Czarny sezam a zdrowie

Bakalie.com

Czarny sezam obok białego jest jedną z najpopularniejszych odmian sezamu. Podobnie jak jego biały odpowiednik bardzo pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Czarny sezam ma lekko orzechowy i słodki smak, w przeciwieństwie do jasnego, który nie pozbawiony jest goryczki. Ma też intensywniejszy aromat.

Podobnie jak biały sezam zawiera wapń, sód, fosfor, cynk, selen i żelazo oraz witaminę A i witaminy z grupy B. Zawiera też nienasycone kwasy tłuszczowe, wartościowe białko, błonnik i lecytynę. Lekarze podkreślają, że czarny sezam posiada zestaw składników odżywczych niezbędnych dla ludzkiego organizmu, a ich proporcje są lepsze niż w sezamie biały.Czarny sezam przyczynia się do wzmacniania systemu immunologicznego, poprawia nastrój i dodaje sił. Zawarte w nim witaminy wzmacniają i stabilizują system obronny organizmu. Spożywanie czarnego sezamu poprawia pracę naszego mózgu i układu nerwowego. Prowadzone są badania nad działaniem hamującym czarnego sezamu na chorobę Alzheimera. Zawarte w ziarnach czarnego sezamu aminokwasy to bardzo skuteczne antyoksydanty, uwalniające nasz organizm od wolnych rodników, które powodują starzenie się komórek i choroby nowotworowe. Czarny sezam ma też bardzo pozytywny wpływ na prace wątroby.Wapń, magnez i potas zawarte w sezamie wspomagają prace serca i łagodzą jej zaburzenia. Ponadto wapń jest budulcem kości i jego spożywanie jest szczególnie polecane dla dzieci w fazie wzrostu i kobiet w okresie przekwitania. Czarny sezam, zawiera więcej wapnia niż mleko i żółty ser. Jego regularne spożywanie pomaga na bóle pleców, a także na ból, napięcie, sztywność oraz słabość stawów.Tak samo jak biały sezam, sezam czarny jest źródłem błonnika pokarmowego, który wspomaga trawienie, oczyszcza układ pokarmowy i zbawiennie działa na florę jelitową. Błonnik pomaga też walczyć z cholesterolem i miażdżycą. Cholesterol pomagają też obniżać zawarte w tym sezamie lignany.
Czarny sezam ma też działanie wzmacniające na skórę, zęby i paznokcie. W Chinach bardzo popularna jest słodka zupa z czarnego sezamu, ryżu i cukru, zalecana w przypadku wypadania włosów.
   
Autor: Redakcja Bakalie.com