Właściwości oleju z pestek moreli? Poznaj jego zalety: na włosy, zmarszczki i na zdrowie

Bakalie.com

Morele to zdecydowanie owoce lata. Są smaczne, soczyste i zdrowe. To kolejne owoce, po arbuzie, śliwce czy dyni, że mimo, że mają niejadalną pestkę (zawiera cyjanek, silną truciznę) są w pełni wykorzystywane. Zapytacie jak to możliwe? Otóż tak, że pestki moreli wykorzystywane są do produkcji oleju.

Kilka słów o wyglądzie i smaku

Olej tłoczony z morelowych pestek jest przez niektórych producentów poddawany rafinacji, czyli procesowi ekstrakcji silnymi środkami chemicznym w wysokiej temperaturze. Taki olej charakteryzuje blady kolor, delikatny aromat i neutralny smak. Zaletą takiego procesu jest to, że olej jest trwalszy i zachowuje stabilność podczas obróbki termicznej, ale pod wpływem obróbki cieplnej i chemikaliów traci cenne składniki m.in. witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe. Względy zdrowotne, sugerują, że lepszy jest olej z pestek moreli tłoczony na zimno i nierafinowany. Zachowuje on oryginalny zapach, smak i kolor. A co z olejem nierafinowanym ? Ma zapach migdałowy, wręcz marcepanowy, smak orzechów i bursztynowy kolor. Z uwagi na wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych należy przechowywać go w ciemnym i chłodnym miejscu. Spożywa się go bez smażenia czy pieczenia.

Źródło kwasów omega

Prawie 90% składu oleju z pestek moreli to niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, z czego 58,5% stanowi kwas oleinowy (z grupy omega-9), a 29,3% kwas linolowy (z grupy omega-6). Mniej pożądane kwasy tłuszczowe nasycone to zaledwie 7,8% zawartości.

Kwas oleinowy w oleju z pestek moreli

Olej z pestek moreli zawiera w swoim składzie kwas oleinowy. Jest on odpowiedzialny przede wszystkim za trawienie. Pomaga walczyć ze zgagą i niestrawnością. Kwas oleinowy obniża ciśnienie krwi, a także walczy z cholesterolem. Dzięki temu chroni serce przed chorobami serca, uszczelnia naczynia krwionośne i zapobiega miażdżycy.

Kwas linolowy z oleju z pestek moreli

Kwas linolowy to kwas z grupy kwasów omega-6. Jego zawartość wynosi około 30 procent. Przekształca się on w organizmie do kwasu gamma- linolenowego. Brak kwasu linolowego w organizmie przyczynia się do wysuszenia skóry, włosów. Powoduje on, że nasza skóra dużo szybciej się starzeje, przybywa jej zmarszczek, a naskórek traci swoją odporność. Poprzez pozbawienie skóry elastyczności, rany gorzej i dłużej się goją. Natomiast długotrwały brak oleju linolowego w diecie, może doprowadzić do łuszczycy, egzemy czy atopowego zapalenia skóry.

Co jeszcze kryje w sobie olej z pestek moreli?

W oleju z pestek z moreli znajduje się witamina E, która odpowiedzialna jest młody wygląd, a także witamina A, która odpowiedzialna jest za prawidłowy wzrok. Zarówno witamina A jak i witamina E są silnymi przeciwutleniaczami. Oznacza to, że neutralizują one wolne rodniki, które przyczyniają się do wielu różnorodnych chorób, a także do szybszego starzenia się organizmu.
Witamina E, w oleju z pestek moreli, odpowiedzialna jest również za chronienie organizmu przed zakrzepicą. U mężczyzn dba o płodność, a u kobiet dba o prawidłowy rozwój ciąży. Kiedy zabraknie witaminy A, zaczynają się problemy ze skórą, włosy stają się osłabione czego konsekwencją, jest ich wypadanie. Osłabiają się także paznokcie, które zaczynają się łamać lub rozdwajać. Organizm staje się zmęczony i wyczerpany. Poza witaminami z grupy A i E w oleju z pestek moreli znajdziemy również fitosterole. Fitosterole to substancje roślinne. Swoją budową zbliżone są do naszego cholesterolu. Związki te obniżają poziom złego cholesterolu we krwi. Dzięki temu walczą z chorobami układu krążenia i przeciwdziałają miażdżycy.

Olej z pestek moreli w walce z chorobą nowotworową

Olej z pestek moreli stanowi źródło amigdaliny. Amigdalina jest to związek z grupy glikozydów, zwanego laetrile lub witaminą B17, ale wcale witaminą nie jest. W medycynie naturalnej amigdalina zdobyła sławę jako panaceum na raka. Według propagatorów tzw. terapii metabolicznej komórki nowotworowe ulegają zniszczeniu wskutek działania cyjanowodoru i aldehydu benzoesowego – substancji będących wynikiem rozkładu amigdaliny w organizmie. Zwolennicy walki z chorobą nowotworową w sposób naturalny, bez ingerencji chemioterapii, przekonują, że olej z pestek moreli może przeciwdziałać nowotworom. Mało tego może wyleczyć w początkowym stadium choroby i zapobiec przerzutom. Zawarta w oleju witamina B17 podobno uśmierza ból. Podobno, ponieważ nie ma żadnych badań klinicznych potwierdzających ten fakt. Powoduje to, że nie można oleju z pestek moreli traktować jako typowy lek a jedynie suplement diety w walce z chorobą nowotworową.

Olej z pestek z moreli w kosmetyce

Olej z pestek moreli znakomicie sprawdza się jako składnik kremów przeciwzmarszczkowych i ujędrniających. Jego struktura jest zbliżona do budowy warstwy lipidowej skóry. Sprawia to, że znakomicie się wchłania, nie powoduje podrażnień skóry i pozostawia tłustej warstwy. Olej z pestek moreli, stosowany w czystej postaci, zamiast kremu na noc, spowoduje, że skóra będzie doskonale nawilżona, jędrna, wolna od przebarwień. Smarowanie twarzy na noc olejem, spowoduje opóźniony proces pojawiania się zmarszczek, a te, które już są się zmniejszają. Wszystkim paniom, z wrażliwą skórą w okolicy oczu, zaleca się wklepywanie oleju na wszelkiego rodzaje zsiniaczenia i obrzęki. Olej z pestek moreli można także stosować na cale ciało, zwłaszcza po kąpieli. Spowoduje to, że skóra nie utraci wilgoci i nie będzie się wysuszać. Piety, łokcie, kolana to miejsca, które szybko stają się suche i szorstkie. Zapobiegniemy temu zjawisku wcierając systematycznie olej z pestek moreli. Ze względu na swoje walory, a także ze względu na brak alergenów, olej z pestek moreli może być używany, jako naturalny kosmetyk do pielęgnacji skóry niemowląt. Może być używany jako olejek do smarowania skóry, a także jako oliwka do kąpieli.


Jakie zalety ma jeszcze olej z pestek moreli?

Bogactwo cennych składników odżywczych i zastosowanie pielęgnacyjne to nie jedyne zalety nierafinowanego oleju z pestek moreli. Ten naturalny produkt wykazuje również inne, korzystne właściwości:
  • łagodzi zaparcia,
  • łagodzi objawy zapalenia stawów,
  • walczy z infekcjami,
  • chroni skórę przed słońcem,
  • wzmacnia serce i naczynia krwionośne.

Autor: Redakcja Bakalie.com