Suszone owce marki VIVIO – które z nich warto wybrać?

Bakalie.com

Suszone owoce to bez wątpienia jedne z najczęściej spożywanych przez nas bakalii. Znajdziemy w nich nie tylko dużą dawkę energii, ale również cennych dla zdrowia witamin i minerałów. Okazuje się, że wprowadzenie suszonych owoców do zrównoważonej diety, w połączeniu z systematyczną aktywnością fizyczną, jest w stanie przyczynić się do poprawy funkcjonowania organizmu człowieka oraz polepszenia samopoczucia. Jakie wartości odżywcze skrywają w sobie morele suszone i czy warto wprowadzić do naszego jadłospisu słodkie daktyle?

Jakie wartości odżywcze skrywają w sobie morele suszone?

Morele suszone to niezwykłe bakalie. Są one bardzo słodkie, a przy tym niezwykle soczyste. Ponadto, jesteśmy w stanie znaleźć w nich duże ilości cennych dla zdrowia składników. Co ciekawe, walory niniejszej przekąski doceniane były już w starożytności. W ówczesnych czasach, na szeroką skalę wykorzystywane były w diecie mieszkańców Azji, jak również Basenu Morza Śródziemnego. Dzisiaj, morele suszone cieszą się niesłabnącą popularnością. Doceniane są one zarówno przez miłośników bakali, jak i znawców zdrowego odżywiania. Nic w tym dziwnego, w końcu jesteśmy w stanie znaleźć w nich wyróżniający się zestaw witamin i minerałów.

Morele to przede wszystkim skarbnica witaminy A. To właśnie dzięki niej jesteśmy w stanie wesprzeć prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego, jak również zachować zdrowie naszej skóry. Owoce te są również świetnym źródłem witaminy C, która nie tylko pomaga nam w walce z objawami przeziębienia, ale przede wszystkim wspiera prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Nie bez znaczenia jest również witamina E zawarta w morelach suszonych. Od wielu lat jest ona uznawana za źródło młodości. To właśnie dzięki witaminie E jesteśmy w stanie opóźnić procesy starzenia się skóry oraz przeciwdziałać szkodliwym skutkom stresu oksydacyjnego. Warto również wiedzieć, że te smaczne bakalie zawierają w sobie niezbędne minerały, wśród których możemy wyróżnić:

 • Potas;
 • Miedź;
 • Mangan;
 • Wapń;
 • Żelazo; oraz
 • Fosfor.

 

Dlaczego warto wprowadzić śliwki suszone do swojej diety?

Chociaż często znajdziemy je w naszej szafce kuchennej, niestety rzadko po nie sięgamy. Wielka szkoda, albowiem śliwki suszone stanowią cenny składnik zdrowej diety, nie tylko w przebiegu zaparć. Co ciekawe, są one doskonałym źródłem witamin (w tym witaminy A, witamin z grupy B, witaminy C, E oraz K) oraz minerałów (takich jak: wapń, żelazo, potas, mangan i miedź). Ponadto, śliwki suszone są w stanie dostarczyć do naszego organizmu duże ilości błonnika, który wspiera prawidłową perystaltykę jelit, a tym samym wpływa na zwiększenie regularności rytmu wypróżnień.

Badania naukowe dowodzą, iż wprowadzenie śliwek suszonych do zrównoważonej diety (w połączeniu z systematyczną aktywnością fizyczną) jest w stanie oddziaływać na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób w obrębie układu sercowo-naczyniowego w przyszłości. Co ciekawe, za sprawą dużej ilości potasu, wpływają one bezpośrednio na obniżenie ciśnienia krwi. W świetle niektórych doniesień, regularne spożywanie niniejszych bakali może doprowadzić również do poprawy naszego nastroju.

Jaki wpływ na nasze zdrowie może wywrzeć spożywanie daktyli suszonych?

Daktyle suszone zajmują ważne miejsce w diecie sportowców, jak również osób, które przywiązują szczególną wagę do swojego sposobu odżywiania. Bakalie te, jak żadne inne, są w stanie w krótkim czasie zapewnić nam dowóz węglowodanów, które niezbędne są podczas intensywnego wysiłku fizycznego lub umysłowego. Warto jednak wiedzieć, że oprócz dużej ilości cukru, daktyle suszone zawierają w sobie zestaw niezbędnych witamin i minerałów. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują witaminy z grupy B (odpowiedzialne między innymi za wsparcie prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego) oraz potas (stanowiący cenny element profilaktyki zaburzeń w obrębie układu krążenia).

Co ciekawe, w składzie niniejszych owoców jesteśmy w stanie znaleźć duże ilości błonnika, wpływającego na prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego oraz układu sercowo-naczyniowego. Warto również wiedzieć, iż daktyle suszone zawierają w sobie sporą dawkę białka. Z uwagi na ten fakt, mogą stanowić one cenny element nie tylko w diecie sportowców, ale również osób, które na co dzień rezygnują ze spożywania mięsa.

Jak wykorzystać suszone owoce w naszej codziennej kuchni?

Owoce suszone marki VIVIO możemy wykorzystać w naszej kuchni na wiele różnych sposobów.

 • Po pierwsze: świetnie sprawdzą się w formie przekąski między posiłkami;
 • Po drugie: są doskonałym składnikiem ciasteczek owsianych oraz domowych batonów energetycznych;
 • Po trzecie: idealnie nadają się do przygotowania porannej owsianki oraz zdrowego deseru na bazie jogurtu naturalnego;
 • Po czwarte: zarówno suszone morele, jak i śliwki idealnie komponują się ze smakiem mięsa oraz ryb;
 • Po piąte: w niewielkich ilościach można dodawać je do gotowanej kaszy oraz sałatek warzywnych;
 • Po szóste: w okresie świątecznym bez przeszkód możemy przygotować odżywczy kompot na bazie suszonych owoców.

 

Suszone owoce to nie tylko smaczna forma przekąski między posiłkami. To przede wszystkim prawdziwa skarbnica cennych składników. Dlatego też, wprowadzenie niniejszych owoców do zrównoważonej diety jest w stanie przyczynić się do poprawy funkcjonowania naszego zdrowia oraz podniesienia samopoczucia. Jeśli chcesz się o tym przekonać, już dziś wprowadź do swojej diety słodkie morele, daktyle lub śliwki suszone.