Właściwości Kawy Cascara

Bakalie.com

Na świecie jest niezliczona ilość zarówno wielbicieli kawy jak i herbaty. Okazuje się, że istnieje cascara – napój, który mogą pokochać wszyscy. Cascara zarówno na europejskim, jak i na amerykańskim rynku, dostępna jest od całkiem niedawna. Cascara pierwotnie serwowana była wyłącznie w Etiopii i Jemenie. Wielu badaczy uważa, że napój ten serwowany był w tych krajach dłużej niż normalna kawa. W skład oryginalnej Cascary wchodzą nie tylko wysuszone łupiny owoców kawowca, ale również mieszanka przypraw, w których skład wchodzi np. gałka musztardowa, imbir, czy też popularny cynamon. W Etiopii Cascara znana jest jako hashara, z kolei w Jemenie wykorzystywana jest nazwa qishr.

Cascara brzmi tajemniczo

Brzmi tajemniczo, ale cascara to nic innego jak suszone skórki z drzewa kawowego, które zazwyczaj nazywane są herbatą z wiśni kawowca. Przez wiele lat uprawiania oraz obróbki wiśni kawowca w celu pozyskania kawy ziarnistej wszystkie łupinki pozyskiwane w momencie rozdzielania ziaren od miąższu traktowane były jako odpady produkcyjne.

W dzisiejszych czasach, kiedy procesy technologiczne są bardziej zaawansowane, metody oddzielania ziaren od miąższu są bardziej prostsze i łatwiejsze. Dzięki temu, otrzymane w procesie oddzielenia „odpadki” można wykorzystać do parzenia napoju o niesamowitym, oryginalnym i niepowtarzalnym smaku.

Kilka słów o napoju z cascary

Napar z cascary znakomicie komponuje się z cytryną, zieloną herbatą czy świeżymi owocami. Jest orzeźwiający, a jak już wspomnieliśmy ma niesamowity, oryginalny i niepowtarzalny smak. Dzięki tym cechom, może sprostać każdemu wymagającemu podniebieniu. Cascarę ciężko kupić w zwykłym sklepie stacjonarnym. Ale w dobie Internetu jej dostępność jest całodobowa. Jedyną jej wadą jest wysoka cena. Na szczęście cascara jest bardzo wydajna i wystarcza na dość długo.

Jak smakuje cascara?

Cascara po zaparzeniu jest bardzo intensywna. Przypomina mocną herbatę i podobnie do niej smakuje. Kiedy otworzymy nowe opakowanie poczujemy specyficzny aromat owoców z bardzo wyczuwalną nutą śliwek. Po zaparzeniu, napar z łupinek, ma bardzo intensywny i charakterystyczny zapach, za którym nie każdy przepada. Smak cascary jest delikatny owocowo- cytrusowy, ale można w nim doszukać się nuty wiśni, bzu, jabłek czy suszonych śliwek.

Jak to jest z tą kofeiną ?

Z całą pewnością cascara zawiera kofeinę. Jej ilość jest uzależniona od tego jaką proporcję obierzemy. Czyli ile suszu użyjemy do danej ilości wody. Z całą pewnością ilość kofeiny w cascarze nie jest uzależniona od długości jej parzenia. I tak dla porównania zawartość kofeiny w przypadku cascary wyniesie ok 100-120 mg na 1 l naparu. Dla porównania zawartość kofeiny w czarnej kawie wynosi około 400-800 mg/L.

Jak właściwie należy parzyć cascarę ?

Aby zaparzyć napar nie musimy mieć żadnej tajemnej wiedzy, ani żadnych specjalnych umiejętności. Możemy ją parzyć w zwyczajnym dzbanku jak i w specjalnych urządzeniach typu aeroprisie- czyli ciśnieniowym urządzeniu do parzenia kawy, które pozwala na szybkie przygotowanie napoju, zwanego potocznie skepressem lub w french pressie – potocznie zwanym dzbanuszkiem do parzenia herbat liściastych w tym zielonych. Zazwyczaj producenci zalecają proporcję : na 10 gram łupinek -200 ml wody. Oczywiście nie musimy trzymać się ścisłych zaleceń producenta i możemy eksperymentować z proporcjami, które będą miały wpływ na zapach, smak i intensywność napoju. Cascarę powinniśmy zalewać wodą o temperaturze około 90-93 stopni i parzyć od 6 do 8 minut.

Cascarę, można podawać na gorąco jak i na zimno. Aby przygotować napój na zimno, warto zrobić zdecydowanie bardziej skoncentrowany napar i zalać go zimną wodą. Wystarczy użyć podobnej ilości suszu, jak w przypadku parzenia wrzątkiem. Tak przygotowany napój, należy pozostawić w lodówce na dobę. Należy pamiętać, aby przed podaniem napój przecedzić.

Kawa i herbata w jednym

Jedni uważają, że cascara to herbata inni, że kawa. Paradoks tego napoju polega na tym, że jego produkcja, przypomina produkcję kawy, a po przygotowaniu napój smakuje jak herbata owocowa.

Właściwości cascary

W aptekach lub dobrych sklepach zielarskich możemy również kupić cascarę jako suplement diety zawierający wyciąg z kory szkarłatka amerykańskiego, znanego w plemionach indiańskich ze swoich łagodnych właściwości przeczyszczających. Stymuluje wydzielanie soków trawiennych i pobudza perystaltykę w całym przewodzie pokarmowym. Cascara Sagrada jest również naturalnym stymulatorem pracy jelit, pobudza ruchy robaczkowe jelita grubego oraz czynności wątroby. W jej skład wchodzą substancje garbnikowe, mające doskonały wpływ na błonę śluzową przewodu pokarmowego.  Cascara w postaci tabletek ma przede wszystkim działanie oczyszczające.

 

Zażywane regularnie powodują :

  • Regularność wypróżnień
  • Oczyszczanie jelita z zalegających resztek
  • Zapobieganie procesom fermentacyjnym i gnilnym w jelitach
  • Działanie przeciwzapalnie, a także pomoc przy gojeni się błony śluzowej jelit
  • Usuwanie toksyny z organizmu
  • Zwiększenie wydzielanie soków trawiennych i polepszenie trawienie
     

Autor: Redakcja Bakalie.com