Stolice kawy – Melbourne

Bakalie.com

Podobno Australijczycy, a szczególnie Ci z Melbourne kochają kawę tak jak Chińczycy herbatę. Według statystyk, każdego dnia wypijane jest w Australii około 20 milionów kaw. Czyli 2 – 3 kawy dziennie na jednego mieszkańca. Australijczycy potrafią kłócić się ze sobą o najsmaczniejszy gatunek kawy. Nie wyobrażają sobie rozpoczęcia dnia bez „małej czarnej” i wpadają do kawiarni w czasie każdej przerwy jaka zdarzy im się w ciągu dnia. W Melbourne wydawany jest specjalny przegląd dotyczący kawy, Melbourne Coffee Review i organizowane są Międzynarodowe Targi Kawy (MICE). W targach bierze udział prawie właściciele kawiarni, palarni kawy, baristów, producentów sprzętu, dostawców usług. Można na nich poznać najnowsze technologie, porównać produkty, skontaktować się z dostawcami lub też nauczyć się robić wyśmienitą kawę.

 Jedną z atrakcji Melbourne są małe alejki tzw. laneways. Najpopularniejsze z nich to: Centre Place, Degraves street, Causeway lane i Hardware lane. To w nich właśnie tętni kawowe życie tego miasta. Można tam natknąć się restauracje, puby, uliczne galerie sztuki oraz na małe kawiarenki. W takiej kawiarence możemy spróbować najlepszej kawy na świecie (bo ponoć właśnie taka podawana jest w Melbourne).

Flat White – ulubiona kawa Australijczyków

Flat White jest kawą wymyślona na Antypodach. Niestety w chwili obecnej nie można ustalić gdzie. Nowozelandczycy twierdzą, że ten sposób picia kawy narodził się w Auckland, a według Australijczyków, jego kolebka jest Sydney lub właśnie Melbourne. W każdym razie w obydwu tych krajach kawa ta jest niezmiernie popularna. Flat White przypomina Latte, ale pozbawione swojej charakterystycznej grubej warstwy pianki. Jest przygotowywane z espresso (pojedynczego w Australii i podwójnego w Nowej Zelandii) zmieszanego z podgrzanym mlekiem w proporcjach 1/3 espresso i 2/3 mleka. Ma jedynie niewielką piankę. Dzięki wymieszaniu kawy z mlekiem jest ona jedwabista, a smak espresso bardziej wyrazisty. Flat White podaje się nie w szklance jak Latte, ale w dużej filiżance lub kubku. Bardzo poważnym nietaktem w Melbourne było by prosić o dodanie do Flat White syropu smakowego.

Co warto zobaczyć w Melbourne?

Federation Square

Sydney ma swoją operę Brisbane baseny na South Bank, a najsłynniejszym miejscem w Melbourne jest Federation Square. Jest to plac położony w centralnej części miasta, tuż przy stacji Flinders. Znajdują się tam ciekawe architektonicznie budynki, bary oraz punkt informacyjny. Przez cały rok odbywają się na nim różne imprezy i festiwale, w tym polski festiwal w listopadzie. A w okresie świątecznym stawiana jest ta, olbrzymia choinka zrobiona z… klocków lego. Warta zobaczenia jest też sama stacja Flinders. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Melbourn z wielką kopułą na wejściem, wieżyczkami i zegarami.

 

Centrum miasta – The City

Idąc Golden Heritage Mile w centrum miasta możemy zobaczyć wiele zabytkowych budynków takich jak budynek parlamentu, hotel Windsor, State Library, Old Treasury Building, Post Office Building. Część z nich np. pałac w stylu kolonialnym Como, La Trobe’s Cottage – dawna siedziba rządu czy przeniesiony z Anglii dom rodzinny kapitana Cooka, ukrytych jest wśród nowoczesnych drapaczy chmur. Możemy też zwiedzić najbardziej znany kościół w Melbourne, czyli neogotycką katedrę z 1849 roku pod wezwaniem św. Patryka. W jej środku znajduje się wmurowana w podłogę tablica upamiętniajaca wizytę w Australii w 1986 roku papieża Jana Pawła II.

Drapacze chmur

Najwyższym wieżowcem w Melbourne jest Eureka Tower. Ma on 297 metrów wysokości i jest drugim co do wielkości budynkiem w Australii i na całej południowej półkuli. Na jego ostatnim 91 piętrze znajduje się taras widokowy z którego można podziwać widok na Melbourne. Innym ciekawym budynkiem jest Rialto Tower. Składa się z dwóch budynków – jednego 185 metrowego i drugiego o wysokości 237 metrów. Na ostatnim piętrze wyższego z tych budynków również znajduje się taras widokowy.

 

Tramwaj linii 35

 Do około centrum Melbourne możemy przejechać się darmowym, zabytkowym tramwajem City Circle Tram. Tramwaj ten kursuje co 12 minut, a przejazd całą trasą zajmuje 48 minut. Kolejne przystanki wypadają przy  głównych atrakcjach miasta, więc jest to dobry sposób na szybkie zwiedzenie Melbourne.

 

Muzea i galerie

W Melbourne jest wiele muzeów i galerii. Najważniejsze z nich to: Melbourne Museum, National Gallery of Victoria, Australian Centre for Contemporary Art oraz Victorian Arts Centre. Oprócz nich warto też zobaczyć którąś z licznych galerii pokazujących działa sztuki autorstwa Aborygenów.

 

Królewskie Ogrody Botaniczne

Na południowym brzegu przepływającej przez Melbourne rzeki Yarra leżą Królewskie Ogrody Botaniczne. Są to podobno najpiękniejszy ogród botaniczny na świecie. Największe wrażenie robi wiosną, kiedy kwitną tam różnokolorowe kwiaty, a zawłaszcza przepiękne kwiaty azalii i magnolii. Można tam spotkać gatunki sprowadzane z każdego niemal rejony na świecie, rośnie tam około 10000 gatunków roślin. Ponieważ wejście do ogrodu jest bezpłatne, pełni on funkcje rozległego miejskiego parku, w którym odpoczywają zarówno mieszkańcy miasta jak i turyści.

 

Dzielnica Docklands  

Docklands to stara dzielnica portowa zrekonstruowana i przystosowana do pełnienia funkcji centrum rozrywki. Z dawnych czasów pozostało tu wiele starych portowych budynków i żurawi. Znajduje się tam wiele sklepów, restauracji i kawiarni, w których można napić się kawy. Znajduje się tam też jedna z najnowszych atrakcji miasta 120 m diabelski młyn z którego rozciąga się widok na Melbourne.

 

Opracowanie: Redakcja Bakalie.com

Przepisy