Właściwości czerwonej porzeczki

Bakalie.com

Co kryje w sobie czerwona porzeczka ?

Czerwona porzeczka, mimo że zawiera mniej witamin niż czarna porzeczka jest ważnym owocem nie tylko dla zdrowia ale i dla urody.

Te małe czerwone kuleczki w swoim składzie zawierają : cukry organiczne, witaminy z grupy A, E, C. Są skarbnicą żelaza, potasu, selenu, kwasu jabłkowego i bursztynowego, a także przeciwutleniaczy, które hamują rozwój komórek nowotworowych.

Wartość odżywcza czerwonej porzeczki (w 100 g)

Wartość energetyczna - 65 kcal
Białko ogółem - 1.4 g
Tłuszcz - 0.20 g
Węglowodany - 13.80 g (cukier 7.37)
Błonnik - 4.3

Minerały

Wapń - 33 mg
Żelazo - 1.00 mg
Magnez - 13 mg
Fosfor - 44 mg
Potas - 275 mg
Sód - 1 mg
Cynk - 0.23 mg

Witaminy

Witamina C - 41 mg
Tiamina - 0.040 mg
Ryboflawina - 0.050 mg
Niacyna (PP, B3) - 0.100 mg
Witamina B6 - 0.070 mg
Kwas foliowy - 8 μg
Witamina A – 42 IU
Witamina E - 0.10 mg
Witamina K - 11.0 μg

Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference

Właściwości zdrowotne czerwonej porzeczki

Porzeczka czerwona to bomba potasu i witaminy PP. Dzięki temu pomaga w obniżeniu ciśnienia tętniczego i walczy z obniżeniem cholesterolu. Podobnie jak czarne porzeczki są źródłem antyoksydantów, które "wymiatają" z naczyń wolne rodniki odpowiedzialne za ich mechaniczne uszkodzenia.

Czerwone porzeczki mają właściwości moczopędne, dlatego mogą być stosowane pomocniczo w leczeniu zapalenia dróg moczowych. Współczesna fitofarmakologia poleca stosowanie czerwonych porzeczek w celu zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych, które pojawiają się u osób mających odczyn kwaśny moczu. Dzięki zawartym w czerwonych porzeczkach witaminom rośnie pH moczu, który zmienia odczyn z kwaśnego na zasadowy.

Czerwona porzeczka to bogate źródło witaminy C, która w towarzystwie witaminy P jest łatwo przyswajalna. Duet ten sprawia, że czerwona porzeczka jest znakomitym lekiem wspomagający walkę z przeziębieniem. Czerwone porzeczki są bardzo kwaśne, dlatego w medycynie naturalnej surowe owoce często stanowią surowiec do wytwarzania leczniczych soków.

 

Domowe sposoby lecznicze

Czerwona porzeczka to znakomite lekarstwo na różnorodne dolegliwości zdrowotne. Wystarczy, że mamy domu czerwoną porzeczkę i możemy samemu przygotować znakomite lekarstwa.

Napar z owoców czerwonej porzeczki, przewlekłe zaparcia

3 łyżki owoców czerwonych porzeczek zalać szklanką wrzącej wody, zaparzać pod przykryciem, odcedzić. Pić po 50 ml napoju 4 razy dziennie na pół godziny przed posiłkiem.

 

Napój witaminizujący z liści porzeczki czerwonej

Łyżkę suszonych liści czerwonej porzeczki zalać pół szklanki zimnej wody i ogrzewać w łaźni wodnej przez 15 minut. Przecedzić i pić raz dziennie przez 5 kolejnych dni.

 

Zapalenie pęcherza moczowego

10 dag suszonych lub świeżych liści czerwonej porzeczki zalać 2 szklankami wrzącej wody i zaparzać w termosie przez 4 godziny. Pić między posiłkami 3-5 razy dziennie po pół szklanki.

 

Nalewka z porzeczki czerwonej na nadkwasotę

W słoju zalać litrem białego wina 5 dag świeżych liści czerwonej porzeczki. Zakręcić słój i odstawić do szafki na 2 tygodnie. Nalewka z czerwonej porzeczki musi dojrzewać w ciemności i w pokojowej temperaturze. Pić po 50 ml nalewki na 20-30 minut przed posiłkiem.

 

Moczopędny napar z liści porzeczki czerwonej

20 g liści czerwonej porzeczki zalać 200 ml wrzącej wody, pozostawić pod przykryciem do ostygnięcia. Pić po 2 łyżki 3 razy dziennie.

 

Dla kogo nie jest przeznaczona czerwona porzeczka ?

Porzeczka jest owocem alergizującym. Dlatego należy bardzo delikatnie wprowadzać ją do diety małego dziecka. Nie zaleca się również spożywanie soku z czerwonej porzeczki osobom, które mają problemy gastryczne, czyli chorują na wrzody żołądka, dwunastnicy, zapalenie wątroby czy błony śluzowej żołądka.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com