Właściwości zdrowotne winogron

Bakalie.com

Winogrona nazywane są „Królami owoców”. Są słodkie, soczyste i smaczne. Ze względu na kolor rozróżniamy winogrona czerwone, zielone, czarne. W swoim składzie zawierają pobudzającą odporność witaminę C, cukry proste, zapewniające natychmiastową energię i przeciwutleniacze, które działają przeciwzapalnie.

Wpływ winogron na skórę

Winogrona są nie tylko smaczne, ale także bardzo pożywne. Świetnie poprawiają nastrój i mają dobry wpływ na nasze zdrowie. Dodatkowo ich spożywanie nie ma skutków ubocznych. Możemy je jeść bezkarnie w każdej ilości i cieszyć się ich zbawiennym wpływem dla naszych włosów, skóry i zdrowia.
Ochrona przed oparzeniami słonecznymi
Kiedy przesadzimy z opalaniem zróbmy sobie okład z winogron. Rozgniecione owoce zostawmy na ciele na czas 30 minut. Pozostałości zmyjmy chłodną wodą. Winogrona działają jak krem przeciwsłoneczny. Redukują zaczerwienienia spowodowane oparzeniem słonecznym i łagodzą podrażnienia.
Ochrona przed starzeniem skóry
Aby nasza skóra nie starzała się zbyt szybko, możemy zrobić sobie maseczkę z miąższu winogrona. Dla najlepszych efektów kładziemy ją na twarz i dekolt na okres 20 minut. Po tym czasie oczyszczamy skórę ciepłą wodą. Wolne rodniki zawarte w winogronach spowalniają procesy starzenia skóry. Przeciwutleniacze obecne w winogronach natomiast chronią skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i odwracają pojawianie się zmarszczek i ciemnych plam. Winogrona zawierają witaminę C, która jest niezbędna do produkcji kolagenu.
Wyrównywanie odcienia skóry 
Zielone winogrono pomaga nam uzyskać jednolity odcień skóry, kiedy nierówno się opaliliśmy. W tym celu należy, świeżo wyciśnięty sok z owoców nałożyć na twarz, poczekać aż się wchłonie, a po 20 minutach twarz umyć ciepłą wodą.
Rozjaśnianie blizn
Zawarta w owocach witamina C wygładza blizny spowodowane trądzikiem. Na twarz należy nanieść papkę przygotowaną z kilku kulek winogron i1 łyżki soli. Zostawiamy miksturę na twarzy na około15 minut i spłukujemy twarz ciepłą wodą
Łagodzenie skóry 
Aby nasza cera była delikatna często stosujemy preparaty dla niemowląt. A tymczasem winogrono jest doskonałym środkiem złuszczającym naskórek, powodującym, że nasza skóra staje się delikatna i miękka. Ekstrakt z winogron jest bogaty w witaminę E. Dzięki niej skóra zachowuje wilgotność.

Wpływ winogron na włosy

Wiemy już, że zielone winogrona są świetne do leczenia problemów skórnych. A czy wiesz, że czarne winogrona mogą być niesamowite dla twoich włosów? Czarne winogrona mogą sprawić, że twoje włosy będą lśniące, puszyste i mocne.
Ochrona przed wypadaniem włosów
Dla wielu z nas kilka włosów w szczotce podczas czesania to już koniec świata. Jeśli macie ten sam problem, sięgnijcie wtedy po czarne winogrona. Kwas linolowy obecny w winogronach, a także olej z nasion winogron wzmacniają cebulki włosów i sprawiają, że włosy są silne i zdrowe. Zmiksowane owoce nakładamy na zmoczone włosy i pozostawiamy na nich na 15 minut. Po tym czasie głowę myjemy i suszymy. Zabieg stosujemy raz w tygodniu.
Zwiększenie objętości włosów
Kilka kulek winogron zmielonych z 1 łyżeczką pieprzu, dodane do letniej oliwy zwiększa puszystość włosów. Taką miksturę wmasowujemy w skórę głowy przez 10 minut, a następnie myjemy głowę szamponem. Zabieg możemy przeprowadzać dwa razy w tygodniu.
Walka z łupieżem
Czarne winogrona to ulga dla swędzącej skóry głowy zanieczyszczonej od łupieżu. Zawarta w nich witamina E i przeciwutleniacze poprawiają krążenie krwi w skórze włosów. Dlatego wcieramy owoce w głowę i pozostawiamy na 15 minut. Następnie myjemy głowę.

Wpływ winogron na zdrowie

Bez znaczenia jest czy winogrono jest zielone, czarne czy fioletowe bo każde z nich ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.
Walka z migreną
Sok z dojrzałych winogron jest znakomitym lekarstwem do walki z migrenowym bólem głowy. Wszystko to dzięki zawartych w nim przeciwutleniaczom. Pity codziennie na czczo kieliszek soku ze świeżo wyciśniętych winogron uwolni nas od uporczywego bólu głowy.
Ochrona przed chorobą Alzheimera
Winogrona mają pozytywny wpływ na pracę naszego mózgu. Opóźniają wystąpienie chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera. Badania naukowe wykazały, że polifenole obecne w winogronie zmniejszają spadek funkcji poznawczych związany z chorobą Alzheimera
Zapobieganie niestrawności
Sok ze świeżo wyciśniętych winogron, powoduje zmniejszenie wytwarzania się soków żołądkowych, które prowadzą do niestrawności. Pamiętajmy, że sok ma najlepsze działanie pity na czczo.
Wsparcie w walce z rakiem piersi
Ciemne winogrona mają właściwości przeciwutleniające, które są bardzo skuteczne w walce z wszelkimi rodzajami raka. Okazuje się jednak, że najskuteczniej przeciwstawiają się rakowi piersi. W batalii z nowotworami zaleca się picie szklanki soku dziennie.
Dobry wzrok
Jedzmy winogrona systematycznie ponieważ oczy są zwierciadłem duszy i dlatego powinniśmy o nie dbać. Pomoże nam w tym zawarta w winogronach luteina i zeaksantyna.
Obniżenie poziom cukru we krwi
Winogrona to znakomita przekąska dla wszystkich tych, którzy kochają słodkości. Są słodkie, dzięki czemu zapewniają dzienne zapotrzebowanie organizmu na cukier.
Obniżenie cholesterolu we krwi
Kiedy nasz cholesterol jest za wysoki nie musimy sięgać od razu po środki farmaceutyczne. Jego poziom możemy obniżyć spożywając winogrono. Polifenole znajdujące się w soku winogronowym, pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu w organizmie.
Leczenie zaburzeń czynności nerek
Winogrona pomagają zmniejszyć kwasowość kwasu moczowego. Eliminują także kwas z układu moczowego, co powoduje filtracje nerek. Odpowiednia filtracja nerek powoduje pozbycie się kamieni nerkowych.
Walka z zakażeniami wirusowymi
Czerwone winogrona wykazują właściwości przeciwwirusowe, które chronią nas przed różnymi infekcjami i wirusami. Znakomicie walczą z chorobami wirusowymi u dzieci.
Łagodzenie zaparć
Winogrona są uważane za środek przeczyszczający, ponieważ są bogate w cukier, kwas organiczny i celulozę. Łagodzą przewlekłe zaparcia poprzez tonizację żołądka. Sałatka owocowa z winogron jest znakomitym lekarstwem na problemy z zaparciami.

Autor: Redakcja Bakalie.com