Kawa Rwandy

Bakalie.com

Potentat kawowy

Kraj ten jest na początku kariery w przemyśle kawowym. Pierwsze plantacje powstały w 1904 roku, kiedy to misjonarze z Niemiec przywieźli sadzonki. Początkowo kawowce uprawiane były jedynie na własny, domowy użytek. Wszystko przyspieszyło w latach 30, gdy rząd zmusił rolników do uprawy kawy aby pobudzić rozwój ekonomiczny kraju.

Ilość idzie w parze z jakością

Na samym początku kawa rwandyjska była bardzo niskiej jakości. Specjaliści opisywali ją jako pylistą i ziemistą. Z czasem, po zakończeniu brutalnych wojen domowych  zaczęto produkować kawy specjalistyczne. Rolnicy dostrzegli wówczas, że produkcja kawy może przynieść znaczne zyski i poprawić sytuację finansową gospodarstwa domowego. Warunki do upraw w kraju są niezmiernie sprzyjające. Wzgórza wulkaniczne obfitują w gleby z dużą ilością składników odżywczych. Głównym gatunkiem jest Arabica rosnąca na wysokości od 1200 do 2100 m n.p.m.


W Rwandzie można znaleźć aż 500 tysięcy maleńkich działeczek, na których uprawia się kawę. Słyną one z owocowych nut w połączeniu z orzechowym posmakiem.


Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy