwości lecznicze i zdrowotne. Mimo, iż posiada kilka odmian, większości z nas słowo sezam kojarzy się z jego najpopularniejszą odmianą, czyli białym sezamem. W starożytnym Babilonie sezam był nazywany przyprawą bogów. Według legendy stwórcy świata pili wyciąg z jego nasion. Wiadomo, że jego właściwości zdrowotne były doceniane w Indiach dwa tysiące lat przed nasza erą oraz w Egipcie w XV wieku p.n.e. W czasach starożytnych polecano ziarna sezamu na problemy z układem pokarmowym, śledzioną, trzustką i żołądkiem. Uważano je też za afrodyzjak.
   
Nasiona sezamu nie są bogatym źródłem witamin, zawierają głównie witaminy z grupy B, takie jak witaminę B1, B2, B3, B6 i kwas foliowy (B9). Zawierają też niewielkie ilości witamin A i E. Sezam jest za to doskonałym źródłem wapnia, magnezu, fosforu, żelaza, cynku, miedzi, manganu oraz selenu i potasu.
     
 

Sezam a układ krążenia

Sezam zawiera wiele substancji, które wspomagają nasz układ krążenia. Jedną z nich jest wapń, który wraz z potasem reguluje ciśnienie krwi. Sezam jest źródłem sezamolu, substancji o działaniu przeciwutleniającym, przeciwzapalnym i przeciwmiażdżycowym oraz jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które pomagają w obniżeniu cholesterolu LDL. Jest również bogaty w fitosterole, które również pomagają w walce z cholesterolem. Dzięki temu spożywanie sezamu zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej i udaru.
 

Sezam a nowotwory

Zawarte w ziarnach sezamu magnez i kwas fitowy mają działanie antynowotworowe. Zapobiegają one powstawaniu guzów i nowotworów jelit. Z kolei sezamolina hamuje apaptozę (śmierć komórkową) w przypadku białaczki limfatycznej. Obecne w sezamie lignany, zwalniają rozwój nowotworów spowodowanych nieprawidłowym poziomem hormonów w organizmie, zwłaszcza raka piersi i prostaty. Lignany mają silne właściwości antyoksydacyjne, antynowotworowe i dodatkowo regulują gospodarkę hormonalną. Przy niedoborze naturalnych estrogenów w organizmie lignany pochodzące z roślin w łagodny sposób uzupełniają ich działanie, a gdy jest ich nadmiar obniżają ich aktywność, gdyż mają o wiele słabsze działanie hormonalne.

Ziarna sezamu na zdrowe kości i stawy

Dzięki zawartości pierwiastków takich jak wapń czy cynk, sezam ma pozytywny wpływ na nasze kości. Wapń jest podstawowym materiałem budulcowym kości i zębów. Jego niedobór prowadzi do problemów z układem kostnym, przede wszystkim do osteoporozy. Do osteoporozy może się przyczynić również niedobór cynku.  Sezam to także źródło miedzi, która redukuje ból i opuchliznę związane z zapaleniem stawów.

Sezam a układ nerwowy

Pierwiastkiem, który ma olbrzymie znaczenie dla prawidłowego działania naszego układu nerwowego jest magnez. Sezam jest bardzo dobrym źródłem magnezu, dlatego wskazany jest dla osób żyjących w ciągłym stresie. Działanie uspakajające i wspomagające układ nerwowy ma też zawarta w sezamie tiamina (witamina B1). Zapobiega ona huśtawkom nastroju i depresji. W sezamie występuje też tryptofan, aminokwas biorący udział w produkcji serotoniny, neuroprzekaźnika, który redukuje ból, reguluje cykl snu i czuwania oraz nastrój. Jej niedostatek w mózgu może być przyczyną stanów lękowych oraz depresji. Tryptofan pomaga też osobom cierpiącym na bezsenność.

Sezam a układ pokarmowy

Sezam zawiera także błonnik, który wspomaga prawidłowe działanie układu pokarmowego i funkcjonowanie jelit. Ułatwia usuwanie resztek pokarmowych z jelit i zapobiega zatwardzeniem.

Sezam w diecie wegetariańskiej

Nasiona sezamu są dobrym źródłem białka, składającego się z wysokiej jakości aminokwasów. Białko w ziarnach tej rośliny ma prawie taką samą wartość jak to pochodzące z jajek. Dlatego poleca się stosowanie sezamu osobom będącym wegetarianami lub weganami.

Sezam a alergia

Niestety sezam może powodować alergie pokarmową. Po jego spożyciu u osoby uczulonej mogą występować nudności, wymioty, ból głowy i brzucha oraz biegunka. Może on też wywołać groźny dla życia wstrząs anafilaktyczny. Warto wiedzieć, że alergii na sezam może towarzyszyć alergia na mąki (pszenną, żytnią i owsianą), owoce kiwi oraz orzechy (tzw. alergia krzyżowa).


Autor: Redakcja Bakalie.com