Cascara

Bakalie.com

Poznaj właściwości suszonych owoców kawy

 Cascara w języku hiszpańskim, Qishr / Gesher to nazwa używana w Jemenie / Etiopii oznacza skórkę lub łupinę. Tym terminem określa się suszone owoce kawy. Owoc kawowca to pestkowiec z wyglądu przypominający jagodę.

W środku znajdują się dwa jednostronnie spłaszczone nasiona, zawieszone w miąższu zwanym mezokarpem i otoczony czerwoną skórką czyli egzokarpem. Ziarna kawowca oddzielane są od miąższu i łupiny, a następnie suszone i wykorzystywane jako kawa. Do niedawna przemysłowo wykorzystywano tylko nasiona kawowca. Miąższ i skórki były traktowane jako odpad produkcyjny, częściowo wykorzystywany w postaci nawozu na plantacjach lub jako pasza dla bydła.

Jednak historia cascary mówi, iż od stuleci, plantatorzy kawy z Jemenu i Etiopii, zalewali wysuszone owoce kawowca wrzątkiem, sporządzając napar, do którego dodawali przyprawy takie jak:

  • imbir,
  • cynamon,
  • czy gałkę muszkatołową.
W Boliwii napar uzyskany z wysuszonych owoców kawowca zwany jest kawą biedaków lub żołnierską kawą.

Owoce kawy są nieco słodkie o delikatnym wiśniowym aromacie. Napój uzyskany z nich charakteryzuje się bardzo bogatym i ciekawym smakiem. W zależności od pochodzenia i sposobu uprawy zaparzona cascara ma herbaciany smak z aromatem wiśni, jabłek, śliwek czy hibiskusa. Herbata taka zawiera kofeinę, ale w znacznie mniejszej ilości niż kawa i może być pita przez każdego, zarówno na ciepło jak i na zimno.

Cascara zawiera duże ilości polifenoli i przeciwutleniaczy. Badania wykazały, że suszone owoce kawowca mają