Świeżo wyciskane soki – dlaczego warto je pić każdego dnia?

Bakalie.com

Pijąc świeżo wyciskane soki, łatwo zapomnieć jak wiele właściwości zdrowotnych posiadają. Dlaczego? Prawdopodobnie dlatego, że są słodkie i smakują niewiarygodnie dobrze. Oto lista  korzyści wynikających z picia świeżo wyciskanych soków.

Ogólna poprawa zdrowia

Zgodnie z tezami lekarzy i specjalistów żywienia, podczas wyciskania soków z owoców i warzyw zyskujemy dostęp do niezwykle istotnych dla naszego zdrowia antyoksydantów, witamin, minerałów i składników odżywczych przyczyniających się do włączania procesów naprawczych w naszym organizmie oraz do wzmocnienia pracy układu odpornościowego. Antyoksydanty zawarte w sokach pomagają oczyścić organizm ze złogów a także usunąć szkodliwe efekty diety opartej na tak zwanym „śmieciowym jedzeniu”.

Owoce i warzywa pełne są fito składników odżywczych wspierających zdrowie i chroniących przed pojawianiem się chorób cywilizacyjnych. Dodatkowo soki łatwiej się trawią w porównaniu np. z produktami pełnoziarnistymi. Nasze ciało nie potrzebuje rozkładać soku, tak jak robi to z innymi pokarmami.

Bardzo często, enzymy witalne znajdujące się w owocach i warzywach mogą zostać zniszczone w procesie gotowania. Wyciskanie soków chroni enzymy (podczas gdy nie podgrzewamy pokarmu zbyt mocno) i sprawia, że możemy je spokojnie przyswajać.

Mniejsze ryzyko chorób

Zgodnie z badaniami dotyczącymi zdrowego odżywiania, jeden owoc dziennie zmniejsza ryzyko choroby serca nawet o 20%. Zjadanie pięciu czerwonych owoców i warzyw (arbuza i pomidorów) zmniejsza ryzyko raka płuc o jedną czwartą.

Dodatkowo, badania przeprowadzone przez WHO – Światową Organizację Zdrowia, wskazują, że ponad 2.7 mln zgonom rocznie można by było zapobiec poprzez przestrzeganie prawidłowej diety, bogatej w owoce i warzywa. Według Światowej Organizacji Zdrowia 19% nowotworów układu pokarmowego, 31% chorób serca i 11% udarów spowodowanych jest niedostatecznym spożywaniem owoców i warzyw.

Brzmi to dziwnie? Otóż nasze organizmy nie zostały stworzone by trawić wysoko przetworzone produkty. Najlepiej reagują na naturalne, świeże składniki, dokładnie takie jak warzywa i owoce. Jeśli natomiast trudno nam się zmobilizować, by wzbogacić naszą dietę o właściwą ich ilość – soki są doskonałym rozwiązaniem. W szklance świeżo wyciśniętego soku znajdziemy dużą ilość owoców i warzyw, które z trudem wcisnęlibyśmy do przygotowywanych, często w pośpiechu posiłków.  

Różnorodność smaków i korzyści

Nawet jeśli regularnie zjadamy owoce i warzywa prawdopodobnie ulegamy nawykom i przyzwyczajeniom, sięgając po znane i lubiane przez siebie produkty. Wiedząc, że marchew poprawia wzrok i przyczynia się do ocieplenia karnacji zaś grejpfrut przyśpiesza metabolizm, sięgamy po nie podczas każdych zakupów, omijając produkty mniej znane.

Korzyścią wynikającą z przygotowywania świeżo wyciskanych soków jest fakt, że możemy nieskończenie eksperymentować. Nawet jeśli smak indywidualnego owocu nie jest taki jak byśmy tego chcieli, w połączeniu z  innymi nabiera całkiem innego wymiaru. Właśnie w ten sposób poszerzamy naszą znajomość produktów i w pełni korzystamy z bogactwa natury. Dodatkowo kompozycje, które tworzymy są całkowicie unikatowe i niezwykłe.

Większa ilość wypijanej wody

Owoce i warzywa zawierają bardzo dużo wody, co oznacza, że poprzez dodawanie ich do przygotowywanych soków, zwiększamy jej spożycie. Jest to niezwykle istotne, gdyż woda poprawia funkcjonowanie układu trawiennego, przyspiesza metabolizm i oczyszcza jelita ze złogów. Nie bez powodu mówi się, że woda jest podstawą nie tylko diet odchudzających ale i tradycyjnego, zdrowego odżywiania.

Nasze ciała w 75% składają się z wody, więc jej niedobór automatycznie odbija się na naszym wyglądzie i samopoczuciu. Odwodniony organizm przejawia się suchą skórą, spojrzeniem pozbawionym blasku, spękanymi ustami i pomarszczonymi palcami. Jeśli trudno nam nabrać nawyku wypijania dużej ilości wody mineralnej dziennie, wprowadźmy do naszej diety świeżo wyciskane soki. One z pewnością pomogą nam zachować prawidłowo nawodniony organizm.

Autor: Redakcja Bakalie.com