Mango

Bakalie.com

Historia i występowanie

Mango jest owocem wiecznie zielonego drzewa (Magnifera indica) zwanego mangiem indyjskim. Drzewo to wykorzystywane jest głównie jako roślina uprawna.

Historia upraw drzew mango sięga, aż 4000 lat wstecz. W najstarszych hinduskich księgach pojawiają się pierwsze wzmianki o mango, które nazywane jest „owocem bogów”. Współczesna literatura sadownicza opisuje ponad 1000 odmian tego owocu. Hinduskie tradycje tego owocu przetrwały, aż do dzisiaj, gdyż mango nadal jest najważniejszym owocem uprawianym w Indiach. Stanowi połowę produkcji owoców w Indiach, wynoszącą 7 mln ton. Rozwojowi drzewa manga indyjskiego sprzyja klimat zwrotnikowy i podzwrotnikowy.

Mango pochodzi z rodziny nanerczowatych i jest typowo tropikalnym gatunkiem, którego ojczyzną są Indie, będące zarazem głównym eksporterem tych owoców.  Mango eksportowane jest do Polski również z Filipin, Brazylii i Meksyku. Co ciekawe drzewa mango są długowieczne, wiecznie zielone, dożywają ponad 300 lat i dorastają do 40 m wysokości!

Uprawa

Drzewa mango są długowieczne, dożywają nawet do 300 lat i dłużej. Mangowce osiągają do 40 m wysokości. Owoce mango rosną bardzo szybko, ostateczną wielkość mogą uzyskać już w 2 miesiące po kwitnieniu, a 3 do 4 miesięcy po kwitnieniu dojrzewają na drzewach i można je zbierać. Owoc mango jest na ogół wydłużony i spłaszczony. Zbiera się je z drzewa, gdy ich skórka zaczyna jaśnieć. Sam kolor skórki zależny jest od pochodzenia owocu. Spotykane są skórki o kolorze, zarówno zielonym, jak i różowym, czy fioletowym.  Maksymalny czas przechowywania mango nie przekracza 10 tygodni, by owoc, jak najdłużej był świeży i zachowywał swoje walory.



Produkty z Mango

Mango w smaku uchodzi  jako jeden z najsmaczniejszych owoców świata. By czerpać, jak największą przyjemność z jego konsumpcji, spożywać się go powinno na surowo. Istnieje jednak możliwość konserwacji mango w puszkach, by później mogło zostać wykorzystany do wyrobów różnego rodzaju galaretek, czy dżemów.

Istnieje wiele przepisów kulinarnych, w których mango zapewnia niepowtarzalne przeżycia smakowe. Najbardziej powszechne jest jego wykorzystanie w różnego rodzaju koktajlach i daniach na słodko. Dopuszczalne jednak jest użycie owoców mango w potrawach mięsnych i rybnych. Soczysty miąższ, którego zawartość jest wewnątrz samego owocu, może pełnić świetną rolę podczas przygotowywania deserów smoothie. Masło z pestek mango jest smaczne, pełni funkcję naturalnego filtra przeciwsłonecznego i opóźnia procesy starzenia się skóry

Doskonałym rozwiązaniem jest także mango suszone, kandyzowane oraz w syropie. Mango kandyzowane stanowi niesamowitą w smaku, egzotyczną przekąskę, która zachwyci każdego. Dodatkowo, świetnie pasuje w połączeniu z innymi bakaliami, orzechami, jako urozmaicone musli bądź domowa granola.

Suszone mango można z powodzeniem dodawać do koktajli i sosów, urozmaicając swoją dietę oraz poprawiając smak potraw. 

Mango w syropie będzie świetnym dodatkiem do lodów, deserów oraz o dziwo, do wytrawnych dań. Wiadomo bowiem, że słodkie smaki owoców podkreślają smaki słone i ostre, więc warto je ze sobą łączyć.

Autor: Redakcja Bakalie.com