Świąteczna symbolika Bakalii

Bakalie.com

Tradycje Wigilijne

Wieczerza Wigilijna to w polskich domach bardzo ważny moment. To właśnie wtedy spotykamy się z najbliższymi nam osobami i celebrujemy życie. Z Wigilią związanych jest wiele tradycji oraz symboli, które warto znać, gdyż mogą dodatkowo ubarwić jej przeżywanie.

Jaka Wigilia taki cały rok

Powiedzenie stare jak świat. Oznacza, że wszystko co robimy tego wyjątkowego wieczora musi być przemyślane i wolne od złych emocji. Nie chcemy przecież, żeby złość, żal czy nerwy ciągnęły się za nami przez cały kolejny rok. Pamiętajmy również o tym by nie szyć, nie uronić ani jednej łzy ani pod żadnym pozorem nie pożyczać gotówki. Są to oczywiście jedynie przesądy, ale lepiej mieć się na baczności.

Jeśli zaś o przesądach mowa, dotyczą one również spożywanych przez nas dań. Ba! To co umieścimy na naszym wigilijnym stole, ma kluczowe znaczenie dla przyszłorocznego dobrobytu, zdrowia i ogólnego powodzenia. Symbolika potraw i składników bez bogata i przekazywana z pokolenia na pokolenie, więc powinniśmy ją szanować i o niej pamiętać.

Bakalie na dostatek

Bakalie w polskiej kulturze odgrywają bardzo ważną rolę. To właśnie im przypisuje się symbolikę szczęścia, powodzenia, płodności oraz długowieczności. W domu pełnym suszonych owoców, króluje natomiast zdrowie i siła. Ponieważ ich znaczenie jest tak wyraźne, powinny również zajmować główne miejsce na wigilijnym stole.

O czym pamiętać?

Wigilijne i świąteczne potrawy przede wszystkim powinny być pełne orzechów, bakalii i nasion. Orzechy również pełne są symboli. Migdały symbolizują początek życia i rodzącą się nadzieję. Dlatego nie może zabraknąć ich w świątecznych wypiekach. Orzechy laskowe natomiast symbolizują pieniądze, płodność i piękną tajemnicę stworzenia. Orzechy włoskie od wieków stanowią symbol mądrości. Wykorzystując je w świątecznych wypiekach i daniach zapewniamy sobie pomyślność na cały następny rok. Dodatkowo warto pamiętać, że większość symboli na stole wigilijnym ma na celu ochronić nas również przez złem i nieprzyjemnymi doświadczeniami, więc nawet jeśli postrzegacie ten temat z przymrużeniem oka, czytajcie dalej.

Mak jest jednym z najważniejszych składników dań wigilijnych. Od stuleci mak uznawany był za symbol śmierci i świata duchów. Czy oznacza to, że jedząc mak coś nam grozi? Otóż nie. W tradycji słowiańskiej, spożywanie maku podczas wieczerzy wigilijnej miało zapewnić nam kontakt z bliskimi, którzy odeszli. Wierzono bowiem, że tego wyjątkowego dnia, nasi bliscy zmarli odwiedzają domy swych rodzin i próbują nawiązać z nimi kontakt. Dlatego z uśmiechem przygotujcie makiełki, drożdżowego makowca lub kutię.

Bakalie tylko w wypiekach?

Dodatek bakalii w kuchni najsilniej kojarzy nam się ze słodkościami, ciastami i wszelakimi wypiekami. Warto jednak pamiętać, że bakalie to również doskonały dodatek do śledzi, pieczeni, pasztetów i zup. Nie tylko wzbogacą smak tradycyjnych potraw, ale również dodadzą im wartości odżywczych. Pamiętajcie bowiem, że bakalie to słodkie zdrowie.

To co najważniejsze

Wieczerza wigilijna to chwila, podczas której łączymy się z najbliższymi. Zastanawiamy się nad tym, co spotkało nas w kończącym się roku i planujemy kolejny. Celebrujemy życie, cieszymy się miłością i rodziną. Dzięki smakowitym potrawom, wieczór ten nabiera dodatkowo wyjątkowego wymiaru. Najważniejsze jest jednak, że tego dnia w zapomnienie odchodzą wszelkie spory i złości a zostaje to co ma największą wartość. Rodzina.

Autor: Redakcja Bakalie.com


Źródło Youtube/ Mała Cukierenka