Właściwości mango

Bakalie.com

Mango jest owocem wiecznie zielonego drzewa (Magnifera indica) zwanego mangiem indyjskim. Drzewo to wykorzystywane jest głównie jako roślina uprawna.

Uprawa mango

Historia upraw drzew mango sięga, aż 4000 lat wstecz. W najstarszych hinduskich księgach pojawiają się pierwsze wzmianki o mango, które nazywane jest „owocem bogów”. Współczesna literatura sadownicza opisuje ponad 1000 tego owocu. Hinduskie tradycje tego owocu przetrwały, aż do dzisiaj, gdyż mango nadal jest najważniejszym owocem uprawianym w Indiach. Stanowi połowę produkcji owoców w Indiach, wynoszącą 7 mln ton. Rozwojowi drzewa manga indyjskiego sprzyja klimat zwrotnikowy i podzwrotnikowy.

Drzewa mango są długowieczne, dożywają nawet do 300 lat i dłużej. Mangowce osiągają do 40 m wysokości. Owoce mango rosną bardzo szybko, ostateczną wielkość mogą uzyskać już w 2 miesiące po kwitnieniu, a 3 do 4 miesięcy po kwitnieniu dojrzewają na drzewach i można je zbierać. Owoc mango jest na ogół wydłużony i spłaszczony. Zbiera się je z drzewa, gdy ich skórka zaczyna jaśnieć. Sam kolor skórki zależny jest od pochodzenia owocu. Spotykane są skórki o kolorze, zarówno zielonym, jak i różowym, czy fioletowym. Maksymalny czas przechowywania mango nie przekracza 10 tygodni, by owoc, jak najdłużej był świeży i zachowywał swoje walory.

Mango w kuchni

Mango w smaku uchodzi jako jeden z najsmaczniejszych owoców świata. By czerpać, jak największą przyjemność z jego konsumpcji, spożywać się go powinno na surowo. Istnieje jednak możliwość konserwacji mango w puszkach, by później mogło zostać wykorzystany do wyrobów różnego rodzaju galaretek, czy dżemów.

Istnieje wiele przepisów kulinarnych, w których mango zapewnia niepowtarzalne przeżycia smakowe. Najbardziej powszechne jest jego wykorzystanie w różnego rodzaju koktajlach i daniach na słodko. Dopuszczalne jednak jest użycie owoców mango w potrawach mięsnych i rybnych. Soczysty miąższ, którego zawartość jest wewnątrz samego owocu, może pełnić świetną rolę podczas przygotowywania deserów smoothie. Masło z pestek mango jest smaczne, pełni funkcję naturalnego filtra przeciwsłonecznego i opóźnia procesy starzenia się skóry

Co kryje w sobie mango ?

Mango, oprócz powszechnie cenionych walorów smakowych, tak jak większość owoców egzotycznych, jest doskonałym źródłem witamin. Pełne jest witaminy C i witamin z grupy B, które wzmacniają system nerwowy i odpornościowy. Zawiera także witaminę A i E, które korzystnie wpływają na kondycję skóry i zdrowie oczu. Jest bogaty w miedź, magnez i potas, którego wysoka zawartość pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com