Stolice kawy – Hanoi

Bakalie.com

Kawa w Wietnamie

Do Wietnamu kawa dotarła w 1857 roku. Przywieźli ją tam Francuzi. Początkowo była uprawiana na niewielkich poletkach, ale wkrótce powstały wielkie plantacje. Dziś Wietnam jest drugim na świecie producentem kawy. Jeśli jest się jej smakoszem warto wybrać się do Hanoi i spróbować w jaki sposób Wietnamczycy przyrządzają ten popularny napój.

 

Hanoi to stolica Wietnamu. Znajduje się ono na prawym brzegu Rzeki Czerwonej, w regionie Delta Rzeki Czerwonej, w północnej części Wietnamu. Jego nazwa w dosłownym tłumaczeniu odnosi się do jego położenia i oznacza „W zakolu rzeki”. Stare miasto w Hanoi dzięki kolonialnej architekturze ma swój niepowtarzalny klimat. Turysta co krok napotyka urokliwe małe sklepiki, restauracje, herbaciarnie i kafejki. Zatem miejsc gdzie można napić się kawy jest bardzo wiele. Wietnamska kawa ma specyficzny smak, czuć w niej gorycz której towarzyszy delikatny słony i waniliowy posmak. Jest ona przyrządzana na kilka niezwykłych sposobów.

Kawa po wietnamsku

Ca phe den

Zamawiając taka kawę otrzymamy pustą szklankę przykrytą metalowym filtrem nazywanym phin. W środkowej jego części znajdują się zmielone ziarna kawy, powyżej których umieszczona jest mini – prasa. W górnej części jest zaś gorąca woda. W ciągu około 10 minut kropela po kropli kawa zapełni naszą szklankę.

 

Ca phe sua

Jest to kawa ze skondensowanym mlekiem. Podaje się ją tak jak ca phe den, ale na dnie szklanki znajduje się kilka łyżek słodkiego skondensowanego mleka.


Ca phe sua da

To z kolei kawa z mlekiem i lodem. Oprócz zestawu takiego jak w ca phe sua otrzymujemy też wysoką wąską szklankę wypełniona lodem. Gdy w pierwszym naczynia kawa się zaparzy przelewamy ją do szklanki z lodem i mieszamy. Ze względu na gorący klimat Wietnamu jest to najpopularniejszy rodzaj kawy w Hanoi.

 

Ca Phe Trung

Bardzo popularna w Wietnamie jest też kawa jajeczna. Powstaje przez zalanie czarna kawą żółtek ucieranych ze skondensowanym mlekiem i czasem cukrem. Filiżanka tej kawy podawana jest często w miseczce ciepłej wody, ma to na celu zachowanie odpowiedniej temperatury napoju.

 

Sa phe chon

Ten rodzaj kawy w Europie jest znany pod nazwą Kopi Luwak. Mimo iż kawa ta kojarzy się przede wszystkim z Indonezją, to najdroższa jej odmiane możemy znaleśc właśnie w Wietnamie. Kosztuje ona nawet 70 dolarów za filiżankę i jest dostępna tylko w najbardziej prestiżowych lokalach. Sa phe chon robi się z ziaren kawy przetrawionych przez cywety, zwierzęta podobne do łasić.

 

Zabytki i atrakcje turystyczne Hanoi

Świątynia Literatury

Będąc w Hanoi warto zobaczyć Świątynię Literatury czyli zespół świątynny ufundowany przez króla Lý Thánh Tônga w 1070 roku. Działała tam szkoła kształcąca przyszłych urzędników państwowych według zasad konfucjanizmu. Kompleks postał według klasycznych chińskich zasad budownictwa. Całość skupiona jest wzdłuż głównej osi prowadzącej przez kolejne dziedzińce i bramy, aż do pawilonu Khuê Văn Các, poświęconego Gwiazdozbiorowi Literatury. Jego drewniana czerwona fasada oparta na czterech kamiennych filarach jest jednym z najbardziej rozpoznawanych symboli Hanoi.

 

Mauzoleum Ho Chi Minha

Ho Chi Minh, nazywany wujkiem Wietnamczyków, był jednym z najważniejszych wietnamskich polityków XX wieku. Jego mauzoleum wzorowane jest na moskiewskim Mauzoleum Lenina. Budynek powstał z materiałów, które dostarczyli Wietnamczycy z całego kraju. W otaczającym je ogrodzie znajduje się zbiór drzewek bonsai które również trafiły tu dzięki mieszkańcom Wietnamu. Zwiedzając mauzoleum musimy mieć zakryte ramiona i nogi, czego wymaga miejscowa tradycja. Wejście do muzeum jest bezpłatne, nie wolno jednak w nim rozmawiać ani robić zdjęć.

 

Dzielnica 36 ulic

Jest to najstarsza część Hanoi. Nazwy jej ulic wywodzą się od nazw rzemiosł, którymi tradycyjnie zajmowali się mieszkańcy danej ulicy. Możemy więc natknąć się tam na ulice o nazwie Rybacka, Szewska, Srebrna, Drobiowa, Bawełniana, Miedziana czy Jedwabna. Znajduje się tam też ulica Papierowa, jej nazwa związana jest ze zwyczajem przekazywania zmarłym zrobionych z papieru przedmiotów, które mogą przydać się zmarłym w ich życiu pośmiertny. Możemy zatem zaopatrzyć się tam w papierowe telewizory, sztabki złota, koszule czy krawaty. Dzielnice 36 ulic najlepiej zwiedzać na piechotę, dzięki temu będzie można łatwiej wczuć się w jej klimat i dokładnie przyjrzeć się budowanym jeszcze przez Francuzów budynkom.

 

Teatr wodnych marionetek

Tradycja teatru wodnych marionetek wywodzi się z północnego Wietnamu. Pracujący na okresowo zalewanych polach ryżowych Wietnamczycy w wolnych chwilach opowiadali sobie różne historie za pośrednictwem poruszanych na wodzie lalek. Tradycja ta z czasem zyskała ogromna popularność. Powstały nawet szkoły, kształcące w tej formie sztuki. Dziś w Hanoi możemy oglądać przedstawienia związane z życiem codziennym ludzi lub mitologią. Lalki poruszane są za pomocą długich, umieszczonych pod woda wysięgników, co sprawia wrażenie, że same poruszają się na wodzie. Przedstawieniu towarzyszy grana na żywo muzyka.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy