Uprawa winogron - co warto wiedzieć?

Bakalie.com

Szczęściarzem jest ten, kto posiada dom z ogrodem i lubi prace ogrodnicze. Może on uprawiać słodkie, soczyste, lubiane przez wszystkich winogrono. Aby cieszyć się dorodnym i smacznym owocem musimy jednak systematycznie dbać o krzew.

Nawożenie:

Nawożenie rozpoczynamy jesienią od rozłożenia pod krzewem kompostu. Na wiosnę należy roślinę zasilać nawozem mineralnym przeznaczonym dla winogron. Musimy jednak pamiętać, żeby nawożenie zakończyć przed czerwcem, a nawóz musi być stosowany ściśle wg zalecanych dawek. Musimy wiedzieć, że przedawkowanie preparatu grozi roślinom złym zimowaniem, a także częstszym chorowaniem. 

Podlewanie:

Winorośle mają potężnie rozrośnięte korzenie, co sprawia że roślina nie ma dużego zapotrzebowania na wodę. Wyjątkiem są winorośle rosnące na glebach piaszczystych- te należy podlewać, gdy zbyt długo nie pada deszcz. Pamiętajmy, żeby częściej podlewać roślinę, posadzoną wzdłuż ścian budynków, gdyż ziemia w takich miejscach szybciej się wysusza.

Ściółkowanie:

Ściółkowanie sprawia, że gleba jest zdrowa i zapobiega nadmiernemu rośnięciu chwastów. Zabezpiecza ono również korzenie przed wahaniem się temperatur.

Cięcie:

Winorośl- odmiany altanowe tnie się umiarkowanie, usuwając nadmiar zagęszczających się pędów. Grube ramiona rozpięte na pergoli, altanie czy murze spełniają te same funkcje co pień i nie wymagają cięcia. Winorośl- odmiany deserowe powinny być cięte corocznie, bo tylko wtedy dobrze owocują. Największe plony dojrzewają na tegorocznych pędach, które wyrosły z pędu ubiegłorocznego. Dlatego należy tak prowadzić krzew, by po jesiennym cięciu winorośli zostały dwa- trzy pędy jednoroczne z pąkami kwiatowymi.

Przygotowanie do zimy :

W listopadzie przed nastaniem mrozu wrażliwe rośliny trzeba przysypać 30-centymetrowym kopczykiem ziemi, który zabezpieczy korzenie i podstawę rośliny. Pędy, które będą owocowały w następnym roku, należy przygiąć do ziemi i obsypać. Można też okręcić je włókniną albo chochołem.
Kiedy spełniliśmy już te wszystkie warunki, z całą pewnością roślina odwdzięczy nam się urodzajnym owocem, który ma cudowny wpływ na nasze zdrowie.
Winogrona są doskonałym źródłem składników odżywczych, głównie fenoli i polifenoli oraz zawierają inne ważne witaminy, takie jak witamina K, A, C i witamina B6. Są bogate w tiaminę, ryboflawinę, niacynę i foliany, a także zawierają minerały takie jak potas, wapń, magnez, fosfor i sód. Winogrona mają dużą zawartość wody, która pomaga utrzymać organizm odpowiednio nawodniony, a także zawierają błonnik pokarmowy, zdrowe węglowodany, przeciwutleniacze i umiarkowaną ilość białka. Flawonoidy, takie jak myricetin i kwercetyna w winogronach pomagają organizmowi zmniejszyć szkody spowodowane przez wolne rodniki i spowolnić proces starzenia się. Ze względu na dużą zawartość składników odżywczych, winogrona odgrywają ważną rolę w zapewnieniu zdrowego i aktywnego życia.

Korzyści zdrowotne płynące z winogron obejmują : zdolność do leczenia zaparć, niestrawności, niwelowania zmęczenia, zaburzeń pracy nerek, zwyrodnienia plamki żółtej i zapobieganie zaćmie. Winogrona są jednym z najbardziej popularnych owoców na świecie ze względu na swój smak, strukturę, różnorodność i łatwość przenoszenia. Te popularne i smaczne owoce zawierają również wiele ważnych składników odżywczych.


Pestki- niesmaczne ale zdrowe

Oprócz owoców, w winogronach bardzo korzystne są także ich nasiona. Niestety nie są one smaczne, ale przyczyniają się do zmniejszenia obrzęku i zapobieganiu chorobom oczu powodowanych cukrzycą. Dzieję się tak dzięki wysokiemu występowaniu składników odżywczych, które znajdują się w pestkach, a także dzięki oligomerycznym proantocyjanidrom- zwanym świetnym przeciwutleniaczem. Duże pokłady witaminy E i nienasyconych kwasów tłuszczowych, występujących w pestkach, doskonale wspierają nasz układ immunologiczny, powodują również, że nasze naczynia krwionośne są mocne. Pestki winogron sprawiają, że włosy i skóra są w znakomitej kondycji, a nasz organizm szybciej się regeneruje.

Nasiona najlepiej spożywać razem z owocem. Jeśli jednak mamy problem z ich przełknięciem możemy jeść winogrona wraz z pestkami w postaci koktajli mlecznych, zup czy deserów.

Autor: Redakcja Bakalie.com


Źródło: Youtube/Yoga de la Vida Greg