Winogrona

Bakalie.com

Historia i występowanie

Winorośl tuż obok zboża jest jedną z najstarszych roślin uprawnych na ziemi. Naukowcy odkryli dowody archeologiczne świadczące o jego hodowli już 7000 lat przed Chrystusem. We wczesnym Egipcie powstawały malowidła naścienne, które obrazowały uprawę oraz zbiór tych owoców. Krzewy rozpostarte były na drewnianych palikach, tworząc tym samym tunele. Już starożytni potrafili zabezpieczać swoje uprawy przed szkodnikami, ptakami, gryzoniami. Miażdżeniem zebranych plonów zajmowali się niewolnicy, następnie uzyskany sok poddawany był procesowi fermentacji i przelewany do specjalnych czar, które były szczelnie zamykane. Uzyskane wino pito zarówno podczas uroczystościach religijnych jak i ceremonii świeckich.

Na terenie Grecji, pomimo występowania gleb skalistych uprawa winorośli cieszyła się ogromnym powodzeniem i była powszechnie uprawiana. Najbardziej popularne, wino stało się w epoce hellenistycznej. Mieszkańcy Grecji zajmowali się eksportem amfor do wszystkich zakątków świata. Mieszkańcy doprawiali wino miodem, sokami, lub po prostu mieszano je z wodą.

W Rzymie natomiast uprawa winogrona stała się sposobem na biznes. To właśnie tam powstały niemalże wszystkie regiony winiarskie w obszarze Europy Zachodniej. Produkcja wina została znacznie przyspieszona i ulepszona. Zaczęto budować specjalne pomieszczenia, w których było ono przechowywane, wynaleziono także wędzarnie, dzięki którym proces dojrzewania znacznie przyspieszył. To właśnie wtedy wymyślono baryłki i szklane butelki, które powoli zaczęły zastępować amfory. W Rzymie po raz pierwszy użyto wina podczas katolickiej liturgii.

W czasach średniowiecznych na skutek wojen i biedy uprawa winorośli uległa znacznemu spadkowi. Remedium na to okazały się zakony. Przy każdym klasztorze powstawała mała winnica, w której na początku mnisi produkowali wino na własny użytek, z czasem jednak handlowali nim. Święty Urban i Wincenty stali się patronami winiarzy.

Uprawa

Winorośl to roślina, która najlepiej owocuje w klimacie śródziemnomorskim. Jeśli mówimy o uprawie na terytorium naszego kraju musimy zadbać, aby stanowisko, które wybierzemy było odpowiednio nasłonecznione i osłonięte przed wiatrami. Najlepszym rozwiązaniem jest szklarnia, która zapewnia najbardziej komfortową dla winogrona temperaturę oraz wilgotność. Dobrym rozwiązaniem jest również sadzenie go na południowych oraz zachodnich ścianach zabudowań. Winogrono źle owocuje na ziemi kwaśnej. Podczas sadzenia należy pamiętać aby korzenie znajdowały się na głębokości minimum 30 cm pod powierzchnią gleby- daje to odpowiednia ochronę przed mrozem. Późną jesienią musimy pamiętać o prawidłowym zabezpieczeniu pędów. W tym celu obkładamy je świerkowymi gałązkami, które zarówno ochronią przed niskimi temperaturami jak i odstraszą gryzonie.
Produkty z Winogrona

Podstawowymi produktami, powstałymi w procesie przetwórstwa winogron są oczywiście znane i lubiane rodzynki. Jednakże warto pamiętać że z winogron przygotowuje się także niezwykle cenny i aromatyczny olej z pestek winogron, ocet winny, wyciąg z pestek winogron oraz całą rzeszę słodkich przetworów – konfitur, dżemów, soków czy też syropów. Winogrona to również podstawowy składnik win.

Olej z pestek winogron to delikatny olej o zielonkawym zabarwieniu. Jego podstawowym atutem jest duża zawartość kwasów Omega- 6 oraz kwasu linolowego. Olej z pestek winogron jest szeroko dostępny i nie ma większego problemu z jego zakupem. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że istnieją jego dwie odmiany. Olej tłoczony na ciepło, oraz olej tłoczony na zimno. Zdecydowanie zdrowszym odpowiednikiem jest olej tłoczony na zimno. W przypadku obu olejów, warto zachować zasadę spożywania go do potraw chłodnych. Nie powinno się go podgrzewać, ani na nim smażyć. Zapewni nam wtedy doskonałe źródło witamin i składników odżywczych.

Ocet winny przydaje się nie tylko w kuchni, gdzie dodaje smaku i wyrazistości potrawom, ale również doskonale wspomaga proces odchudzania, poprawiając przemianę materii. Winogrona wykorzystywane są nie tylko w przemyśle spożywczym. Przemysł kosmetyczny uwielbia je za ich właściwości odżywcze i odmładzające, stąd bardzo często stają głównymi składnikami kremów, balsamów i olejków nawilżających.

Autor: Redakcja Bakalie.com